James Bond zostaje w domu. Jak epidemia wpływa na przemysł filmowy?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:55
Ogłoszenie decyzji o przełożeniu premiery 25. części przygód Jamesa Bonda pt. "Nie czas umierać" na jesień było pierwszą informacją związaną z koronawirusem, która uderzyła w świat artystyczny. Produkcja miała trafić do kin tuż przed Wielkanocą, jednak twórcy przełożyli ją na listopad. Jak mówi Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.pl, był to dopiero początek. 
Audio
  • Hollywood w obliczu epidemii (Audycja specjalna/Trójka)
Kadr z filmu Spectre. Daniel Craig jako James Bond
Kadr z filmu "Spectre". Daniel Craig jako James BondFoto: mat. promocyjne

– Kina się zamykają, produkcje filmowe i serialowe są zawieszane na kilka tygodni, inne są przekładane. Organizatorzy festiwalu w Cannes cały czas utrzymują, że festiwal odbędzie się w maju, jednak patrząc na to, co się dzieje, jest to bardzo mało prawdopodobne. Słyszałem plotkę, zresztą z dobrze poinformowanego źródła, że wydarzenie zostanie przełożone na czerwiec, ale wygląda na to, że wtedy koronawirus nadal będzie rządził naszym życiem i istnieje możliwość, że festiwal w tym roku w ogóle się nie odbędzie. Co będzie z festiwalem w Wenecji, też nie wiadomo – zdradza krytyk filmowy.

Co z polską kinematografią?

– W branży filmowej, także w Polsce, panują czarne nastroje – odwoływanie zdjęć, przesuwanie premier itd. wiąże się z gigantycznymi kosztami. W naszym kraju sytuacja na pewno będzie wymagała pomocy ze strony państwa. Polscy filmowcy zgłosili apel o reakcję, bo w przeciwnym wypadku grodzi nam potężna zapaść. Organizatorzy festiwalu MFF Nowe Horyzonty twierdzą, że spokojnie przygotowują się do imprezy, która miałaby odbyć się w lipcu, ale tak naprawdę w tej chwili niewiele od nich zależy, tylko od tego czy epidemia zdąży się wygasić – stwierdza Łukasz Muszyński.

Oprócz najnowszego odcinka cyklu o przygodach Agenta 007 na swoją premierę będą musiały jeszcze poczekać m.in. kolejna część serii "Szybcy i Wściekli" (której premierę obecnie przewiduje się na kwiecień 2021 roku), czwarty sezon serialu "Stranger Things", horror "Ciche miejsce" Johna Krasinskiego, disneyowski "Mulan oraz polski slasher "W lesie dziś nie zaśnie nikt" Bartosza Kowalskiego.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Łukasz Muszyński (redaktor naczelny portalu Filmweb.pl)
Data emisji: 17.03.2020
Godzina emisji: 13.40

kr

Czytaj także

Maciej Kwiatkowski: Bank rośnie w siłę!

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 14:00
– Dużo się u nas się dzieje. Teraz zaczyna się dla nas sezon występów klubowych, ale też sezon twórczy – mówi Maciej Kwiatkowski, wokalista zespołu komediowego Kwiatkowski i Bank.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie Jonasza Kofty

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 16:48
W listopadzie ukazała się biografia poety pt. "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie". Niezwykle wnikliwa i brawurowo napisana obowiązkowa pozycja każdego inteligenta. W audycji o książce i jej bohaterze opowiadali: Piotr Derlatka i Stefan Friedmann. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Łapot: w latach 80. ludzie na kabaret walili drzwiami i oknami

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:55
Jest liderem kabaretu Długi, współtworzył Trójkowe słuchowisko "Parafonia", którego w sumie powstało 500 odcinków, a w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej – gościem "Akademii Rozrywki" był Jacek Łapot. 
rozwiń zwiń