Oswajanie lęku. Jak nie dać się negatywnym przekazom?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 12:45
Seniorom, oprócz uczucia samotności, najczęściej towarzyszy strach o zdrowie i przyszłość. Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?
Audio
  • Jak przestać żyć w strachu o zdrowie i przyszłość? (Pamiętamy o seniorach/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

– Ważne jest, byśmy sami sobie dawkowali informacje na temat tej trudnej sytuacji. Nie siedźmy 15 godzin dziennie przed telewizorem, patrząc na to, co dzieje się w Hiszpanii, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych. Wyznaczmy sobie w środku dnia dwa lub trzy przedziały czasowe, kiedy włączamy informacje. Jesteśmy odpowiedzialni za naszą pogodę ducha – czym się karmimy, tym żyjemy  mówi Marta Pawłowska z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oglądanie telewizji to często główny sposób spędzania czasu przez seniorów. Czym mogą zająć się w zamian? – Czytajmy książki i gazety, rozwiązujmy krzyżówki – w ten sposób też trenujemy nasz umysł. Zobaczmy, co kryje się w starych albumach, w szafach. Karmmy się przyjemnościami po to, abyśmy mogli dobrze żyć, na tyle pogodnie, na ile jest to możliwe – radzi rozmówczyni Agnieszki Furtak-Bilnik.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Marta Pawłowska (Narodowy Fundusz Zdrowia)
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 12.30 

kr


Czytaj także

Powołani do tego, by pomagać. Strażacy ochotnicy dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:36
Strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w czasie pandemii, oprócz wyjazdów na akcje gaśnicze i ratownicze, pomagają też seniorom. – Jesteśmy powołani do tego, by bronić i służyć – mówi prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach Włodzimierz Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przezwyciężyć izolację i nudę. Blog "Senior sam w domu"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:45
"Senior sam w domu" to specjalny blog na stronie Caritas Polska, mający pomóc przetrwać seniorom trudny czas pandemii i związanej z nią izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport z bezludnej wyspy. O publikacji "Samotność z koronawirusem w tle"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 12:45
Skala samotności starszych ludzi jest ogromna. Ubierając ją w liczby, to starszymi i samotnymi osobami w Polsce zapełnilibyśmy miasto wielkości Białegostoku czy Katowic!
rozwiń zwiń