Harcerze na pomoc potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:40
Tysiące własnoręcznie uszytych maseczek i dostarczonych paczek z żywnością i zakupami, setki skręconych przyłbic ale nie tylko…
Audio
  • Harcerze na służbie w dobie pandemii (Pamiętamy o seniorach/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/srimapan

W całej Polsce seniorzy mogą liczyć na pomoc Pogotowia harcerek i harcerzy ZHR. Elżbieta Korczyńska rozmawiała z Barbarą Sobieską ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

– Harcerze i harcerki ZHR działają w ramach, które zostało uruchomione 11 marca. Działamy w bezpośrednim kontakcie z ośrodkami pomocy społecznej, lokalnie z centrami zarządzania kryzysowego i regionalnie. Staramy się podejmować służbę przy takich jednostkach, jakie jej potrzebują. W tej chwili, służbę czynną pełni ponad 1,5 tys. osób. Najważniejsze jest to, że musimy zadbać o bezpieczeństwo. Dlatego, służbę pełnią wyłącznie osoby, które mają ukończone 17 lat, te za zgodą rodziców i osoby pełnoletnie – mówi Barbara Sobieska.

Celem Pogotowia jest udzielanie pomocy osobom jej potrzebującym oraz wsparcie działań władz i instytucji zwalczających rozprzestrzenianie się wirusa, a także jego skutków. Sztab Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR działa aktywnie w każdym województwie, w porozumieniu z regionalnymi Sztabami Kryzysowymi i innymi służbami.

W tym trudnym dla nas wszystkich momencie – podejmowane są liczne działania:

  • Opieka nad zwierzętami;
  • Szycie maseczek ochronnych, skręcanie przyłbic;
  • Dostarczanie paczek żywnościowych do osób potrzebujących i przebywających na kwarantannie;
  • Pomoc w nauce dzieciom i młodzieży pozostającym w domu ze względu na zagrożenie;
  • Dbanie o przekazywanie potwierdzonych informacji dotyczących profilaktyki i zagrożeń;
  • Animacja czasu wolnego przez liczne inicjatywy pojawiające się w Banku Pomysłów ZHR.

Zakres działań służby poszerza się. ZHR nawiązuje współpracę z licznymi instytucjami, które wyznaczają im pole służby, a także przygotowuje się na wyzwania jakie mogą ze sobą nieść kolejne dni…

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Elżbieta Korczyńska
Gość: Barbara Sobieska (Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej)
Data emisji: 7.05.2020
Godzina emisji: 12.29

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Babcing, czyli seniorki aktywne w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 06:45
– Chciałabym być taką zwykłą babcią, do której można przyjść, wypłakać się, przytulić. Ale Internet jest w tej chwili na czasie i wymiana doświadczeń jest dla nas bardzo ważna – mówi Małgorzata Mika, członkini facebookowej grupy "Mądre Babcie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne zakupy dla osób starszych. Na co warto zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 12:49
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeżeli osoba po 65. roku życia ma potrzebę wyjścia z domu do sklepu spożywczego, drogerii czy apteki, najlepiej by robiła to pomiędzy godziną 10.00 a godziną 12.00, ponieważ wtedy do takich miejsc mają być wpuszczani tylko seniorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parę słów o fitnessie senioralnym online

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:45
Niezależnie od tego, czy trwa kwarantanna, czy też nie, seniorzy powinni dbać o swoją aktywność fizyczną. Ale jak to zrobić bez możliwości marszu czy chociaż zwykłego spacerowania po okolicy?
rozwiń zwiń