Raport "Kobiety i COVID-19". Sytuacja kobiet w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 01:00
WHO właśnie zaczyna prace nad raportem zatytułowanym "Kobiety i COVID-19", który ma pokazać, w jaki sposób COVID-19 może odwrócić podstęp w zakresie równości płci i praw kobiet.
Audio
  • Pandemia COVID-19 a sytuacja kobiet w Polsce i na świecie (Noc z Trójką w domu)
Marzec 2020 roku w Belgii. Kobieta spędzająca kwarantannę w swoim mieszkaniu
Marzec 2020 roku w Belgii. Kobieta spędzająca kwarantannę w swoim mieszkaniu Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Chociaż ryzyko śmierci wskutek COVID-19 dotyczy wszystkich ludzi na całym świecie, badania wykazują, że umieralność wśród mężczyzn jest większa niż wśród kobiet. Jednak to szczególnie kobiety zmagają się ze skutkami społeczno-ekonomicznymi pandemii. Blisko 60 proc. kobiet na całym świecie pracuje w szarej strefie, zarabiając, a co za tym idzie, oszczędzając mniej. W ich przypadku ryzyko popadnięcia w ubóstwo jest dużo większe, głównie w okresach kryzysu. W tym samym czasie poziom nieodpłatnej pracy opiekuńczej kobiet wzrasta kilkukrotnie w wyniku zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków oraz zwiększonych potrzeb osób starszych.

Raport WHO "Kobiety i COVID-19" wyjaśnia, jak wirus może zaprzepaścić niewielki postęp, jaki został poczyniony w zakresie równości płci i praw kobiet oraz zawiera zalecenia, jak umieścić przywództwo kobiet i ich wkład w centrum walki z COVID oraz działań na rzecz wyjścia z kryzysu.

– Tak jesteśmy wychowane i tak jest kształtowana nasza rola, że jesteśmy odpowiedzialne za ognisko domowe – za to, żeby było co jeść, za porządek, ale także za klimat emocjonalny. Teraz zrobiło się tego znacznie więcej. Zostałyśmy zamknięte w domach z naszymi rodzinami i mamy więcej obowiązków w związku z tym, że musimy zadbać o dom i o edukację naszych dzieci. Mamy też więcej obowiązków emocjonalnych, bo każdy w naszej rodzinie coś przeżywa. Ilość emocji, która przechodzi przez nasze serca, głowy i ciała, jest w tym momencie bardzo duża – wyjaśnia psycholog Marta Iwanowska-Polkowska. – W większości domów praca mężczyzny ma większą wartość niż praca kobiety. Jeżeli pracujemy z domu, prawdopodobnie mężczyzna może swobodnie wykonywać swoje obowiązki służbowe, a kobieta ma się ze swoją pracą dostosować albo pójść na zasiłek opiekuńczy. To może powodować dysproporcje – dodaje.

***

Prowadzi: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Gość: Marta Iwanowska-Polkowska (psycholog, trener)
Data emisji: 11.05.2020 
Godzina emisji: 0.06

kr


Czytaj także

(Nie)widoczne objawy stwardnienia rozsianego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 23:59
W tym roku kampania SyMfonia Serc ruszyła pod hasłem "Niewidoczne objawy, czyli nie musisz widzieć, żeby uwierzyć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 00:00
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 01:00
Jak wpływa na psychikę czas izolacji społecznej? Jak możemy pomóc sobie i naszej rodzinie w tym trudnym czasie? Co możemy zrobić, by odnaleźć się w sytuacji pracy zdalnej, zachowując higienę psychiczną? Jak żyć dobrze z bliskimi? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy z psychologiem Dorota Mintą.
rozwiń zwiń