"Dzieje się je" – historia kulinariów dla małych i tych większych

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 01:00
Skąd przypłynęła wanilia i... guma do żucia? Skąd się wziął widelec we Francji? Kiedy pojawiły się słodycze? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć się w książce Łukasza Modelskiego "Dzieje się je. Mała historia kuchni". Jeszcze więcej ciekawostek autor zdradził Katarzynie Pruchnickiej w audycji.
Audio
  • Podróż po historii światowej kuchni (Audycja Katarzyny Pruchnickiej/Trójka)
Dzieje się je. Mała historia kuchni Łukasz Modelski, Wydawnictwo Bajka
"Dzieje się je. Mała historia kuchni" Łukasz Modelski, Wydawnictwo BajkaFoto: mat. promocyjne

Wydana w okazałym formacie, okraszona mnóstwem dowcipnych ilustracji Jana Pękalskiego "Mała historia kuchni" to pełna zapachów i smaków opowieść o zmieniającej się (jak epoki) kulturze stołu i gotowania. Od starożytnego Egiptu, czyli początków wielkiej kuchni, po opisywany przez pisarzy science fiction, a teraz już przygotowywany w realu soylent – jedzenie zamiast jedzenia. Od chleba, który upiekł się przypadkiem, po jedzenie z drukarek 3D.

"Dzieje się je. Mała historia kuchni" to nie tylko liczne historyczne ciekawostki, ale i piękne ilustracje Jana Pękalskiego (foto: Jan Pękalski/Wydawnictwo Bajka) "Dzieje się je. Mała historia kuchni" to nie tylko liczne historyczne ciekawostki, ale i piękne ilustracje Jana Pękalskiego (foto: Jan Pękalski/Wydawnictwo Bajka)

– Zapisy tekstowe i obrazowe dotyczą diety najbogatszych. To dzięki archeologom wiemy więcej o diecie ludzi, którymi nie zajmowały się kroniki. Możemy odtworzyć dietę chłopów czy dietę biedoty z niemal każdego miejsca na Ziemi. Co niesłychanie ciekawe, w pewnej chwili książki kucharskie przestały być adresowane do kucharzy możnowładców i zaczęły być pisane dla kucharzy mieszczańskich, czyli nie królom, a aspirującym warstwom uprzywilejowanym. Później książki kucharskie zaczęło dotyczyć gotowania samemu, adresatkami stają się kobiety, gotowanie przenosi się do domu – opowiada Łukasz Modelski.

***

Tytuł audycji: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Łukasz Modelski (dziennikarz, historyk, pisarz, prowadzący audycji "Droga przez mąkę" w radiowej Dwójce)
Data emisji: 20.04.2020
Godzina emisji: 00.10

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Crème pâtissière, czyli co każdy cukiernik wiedzieć powinien

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 11:38
Crème pâtissière, popularnie nazywany kremem budyniowym to, obok sosu beszamelowego, ciasta francuskiego czy bulionu, jeden z przysmaków, na który przepis powinien znać każdy lubiący gotować. Jak go przyrządzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makaron z bakłażanem i pomidorami, czyli wszystko w normie

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:36
"Droga przez mąkę, czyli literatura dla kucharek" Łukasza Modelskiego to zapis rozmów o kuchni i jej związkach z literaturą oraz o literaturze i jej związkach z kuchnią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chleb dla Boga, czyli historia pewnych portugalskich bułek

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 11:50
– Pao de Deus to niepozorne drożdżowe bułeczki, które każdego miłośnika glutenu mogą przyprawić o drżenie – zapowiada kolejny w "A nuż, widelec" przepis dziennikarz i bloger Bartek Kieżun, który zabrał Katarzynę Pruchnicką w kulinarną podróż do Portugalii.
rozwiń zwiń