Przebudzenie z rezygnacji. Fotografia Tomasza Kaczora nagrodzona w konkursie World Press Photo 2020

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:55
Polski fotograf Tomasz Kaczor został laureatem pierwszej nagrody w kategorii "Portret" w międzynarodowym konkursie World Press Photo 2020, uważanym za najważniejszy konkurs branżowy dla fotografów prasowych. Nagrodzona fotografia nosi tytuł "Przebudzenie".
Audio
  • Historia kryjąca się za fotografią. "Przebudzenie" T. Kaczora (Dzień z Trójką w domu)
Tomasz Kaczor
Tomasz Kaczor Foto: Dorota Borodaj

Zdjęcie zostało wykonane przez Tomasza Kaczora w ośrodku dla uchodźców "Dębak" w Podkowie Leśnej, z myślą o zilustrowaniu reportażu Doroty Borodaj dla magazynu "Duży Format". Jest to czarno-biały portret 15-letniej Ormianki o imieniu Ewa, wybudzonej z katatonii będącej skutkiem choroby nazwanej "syndromem rezygnacji". Na czym ten syndrom polega i jaka historia kryje się za fotografią?

"Przebudzenie"© Tomasz Kaczor "Przebudzenie"© Tomasz Kaczor

– Syndrom rezygnacji jest jednostką chorobową opisaną wyłącznie w Szwecji, a przytrafia się dzieciom uchodźców. Objawia się "wyłączeniem się" w reakcji na stres wywołanym groźbą deportacji, uczuciem zagrożenia i wszystkiego, co wiąże się z przymusową migracją. To wygląda tak, jakby te dzieci zapadały w śpiączkę, a one po prostu "wyłączają się" z różnych funkcji życiowych – opowiada fotograf. 

To może spotkać każdego z nas

Zazwyczaj zdjęcia nagradzane w konkursie World Press Photo przedstawiają drastyczne sceny z zakątków świata ogarniętych konfliktem. "Przebudzenie" wyłamuje się z tego schematu. Jak podkreśla Tomasz Kaczor, przesłanie zawarte w jego fotografii jest jeszcze bardziej aktualne, niż możemy się tego spodziewać. – Zaprzyjaźniony dziennikarz powiedział nam, że to super, że Ewa pochodzi z kraju, w którym aktualnie nie trwa żadna wojna, bo pokazuje to, że taka sytuacja może spotkać każdego z nas, że wszędzie może wydarzyć się coś, co sprawi, że będzie trzeba opuścić swój dom i zacząć szukać go gdzieś indziej. Kryzys klimatyczny może spowodować, że dziś czujemy się bezpiecznie, ale np. za rok będziemy musieli szukać nowego miejsca.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi:
 Agnieszka Szydłowska
Autorka materiału dodatkowego: Agnieszka Obszańska 
Gość: Tomasz Kaczor (fotograf, laureat konkursu World Press Photo 2020)
Data emisji: 21.04.2020
Godzina emisji: 14.20

kr

Czytaj także

"Praga Gada Wiechem raz!", czyli komiksowy portret przedwojennej stolicy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 13:35
Komiks "Praga Gada Wiechem raz!" ukazał się na przełomie 2017 i 2018 r. Zawiera sześć nowel komiksowych, będących adaptacją autentycznych historii z lat 30. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieści Marty Kisiel, czyli potwory poza stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 15:00
– W moich książkach jest bardzo dużo mnie, nawet w drobiazgach, których nikt by się nie spodziewał – mówiła Marta Kisiel, pisarka fantasy i autorka dla dzieci i młodzieży "Dożywocie" oraz "Siła niższa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na wirtualnym spacerze po historii polskiej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 10:55
Nawet zostając w domu, możemy poruszać się w przestrzeni i w czasie, a to m.in. dzięki Wirtualnemu Muzeum Fotografii, które odwiedziła i poleca Agnieszka Obszańska.
rozwiń zwiń