Wydrukowany dom

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 12:20
W podwarszawskich Otrębusach znajduje się pierwszy w Polsce dom wydrukowany w całości na drukarce 3D. Chociaż jest bardzo, bardzo mały – ma tylko 7 metrów kwadratowych powierzchni – to jego powstanie jest milowym krokiem dla przyszłości budownictwa.
Dom wydrukowany na drukarce 3D
Dom wydrukowany na drukarce 3DFoto: mat. prasowe/REbuild

Posłuchaj
04:26 _PR3_AAC 2020_06_16-12-17-58.mp3 Dom wydrukowany na drukarce 3D (Dzień z Trójką w domu)

 

– Nie jest to do końca dom, bo ma ledwie 7 metrów kwadratowych powierzchni, ale jest to pierwszy wydrukowany budynek w Polsce. Nasza drukarka ma na tyle duże pole robocze, że wszystkie ściany i fundament powstały na niej. Z uwagi na to, że nie wiedzieliśmy jak się zachowa materiał, podzieliliśmy ten proces na 3 dni. Jest on analogiczny do tradycyjnego druku 3D – kolejne warstwy są nakładane na poprzednie w sposób przyrostowy. Nasz dom jest prototypem, materiał ma pewne niedoskonałości, które w dużej mierze zniwelowaliśmy – mówi Witold Rządkowski z firmy REbuild.

W przyszłości dom będzie można wydrukować jeszcze szybciej, a koszty "budowy" spadną o około 50 proc.

– Niedawno wydrukowano w podobny sposób dom na Bliskim Wschodzie. Zajęło to rok, ale ma on kilkaset metrów kwadratowych powierzchni – dodaje rozmówca Gabrieli Darmetko.

***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzą: Piotr StelmachGabriela Darmetko
Data emisji: 16.06.2020
Godzina emisji: 12.30

ml

Czytaj także

"Dalej jest dzień". Filmowa refleksja do współczesnych realiów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:34
Do 7 czerwca potrwa wyjątkowa, jubileuszowa odsłona Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki temu, że w tym roku odbywa się wirtualnie, mamy szansę uczestniczyć w nim z każdego zakątka Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sweat" Magnusa von Horna – trzy dni z życia influencerki

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 16:00
– To film bardzo dynamiczny, kolorowy głośny, ale w środku jest wielka potrzeba zbliżenia się – tak szwedzki reżyser Magnus Von Horn opisuje swój drugi pełnometrażowy film "Sweat", który znalazł się w tegorocznej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jako jedyny polski film w konkursie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To my, Polacy założyliśmy Hollywood!". "Pollywood" Pawła Ferdka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 16:00
– Ten film świetnie trafił w swój czas, bo pokazuje jak w bardzo ciężkich warunkach, kiedy nie dysponuje się właściwie niczym, można zbudować Fabrykę Snów – mówił na antenie Trójki Paweł Ferdek, twórca filmu dokumentalnego "Pollywood", który opowiada o polskich korzeniach amerykańskiego przemysłu filmowego.
rozwiń zwiń