"Wiosna Filmów" debiutuje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 14:30
– Festiwal "Wiosna Filmów" miał odbyć się w kwietniu. Tak się nie stało. Kina zamknięte i festiwalu nie było. W związku z tym będziemy go robić w internecie – mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor 26. Festiwalu "Wiosna Filmów".
Audio
  • Festiwal "Wiosna Filmów" w internecie (Dzień z Trójka w domu)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Antonio Guillem

26. edycja Festiwalu Filmowego "Wiosna Filmów" odbędzie się w tym roku w dniach 29 maja – 7 czerwca. Wyjątkowo, ze względu na panującą sytuację, impreza została przeniesiona do sieci. Tym samym będzie to pierwszy w Polsce festiwal filmów fabularnych całkowicie online.

"Wiosna Filmów Online" odbywać się będzie na powstającej właśnie platformie MOJEeKINO.PL, która wystartuje 21 maja. MOJEeKINO.PL to największe na świecie wirtualne kino, zrzeszające kina arthousowe od Bochni po Darłowo i od Sokołowa Podlaskiego do Gorzowa Wielkopolskiego.

– Zaczynamy w piątek i będziemy grali łącznie 10 dni. To, że Festiwal się odbywa, jest możliwe dzięki temu, że Stowarzyszenie Kin Studyjnych otworzyło swoją platformę, na której czterdzieści kilka kin prezentuje swoje filmy na co dzień. My będziemy grać tam obrazy nowe, premierowe, ale i nieco starsze. Żeby zachować atmosferę festiwalu, będziemy grali w formie seansów: dostęp pojawi się o konkretnej godzinie, a potem nie można ich będzie zobaczyć. Podobnie, jak na normalnym festiwalu, trzeba będzie wybierać pomiędzy filmami wyświetlanymi równocześnie. Mam nadzieję, że przybliży to widzom atmosferę imprezy tak, jakby odbywała się ona normalnie – wyjaśnia dyrektor festiwalu.


26. Festiwal "Wiosna Filmów" 26. Festiwal "Wiosna Filmów"

Dzięki tej idei Festiwal Filmowy "Wiosna Filmów" odbędzie się pierwszy raz całkowicie online w tym samym czasie w całej Polsce. Przez 10 dni pokazanych zostanie ponad 30 filmów docenionych przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto. Będą także filmy nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Duża część z nich to przedpremiery lub polskie premiery.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Maciej Zabojszcz (dyrektor 26. Festiwalu Filmowego "Wiosna Filmów")
Data emisji:
 24.05.2020
Godzina emisji: 14.21

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Czy więcej znaczy lepiej? O gramaturach płyt winylowych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 11:40
Na gramaturę zwraca uwagę niejeden fascynat płyt analogowych. Czasem można dojść do wniosku, że waga ma istotny wpływ na jakość brzmienia, zwłaszcza gdy specjaliści od marketingu dużą czcionką obwieszczają, że dany album wytłoczono na 180-gramowym winylu. Rodzi się zatem pytanie – czy waga naprawdę ma znaczenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy głośne słuchanie powoduje, że słyszymy więcej?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:30
Każdy z nas przynajmniej raz rozkręcił swój zestaw audio na cały regulator
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Margański o musicalowej wersji "Wojny światów"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 14:25
– Dziś poza słuchaniem muzyki, odbędziemy podróż w czasie – tymi słowami Michał Margański rozpoczął swoją opowieść o albumie "Wojna światów" Jeffa Wayne'a.
rozwiń zwiń