Prof. Wolsza: w Katyniu zginęło nawet do 30 proc. polskiej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 13:00
– Katyń był zbrodnią ludobójstwa. To byli oficerowie rezerwy, powołani po wybuchu wojny. Porzucili oni cywilne zawody i założyli mundury. To w dużej mierze byli ludzie, którzy od dawna ze służbą wojskową nie mieli nic wspólnego – mówi prof. Tadeusz Wolsza, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Prof. Tadeusz Wolsza o przyczynach i następstwach zbrodni katyńskiej (Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

katyń.jpg
KATYŃ - serwis specjalny Polskiego Radia

Od 5 marca 1940 roku – w kolejnych tygodniach oprawcy z NKWD zamordowali strzałem w tył głowy ponad 22 tys. polskich oficerów: Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Przez kilkadziesiąt lat władze Związku Radzieckiego ukrywały prawdę o zbrodni katyńskiej.

Polscy oficerowie, jako przedstawiciele elity intelektualnej i państwowej, byli mordowani już w pierwszych godzinach po sowieckiej agresji z 17 września. W październiku 1939 r. eksterminacji wziętych do niewoli obrońców nadano pozory sprawiedliwości. W uzasadnieniu jednego z wyroków sowieckiego "wymiaru sprawiedliwości" podkreślono: "Będąc wrogo nastawionym do władzy sowieckiej i partii komunistycznej, 20 września 1939 r. jako porucznik byłego Wojska Polskiego, w momencie wkroczenia pierwszego radzieckiego czołgu do Grodna, zorganizował z zamiarem przejęcia władzy uzbrojoną grupę spośród oficerów, żołnierzy byłego Wojska Polskiego i studentów, w ilości 50 osób do walki przeciwko władzy radzieckiej i Armii Czerwonej". W przeciwieństwie do tych jawnie podejmowanych aktów terroru decyzja o wymordowaniu przedstawicieli polskich elit na zawsze miała pozostać tajemnicą wąskiego kręgu Biura Politycznego KC WKP(b).

Zbrodnia Katyńska została zakwalifikowana jako zbrodnia wojenna, przeciwko ludzkości, zbrodnia ludobójstwa. W kwietniu 1940 roku NKWD rozstrzelało co najmniej 21 768 obywateli Polski.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi:
 Mariusz Cieślik 
Goście: prof. Tadeusz Wolsza (historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej)
Data emisji: 10.04.2020
Godziny emisji: 11.31

IAR/ml/kr


Czytaj także

Świadectwo prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dźwiękach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 12:00
W Wielkim Tygodniu wyemitowaliśmy cykl fragmentów wypowiedzi i przemówień Lecha Kaczyńskiego z albumu wydanego przez Polskie Radio: "Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Największe szczęście" – Tomasz Merta we wspomnieniach najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 19:00
Tomasz Merta był w latach 2005-2010 wiceministrem kultury i Generalnym Konserwatorem Zabytków. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem. Miał 45 lat. Męża i ojca wspominają w reportażu Jakuba Tarki Magdalena Merta i Diana Merta-Krawczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica tragedii smoleńskiej. Obchody na miejscu utrudnione

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 09:50
Polscy dyplomaci pracujący w Rosji oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Delegacja polskiej ambasady złożyła kwiaty w Smoleńsku, w miejscu, w którym 10 lat temu rozbił się polski samolot TU-154M. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska oraz 94 osoby, które leciały z nimi do Katynia, aby przypomnieć, że 70 lat wcześniej, w tym miejscu sowieccy oprawcy zamordowali polskich oficerów.
rozwiń zwiń