Powieści Marty Kisiel, czyli potwory poza stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 15:00
– W moich książkach jest bardzo dużo mnie, nawet w drobiazgach, których nikt by się nie spodziewał – mówiła Marta Kisiel, pisarka fantasy i autorka dla dzieci i młodzieży "Dożywocie" oraz "Siła niższa".
Audio
  • W świecie bohaterów Marty Kisiel (Dzień z Trójką w domu - prowadzi Katarzyna Borowiecka)
Marta Kisiel, Dożywocie, tom I, wyd. Uroboros
Marta Kisiel, "Dożywocie, tom I", wyd. UroborosFoto: mat. promocyjne

Marta Kisiel, "Siła niższa", wyd. Uroboros Marta Kisiel, "Siła niższa", wyd. Uroboros

"Dożywocie" oraz "Siła niższa" opowiadają o Konradzie, pisarzu cierpiącym na blokadę twórczą, który dziedziczy dom razem z dożywotnikami. Raczej nie doczeka się samotności, bo są nimi między innymi: widmo romantycznego poety, czy trójka utopców, wiecznie zajmujących łazienkę… W jej książkach spotykają się uwspółcześnione postaci z mitów i podań: anioły, driady, widma, czorty, mojry  wachlarz jest bardzo szeroki. 

Marta Kisiel (foto: martakisiel.pl/mat. promocyjne) Marta Kisiel (foto: martakisiel.pl/mat. promocyjne)

– Anioł Zwany Lichem ma alergię na pierze, więc skrupulatnie depiluje swoje skrzydła. Jest też Sadkil, który jest bardzo przyziemny i lubi jeść słodycze. Krakers to potwór, który ma macki, jest wielki, czai się w piwnicy i wydaje różne groźne dźwięki, ale jego największą pasją jest gotowanie. Uważa, że każdy problem można zażegnać odpowiednią dawką kalorii, zwłaszcza jeżeli zawierają cukier. Wszystkim kojarzy się, że wielki potwór z mackami to coś strasznego, co chce wszystkich wciągnąć, zjeść, zrobić krzywdę. Ale dlaczego miałby robić takie rzeczy? Przecież może robić rzeczy przyjemne – opowiada Marta Kisiel. – Ze wszystkich moich postaci najbliższy jest mi Konrad. Z natury jestem cholerykiem, często się frustruję, lubię odcinać się od całego świata, bo wszystko to mnie przytłacza. Cała konstrukcja charakteru Konrada, zwłaszcza w "Sile niższej" to bardzo bliski mi temat – zdradziła autorka w rozmowie z Wiolettą Myszkowską.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
ProwadziKatarzyna Borowiecka
Autorka materiału: Wioletta Myszkowska
Gość: Marta Kisiel (pisarka fantasy, autorka książek "Dożywocie" oraz "Siła niższa")
Data emisji: 22.03.2020
Godzina emisji: 13.46, 14.45

kr

Czytaj także

James Bond zostaje w domu. Jak epidemia wpływa na przemysł filmowy?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:55
Ogłoszenie decyzji o przełożeniu premiery 25. części przygód Jamesa Bonda pt. "Nie czas umierać" na jesień było pierwszą informacją związaną z koronawirusem, która uderzyła w świat artystyczny. Produkcja miała trafić do kin tuż przed Wielkanocą, jednak twórcy przełożyli ją na listopad. Jak mówi Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.pl, był to dopiero początek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostań z muzyką" – artyści aktywni w sieci

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 19:26
– Branża muzyczna ma możliwość, której nie mają wszystkie inne. Można być aktywnym artystą bez bezpośredniego kontaktu z publicznością – mówił w Trójce Tomasz Kopeć z Polskiej Fundacji Muzycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedłużone "Pasmo Przenoszenia"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 06:00
Sześciogodzinne spotkanie z Michałem Margańskim i jego gośćmi. W programie sporo muzyki, którą do tej pory mogli Państwo usłyszeć w audycjach "AnagrammarganA", "Potrójne pasmo przenoszenia", "Jazz session" i "W tonacji Trójki".
rozwiń zwiń