Jak jeść, by nie chorować? Filozofia żywieniowa prof. dr Andreasa Michalsena

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 01:00
Przyczyną 70 proc. chorób przewlekłych jest niewłaściwe odżywianie – twierdzi prof. dr Andreas Michalsen, internista i profesor klinicznej medycyny naturalnej, która w Niemczech jest uznawaną i szacowną dziedziną nauki wykładaną na uczelniach.
Audio
  • Hamowanie i zapobieganie chorobom za pomocą diety (Noc z Trójką w domu)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Grigory Lugovoy

"Zamień leczenie na jedzenie" prof. dr Andreas Michalsen, wyd. Wydawnictwo MUZA S.A. "Zamień leczenie na jedzenie" prof. dr Andreas Michalsen, wyd. Wydawnictwo MUZA S.A.

W swoich publikacjach "Zamień leczenie na leczenie" oraz "Leczenie siłami natury" Michalsen wyjaśnia, jak jedząc mądrze, zadbać o swoje zdrowie w przyszłości, a nawet cofnąć lub złagodzić dolegliwości, które już mamy – nadwagę, cukrzycę, depresję, nadciśnienie, choroby skóry czy reumatyzm. Co istotne, w jego opinii korzystanie z osiągnięć medycyny naturalnej nie przekreśla dokonań medycyny konwencjonalnej.

– Żyjemy w świecie zdehumanizowanym, gdzie większość produktów spożywczych jest artykułami przemysłowymi. Jeżeli na co dzień korzystamy z takich produktów, które są niewystarczająco dobrej jakości, nasz organizm odpowiada zaburzeniami. Prof. Michalsen mówi, że nasze organizmy i metabolizm na przestrzeni ok. 100 tys. lat pod względem genetyki niespecjalnie się zmieniły. Nasze organizmy są przystosowane do urozmaiconej diety roślinnej – sezonowej i z naszej strefy klimatycznej. W książce Zamień leczenie na jedzenie prof. Michalsen przekazuje jasną zasadę: im bardziej będzie się unikać żywności przetworzonej, tym będzie to bezpieczniejsze – tłumaczy psychodietetyk Teresa Majewska.

***

Tytuł audycji: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Gość: Teresa Majewska (psychodietetyk)
Data emisji: 6.05.2020
Godzina emisji: 0.07

kr


Czytaj także

Co jeść, a czego nie jeść w czasie epidemii? Dietetycy odpowiadają

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 07:26
Jak zadbać o nasze ciało, a co za tym idzie – o odporność, gdy nasze możliwości uprawiania sportu są mocno ograniczone? Można, a nawet trzeba zastosować odpowiednią dietę. Specjaliści od żywienia przypominają, by na czas pandemii szczególnie mocno zwracać uwagę na to, co trafia na nasz talerz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakupy w czasach koronawirusa. Jak robić je rozważnie?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 17:54
W obecnej sytuacji wyjątkowo uważnie należy przygotowywać listę zakupów. – Pamiętajmy, żeby wśród produktów były te pełnowartościowe. Dużo owoców, warzyw, kasz, produktów pełnoziarnistych – radzi Małgorzata Minta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwarantanna sprzyja leniuchowaniu. Jak zadbać o kondycję w czasie koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 07:26
Siłownie, studia fitness i baseny od ponad miesiąca świecą pustkami. Mniej wychodzimy i mniej się ruszamy. Większość czasu spędzamy w dresie, ale to wcale nie dlatego, że w nim ćwiczymy.
rozwiń zwiń