Kiedy rozmowy z bliskimi już nie pomagają. O psychoterapii przez telefon

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:40
Przez pandemię wielu z nas może cierpieć z powodu obniżonego nastroju, stanów depresyjnych czy po prostu samotności. Na takie stany szczególnie narażeni są seniorzy, wobec których restrykcje są najbardziej zaostrzone. Gdy nie pomagają rozmowy z bliskimi czy przyjaciółmi, z pomocą może przyjść psychoterapia, choćby przez telefon lub online.
Audio
  • Pandemia a psychoterapia. Dlaczego warto sobie pomóc? (Pamiętamy o seniorach/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/wavebreakmedia

– Psychoterapia kojarzy się nam z tym, że ktoś na siłę będzie podsuwał nam swoje rozwiązania, natomiast jest to coś, co może dodać człowiekowi skrzydeł, pomóc poczuć się lepiej. Jeżeli nie znajdujemy zrozumienia u bliskich osób, to znak, że może warto byłoby porozmawiać z psychoterapeutą – apeluje psychoterapeutka Berenika Orłowska. 

Przyczyną tego, że seniorzy rzadko korzystają z psychoterapii, często jest pogląd, że temat problemów psychicznych jest tematem tabu. W czasie pandemii dostęp do telefonicznej lub internetowej "wizyty" u psychoterapeuty ogranicza im dodatkowo wykluczenie cyfrowe. Tu bardzo ważną rolę odgrywają młodsi członkowie rodziny. – Może osobom w starszym wieku może nie przyjść do głowy, że można korzystać w takiej formy pomocy, ale jest to pomysł, który możemy podsunąć seniorom w naszej rodzinie – mówi ekspertka.

***

Tytuł audycji: Pamiętamy o seniorach
Autorka audycji: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Berenika Orłowska (psychoterapeutka prowadząca ośrodek psychoterapii z końmi na Suwalszczyźnie)
Data emisji: 28.05.2020
Godzina emisji: 12.34

kr


Czytaj także

W czym może pomóc "Telefon Serdeczności"?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 12:45
– "Telefon Serdeczności" to odpowiedź na potrzebę rozmowy, komunikacji ze światem, ale też pomocy w sprawach takich jak np. podanie numeru do urzędu czy przychodni – mówi Pani Małgorzata, która na co dzień pracuje w Zespole Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma mnie przy tobie". Muzycy grupy Nastroje walczą z samotnością wśród seniorów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 12:54
"Nie ma mnie przy tobie" to utwór zespołu Nastroje, do którego przygotowano wyjątkowy teledysk we współpracy ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich. Ich wspólnym celem jest walka z samotnością wśród osób starszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senior sam ze swoimi myślami. Jak radzić sobie z przygnębieniem?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:40
Mimo tego, że ograniczenia związane z pandemią koronawirusa są powoli znoszone, seniorzy wciąż powinni jak najwięcej przebywać w domu i unikać bezpośredniego kontaktu z innymi. Obniża to ryzyko zakażenia, ale też pogarsza samopoczucie. – Największym problemem jest człowiek sam ze sobą. Przyciągamy to, o czym myślimy – mówi doradca rozwoju osobistego Ireneusz Gralik.
rozwiń zwiń