"Bezkrólewie" W. Tomczyka – gombrowiczowska opowieść z katastrofą smoleńską w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:00
"Bezkrólewie" to metaforyczna, nawiązująca do twórczości Witolda Gombrowicza, opowieść o współczesnym świecie z widocznym kontekstem katastrofy smoleńskiej. Sztuka autorstwa Wojciecha Tomczyka wyreżyserowana przez Jerzego Machowskiego, będzie miała swoją premierę 27 kwietnia w "Teatrze Telewizji" Programu 1 Telewizji Polskiej.
Audio
  • O czym opowiada ''Bezkrólewie''? Rozmowa z Wojciechem Tomczykiem (Dzień z Trójką w domu)
  • Redbad Klijnstra o udziale w filmie "Smoleńsk" (Dzień z Trójką w domu)
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

– Nie odnosiłem się do samej katastrofy, tylko tego, co wydarzyło się później. Ten zupełnie wyjątkowy czas, lato 2010 roku spowodował, że ożyły demony strasznej przeszłości. Było to dla mnie wręcz przerażające. To było niszczenie fundamentów cywilizacji zachodniej i niszczenie demokracji. Pozwoliłem sobie napisać sztukę o tym, że politycy nie są świętymi i nie należy przed nimi klękać, bo jest to świętokradztwo. To nie przypadek, że za realizację tej sztuki musieli wziąć się ludzie urodzeni po 1989 roku – mówił autor "Bezkrólewia" Wojciech Tomczyk.

Rozmówcą Mariusza Cieślika był również Redbad Klijnstra, aktor i odtwórca jednej z ról, zarówno w "Bezkrólewiu", jak i pierwszym filmie poświęconym katastrofie – "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego z 2016 roku. – Kiedy to się wydarzyło, miałem swoje kawiarnie blisko Pałacu Prezydenckiego. Zaraz się tam znalazłem i zobaczyłem coś prawdopodobnego. Nic nie zapowiadało takiego zgromadzenia, takiego zjednoczenia narodowego. To byli ludzie o różnych poglądach i zapatrywaniach politycznych. Sam udział w filmie "Smoleńsk" był związany z bardzo osobistym spotkaniem i rozmową z śp. Antonim Krauzem, gdzie wyjaśniał, że ponieważ zginęło tam wielu jego przyjaciół i znajomych, a on jest reżyserem, jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym, co się wydarzyło, jest zrobienie o tym filmu – wspominał artysta.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi:
 Mariusz Cieślik 
GościeRedbad Klijnstra (aktor, reżyser, prezenter telewizyjny, dziennikarz, odtwórca jednej z ról w sztuce "Bezkrólewie"), Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, autor sztuki "Bezkrólewie")
Data emisji: 10.04.2020
Godziny emisji: 12.28, 12.46

kr/ml

Czytaj także

Świadectwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dźwiękach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 12:00
W Wielkim Tygodniu wyemitowaliśmy cykl fragmentów wypowiedzi i przemówień Lecha Kaczyńskiego z albumu wydanego przez Polskie Radio: "Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Największe szczęście" – Tomasz Merta we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 19:00
Tomasz Merta był w latach 2005-2010 wiceministrem kultury i Generalnym Konserwatorem Zabytków. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem. Miał 45 lat. Męża i ojca wspominają w reportażu Jakuba Tarki Magdalena Merta i Diana Merta-Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica tragedii smoleńskiej. Obchody na miejscu utrudnione

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 09:50
Polscy dyplomaci pracujący w Rosji oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Delegacja polskiej ambasady złożyła kwiaty w Smoleńsku, w miejscu, w którym 10 lat temu rozbił się polski samolot TU-154M. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska oraz 94 osoby, które leciały z nimi do Katynia, aby przypomnieć, że 70 lat wcześniej, w tym miejscu sowieccy oprawcy zamordowali polskich oficerów.
rozwiń zwiń