Muzyczna tożsamość filmu "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 14:55
– Zaczęło się od tego, że tych utworów miało być tylko sześć. Do filmu weszły też 23 utwory oryginalne. W przypadku filmu niezależnego jest to naprawdę spory, ale też fantastyczny wynik – mówiła Aneta Brykalska, konsultantka muzyczna, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do najnowszego obrazu Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter".
Audio
  • A. Brykalska o kulisach tworzenia soundtracku do filmu "Sala samobójców. Hejter" (Dzień z domu z Trójką)
Plakat filmu Sala samobojców. Hejter
Plakat filmu "Sala samobojców. Hejter"Foto: kinoswiat.pl / mat.pras.

– Współpracowałam z Janem Komasą i Jerzym Kapuścińskim – to było trio, które decydowało, co znajdzie się na ścieżce dźwiękowej filmu. Obydwaj panowie są niesamowicie świadomi i wykształceni muzycznie. Rzadko zdarza się, żeby reżyser tak klarownie wypowiadał się odnośnie formalnej budowy utworu, opisując, na czym najbardziej mu zależy i co z tego utworu trzeba wyciągnąć. Janek dokładnie opowiadał, jak widzi bohatera. Jeżeli Krasuccy słuchali muzyki, musiała być to muzyka z wysokiej półki, musiała być troszkę dziwna. Byli elitą, więc podświadomie chcieli stać się kreatorami rzeczywistości – opowiadała Aneta Brykalska w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Autor rozmowy: Ryszard Jaźwiński
Gość: Aneta Brykalska (wiolonczelistka, konsultantka muzyczna)
Data emisji: 19.04.2020
Godzina emisji: 14.47

Czytaj także

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" – film o jazzowej strukturze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 17:00
– Można sobie wyobrazić, że opowiadamy biografię pianisty z minimalną ilością muzyki, ale uważam że byłoby to zafałszowanie. Od początku było wiadomo, że muzyki będzie dużo, że będzie porządkowała tę historię, nawet w takim porządku jazzowym, improwizowanym – mówi Maciej Pieprzyca, reżyser filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2020 – "Boże Ciało" J. Komasy z rekordową liczbą nominacji!

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 16:00
We środę 5 lutego ogłoszono nominacje w XXII edycji Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych 2020, nazywanych często "polskim Oscarem". Najwięcej, bo aż 15 otrzymał film Jana Komasy "Boże Ciało".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: chciałem, żeby "Hejter" był prowokacją

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 16:00
– Mam déjà vu. Znów film skończyliśmy w grudniu, znów premiera odbyła się w Złotych Tarasach w marcu i znów wydarzenia filmowe zaistniały w świecie rzeczywistym – mówi Jan Komasa, zestawiając filmy "Sala samobójców" i "Sala samobójców. Hejter".
rozwiń zwiń