Wszystkie oblicza Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:00
– Lubię to, że Nowy Jork jest tak różnorodny. Na Brooklynie podczas jednego dnia możemy "odwiedzić" kilkanaście krajów, kilkanaście różnych społeczeństw. Przez tę różnorodność jest on chyba bardziej autentyczny od Manhattanu – ocenia Magda Muszyńska-Chafitz, licencjonowana przewodniczka po Nowym Jorku. 
Nowy Jork, widok na Central Park
Nowy Jork, widok na Central ParkFoto: Shutterstock/Photo Spirit

Posłuchaj
02:45 _PR3_AAC 2020_06_19-10-26-21 Brooklyn.mp3 Brooklyn, Manhattan, a także… Jakie nieoczywiste miejsca warto odwiedzić w Nowym Jorku (Dzień z Trójką w domu)

 

– Manhattan robi największe wrażenie, bez dwóch zdań, ale najlepiej wygląda z daleka. Widok najładniejszy jest właśnie z Brooklynu – opowiada przewodniczka. Jak przyznaje, ze względu na swoją ogromną popularność, Manhattan staje się droższą dzielnicą. – Minusem tego jest fakt, że coraz mniej artystów stać na niego, coraz więcej z nich się wyprowadza, a na Manhattanie mieszka coraz więcej finansistów, przez co staje się on coraz bardziej "ułożony" – opowiada rozmówczyni Oli Budki i radzi do jakich innych dzielnic Nowego Jorku warto jeszcze zajrzeć. 


Czytaj także:

Jak po ogromnym załamaniu bezpieczeństwa w Nowym Jorku udało się odwrócić ten trend?  – Miasta, które było wtedy bankrutem, nie było wówczas na to stać. Ktoś wpadł na taki pomysł, żeby zwrócić się do najbogatszych nowojorczyków z prośbą o pieniądze, a w zamian nazwą jakieś części Central Parku na ich cześć. Zwrócono się w tej sprawie, już po śmierci Johna Lennona, do Yoko Ono, która się na to zgodziła, ale miasto wówczas zaczęło się wycofywać z propozycji. Oboje byli wówczas postaciami politycznymi, opowiadali się przeciwko wojnie w Wietnamie etc. i miasto doszło do wniosku, że może nie jest najlepszy pomysł, żeby na cześć takich anarchistów nazywać część parku – przypomina dawne napięcia Magda Muszyńska-Chafitz. Yoko Ono doprowadziła jednak do nazwania części parku "Strawberry fields", które stały się miejsce koncertów i spotkań fanów muzyka. 


Nowy Jork, Times Square fot. Shutterstock.com/Luciano Mortula - LGM Nowy Jork, Times Square fot. Shutterstock.com/Luciano Mortula - LGM


***

Tytuł audycji: Dzień z Trójką w domu
Prowadzą: Michał Olszański i Michał Margański
Gość:
 Magda Muszyńska-Chafitz (licencjonowana przewodniczka po NYC i autorka bloga "Littletownshoes")
Data emisji: 19.06.2020
Godzina emisji: 10.26

gs

Czytaj także

Podróż ciała i ducha

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 08:56
Dzisiejszy kierunek: Ameryka Południowa. Trzy lata podróżował po niej Michał Szczęśniak. Efektem wyprawy jest książka "Podróż intuicyjna – droga w dwóch kierunkach". Autor wydał ją własnym sumptem i jest to pierwsze takie polskie wydawnictwo na papierze konopnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na rowerze przez izraelską pustynię

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 08:56
Na razie na dalekie podróże nie ma co liczyć. Na szczęście pozostały wspomnienia z tych, które już się odbyły. Podróżnik Janek Piętek na rowerze zwiedził Izrael, Autonomię Palestyńską i Jordanię. W Trójce opowiedział nam o swojej rowerowej przeprawie przez Pustynię Negew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

270 dni samotności na morzu

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:00
Szymon Kuczyński opłynął świat – samotnie i bez postoju. Nikt wcześniej nie dokonał tego na tak małym jachcie. Rejs miał miejsce w roku 2018. Przypominamy rozmowę, którą na gorąco, krótko po jego powrocie do Polski przeprowadził z podróżnikiem Marcin Pośpiech.
rozwiń zwiń