Jak być w kontakcie ze znajomymi i współpracownikami w czasie epidemii? Przydatne aplikacje

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:29
Zazwyczaj technologia oskarżana jest o to, że zabija kontakty międzyludzkie. Jednak w czasie epidemii to właśnie ona oferuje nam możliwości, które zastępują pogaduszki z przyjaciółmi w kawiarni, rodzinne obiady, spotkania biznesowe, a nawet zajęcia w szkole.
Audio
  • Życie towarzyskie, praca i nauka online (Dzień z Trójką w domu - prowadzi Paweł Drozd)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Halfpoint

– Najpopularniejsze aplikacje do kontaktów na smartfona to aplikacje, które były nam dobrze znane już wcześniej – mówi Monika Sońta z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. –W Polsce popularny jest What's Up, Facebook, Google Hangouts. Korzystanie z nich było bezpłatne jeszcze przed czasami koronawirusa. Jeżeli chodzi o aplikację do telekonferencji, przykładem jest Jitsi Meet. Jest dostępna na wolnej licencji i jest programem do obsługi telekonferencji w czasie rzeczywistym.

Praca i nauka w wirtualnym świecie

Wyżej wymienione programy z powodzeniem pozwolą nam "spotkać się" ze znajomymi, jednak do nauki i pracy powinniśmy zaopatrzyć nasze urządzenia w bardziej zaawansowane aplikacje, umożliwiające wzajemne wysyłanie plików czy przypisywanie określonych zadań konkretnym użytkownikom. – Przykładem aplikacji, która jest bezpłatnie dostępna edukatorom, jest Google Classroom. Środowiskiem, które świetnie sprawdza się w pracy lub we współpracy online jest również Microsoft Teams. Sprawia, że wykład staje się bardzo interaktywny, ponieważ możemy dać dostęp do prezentowania także innym osobom – wyjaśnia Monika Sońta.

Zdjęcie ilustracyjne  (foto: shutterstock.com/fizkes) Zdjęcie ilustracyjne (foto: shutterstock.com/fizkes)

Bezpiecznie i za darmo

Korzystanie z aplikacji biznesowych dodatkowo ułatwia fakt, że wielu producentów i dostawców na czas walki z epidemią znacznie redukuje wysokość opłaty za korzystanie z zaprojektowanych przez nich rozwiązań lub całkowicie z nich rezygnuje. Przykładami są aplikacje takie jak WebEx czy GoToMeeting.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Paweł Drozd

Autorka materiału: Gabriela Darmetko
Data emisji: 23.03.2020
Godzina emisji: 12.14

kr/gs

Czytaj także

Zdigitalizować rodzinne wspomnienia – pierwszy taki punkt Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 06:30
18 stycznia w warszawskim Wawrze Fundacja na rzecz Wielkich Historii otworzy pierwszy Digipunkt – miejsce, w którym bezpłatnie będzie można zdigitalizować zdjęcia oraz filmy w analogowych formatach, listy, pamiętniki, a nawet książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcing, czyli seniorki aktywne w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 06:45
– Chciałabym być taką zwykłą babcią, do której można przyjść, wypłakać się, przytulić. Ale Internet jest w tej chwili na czasie i wymiana doświadczeń jest dla nas bardzo ważna – mówi Małgorzata Mika, członkini facebookowej grupy "Mądre Babcie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast podpisu – czterocyfrowy kod. Nowe procedury doręczania przesyłek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 06:55
Ostatnie dni to dla wszystkich trudny czas. Wiele osób pracuje zdalnie, ale kurierzy i listonosze muszą być w pracy fizycznie, a ponadto mają więcej obowiązków niż zwykle, ponieważ w czasie epidemii częściej robimy zakupy przez internet.
rozwiń zwiń