Czystsze powietrze i… dzikie zwierzęta na ulicach. Jak pandemia koronawirusa wpływa na ekosystem?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:50
Kto by pomyślał, że świat da się zatrzymać? A jednak. Jak się okazuje, ma to zbawienny wpływ na przyrodę.
Audio
  • Świat się zatrzymał, a przyroda się odradza (Dzień z Trójką w domu)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sue Smith

Pasażerski ruch lotniczy zmniejszył się o 80 proc, zamknęły się fabryki, na ulicach i autostradach nie ma już tylu samochodów, dlatego odżywa przyroda. Mamy też zdrowsze powietrze – w Chinach ludzie w końcu mogli zobaczyć gwiazdy, a w Indiach góry oddalone o 200 kilometrów.

– Nagle na ulicach dużych miast pojawiają się stada jeleni, dziki. Wychodząc poza polskie podwórko, najsłynniejszy był przypadek dzikich guz w walijskim mieście Llandudno. Wystarczyło, że w weneckich kanałach było mniej łodzi, a wzburzenie mułu z ich dna sprawiło, że woda ustała i zaczęła być przejrzysta. Zaczęły być widoczne nie tylko rośliny, ale i ryby – wymienia Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. – Bardzo rzadko ograniczamy tłumy turystów, by ulżyć przyrodzie. Teraz kiedy nas nie ma, przyroda zaczyna wracać, dając nam sygnał: "Ludzie też są częścią przyrody, ale zostawcie nam nieco przestrzeni" – dodaje aktywistka.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Piotr Baron
Autorka materiału reporterskiegoGabriela Darmetko
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 13.41

kr

Czytaj także

Liczba zakażonych koronawirusem rośnie. A co z tymi, którzy wyzdrowieli?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 09:55
W kontekście pandemii koronawirusa mówi się przede wszystkim o zakażonych oraz ofiarach śmiertelnych, jednak tym, co warto obserwować, jest także liczba wyleczonych pacjentów, a tych na całym świecie jest już prawie 150 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko ludzie potrzebują pomocy. Działalność schronisk dla zwierząt w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 09:21
– Mamy 40 bezdomnych psów, koty, 60 bocianów, dziewięć saren, trzy lisy, ptaki drapieżne, sowy, kruki. Wszystkie są na naszym utrzymaniu i codziennie muszą być nakarmione, oporządzone i leczone – mówi lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński z Centrum Adopcyjnego Lecznicy "Ada" w Przemyślu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieskie życie w izolacji. Jak dbać o emocje czworonoga w czasie kwarantanny?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 19:00
Przez ostatnie tygodnie więcej jesteśmy w domu, a więc i więcej czasu spędzamy z naszymi czworonogami, chociaż nie możemy wyprowadzać ich na dalekie, długie spacery, jak dawniej. Wydawałoby się, że dla psa to pełnia szczęścia mieć swojego człowieka obok przez cały czas, ale czy rzeczywiście tak jest?
rozwiń zwiń