Wiercenie świata

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:00
Gabi Darmetko i Michał Żakowski zaplanowali dla Państwa jedyną w swoim rodzaju podróż – ilustrowaną dźwiękiem niezwykłą wyprawę przez świat.
Audio
  • "Wiercenie świata" z Gabi Darmetko i Michałem Żakowskim cz. 1 (Dzień z Trójką w domu)
  • "Wiercenie świata" z Gabi Darmetko i Michałem Żakowskim cz. 2 (Dzień z Trójką w domu)
  • "Wiercenie świata" z Gabi Darmetko i Michałem Żakowskim cz. 3 (Dzień z Trójką w domu)
Krowy w Sudanie Południowym
Krowy w Sudanie PołudniowymFoto: Michał Żakowski

– "Wiercenie świata" – audycję pod takim hasłem zaplanowaliśmy na ten poniedziałek. Sprawdzamy, co znajduje się po drugiej stronie globu, otwieramy katalog z ciekawymi dźwiękami i opowiadamy… – zapowiadali przed audycją prowadzący. 

Co przygotowali Gabi Darmetko i Michał Żakowski? W pierwszej godzinie audycji słuchaliśmy śpiewu sudańskich górników i dowiedzieliśmy się, dlaczego w tej części świata w roli waluty często występują… krowy. – Krowa ma wiele zastosowań i jej cena jest uzależniona od tego, jak jest urodziwa. W Czadzie zwierzę to kosztuje co najmniej 1000 dolarów. Kraje w tej części świata są bardzo biedne i bywa, że niektóre rozliczają się między sobą właśnie w krowach – mówił Michał Żakowski.

W drugiej części audycji otwarty został katalog z ciekawymi dźwiękami. Mogliśmy usłyszeć na przykład, jak brzmi… płatek śniegu. To jednak nie koniec – Gabi Darmetko zaprezentowała również odgłosy roju pszczół, który zabłąkał się niedawno na Myśliwieckiej 3/5/7. 

W trakcie pandemii wzrosło znaczenie internetu w naszym życiu. Pociągnęło to za sobą również zwiększenie produkcji danych krążących po sieci. Ile wirtualnych "pozostałości" powstało w tym czasie? O tym mówiła w trzeciej godzinie poniedziałkowego spotkania prof. Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego.

To jednak nie wszystko, bo w "Wierceniu świata" nie mogło zabraknąć muzyki – tej doskonale Państwu znanej i takiej, której nie usłyszymy nigdzie indziej. Zapraszamy do słuchania!

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzący: Gabriela Darmetko i Michał Żakowski
Data emisji: 8.06.2020
Godzina emisji: 10.08, 11.08, 12.09

ml/mk

Czytaj także

Dookoła Polski na dwóch kółkach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:00
O podróżach zagranicznych na razie możemy zapomnieć, co skłoniło niektórych do odkrywania własnego podwórka. Na taki pomysł już dwa lata temu wpadł Bartek Bart Borkowski, który pokonał trzy tysiące kilometrów w trzy tygodnie na rowerowym siodełku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jachtostopem przez morza i oceany

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 09:00
– Na statku dowiedziałem się, że potrafię żyć bez mediów społecznościowych, co w dzisiejszych czasach niewiele osób jest w stanie sobie wyobrazić. Można też nauczyć się żeglarstwa i języków – mówił Łukasz Szamrowicz, zwolennik jachtostopu, który za pomocą tego środka transportu pokonał już ponad dwa tysiące mil morskich.
rozwiń zwiń