45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odwołana

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:42
45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która miała odbyć się we wrześniu tego roku, ostatecznie została przełożona na rok 2021. – Dla mnie i dla mojej świetnej ekipy nie jest to za dobra wiadomość, tak samo, jak nie jest dobra dla twórców i producentów, którzy ukończyli swoje filmy już w tym roku – mówił w Trójce wieloletni dyrektor festiwalu Leszek Kopeć.
Audio
  • Leszek Kopeć o przyszłych losach gdyńskiego festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Dzień z Trójką w domu)
45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pierwotnie miała odbyć się w dniach 14-19 września 2020 roku
45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pierwotnie miała odbyć się w dniach 14-19 września 2020 rokuFoto: nx.festiwalgdynia.pl

Jak czytamy na stronie wydarzenia: "w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną w kraju i zaleceniami rządowymi w zakresie organizacji imprez masowych 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nie odbędzie się w 2020 roku. Taką decyzję jednogłośnie podjął Komitet Organizacyjny FPFF 20 maja br." Jak podkreślił w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Leszek Kopeć, tegoroczny festiwal został odwołany z dwóch, uzupełniających się wzajemnie, przyczyn.

– Jest zalecenie, by duże imprezy kulturalne nie zostały w tym roku zrealizowane ze względu na stan epidemii. Drugi powód jest taki, że mamy znacznie mniej skończonych filmów. Na początku maja było ich dziewięć. Niewiele wskazuje na to, że pozostałe filmy zostaną ukończone, nawet mimo poluzowania obostrzeń. Wszystkie filmy muszą zostać całkowicie ukończone, w najlepszym wypadku, do sierpnia, by mogły zostać pokazane w konkursie we wrześniu, a w maju i w czerwcu trzeba je obejrzeć. Oczywiście nie wszystkie znajdą uznanie w oczach selekcjonerów – wyjaśniał dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

44. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  (foto: Mateusz Ochocki) 44. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (foto: Mateusz Ochocki)

Nasz gość nie wykluczył, że w przyszłorocznej edycji, która, m.in. ze względów finansowych, będzie trudna do realizacji, zostanie zwiększona kanoniczna liczba filmów, które wezmą udział w konkursie, a i również sam festiwal ulegnie przedłużeniu.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Gość: Leszek Kopeć (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni)
Data emisji:
 27.05.2020
Godzina emisji: 10.33


Czytaj także

James Bond zostaje w domu. Jak epidemia wpływa na przemysł filmowy?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:55
Ogłoszenie decyzji o przełożeniu premiery 25. części przygód Jamesa Bonda pt. "Nie czas umierać" na jesień było pierwszą informacją związaną z koronawirusem, która uderzyła w świat artystyczny. Produkcja miała trafić do kin tuż przed Wielkanocą, jednak twórcy przełożyli ją na listopad. Jak mówi Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.pl, był to dopiero początek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna tożsamość filmu "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 14:55
– Zaczęło się od tego, że tych utworów miało być tylko sześć. Do filmu weszły też 23 utwory oryginalne. W przypadku filmu niezależnego jest to naprawdę spory, ale też fantastyczny wynik – mówiła Aneta Brykalska, konsultantka muzyczna, która współtworzyła ścieżkę dźwiękową do najnowszego obrazu Jana Komasy "Sala samobójców. Hejter".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiosna Filmów" debiutuje w sieci

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 14:30
– Festiwal "Wiosna Filmów" miał odbyć się w kwietniu. Tak się nie stało. Kina zamknięte i festiwalu nie było. W związku z tym będziemy go robić w internecie – mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor 26. Festiwalu "Wiosna Filmów".
rozwiń zwiń