Historia alternatywna wg. Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 01:00
Kilka dni temu, Jan Niebudek spotkał się, przy zachowaniu wszelkich wymaganych obecnie środków ostrożności, z Ziemowitem Szczerkiem – dziennikarzem, tłumaczem, ale przede wszystkim – pisarzem.
Audio
  • Ziemowit Szczerek o swojej najnowszej książce (Noc z Trójką w domu)
Ziemowit Szczerek interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi oraz kulturowymi
Ziemowit Szczerek interesuje się wschodem Europy, historią alternatywną i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi oraz kulturowymiFoto: Rafał Komorowski/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-4.0

Niedawno ukazała się nowa książka naszego gościa. "Cham z kulą w głowie" to epicka powieść Ziemowita Szczerka, utrzymana w klimacie kryminału noir.


"Cham z kulą w głowie" Ziemowita Szczerka "Cham z kulą w głowie" Ziemowita Szczerka

– Europa Wschodnia pełna jest spełnionych historii alternatywnych, tylko trzeba ich poszukać. Jeśli spróbujemy sobie wyobrazić, co by było, gdyby? w 1920 roku Związek Radziecki zawojował Polskę, to wystarczy pojechać na zachodnią Białoruś, żeby zobaczyć, jakie ślady zostawiła ta radzieckość w architekturze i przestrzeni. Co, gdyby Polska była bardziej zbliżona do Niemiec? Wystarczy pojechać do Czech, żeby zobaczyć państwa, które wychodziły z podobnego punktu. To, co wydarzyło się w Polsce "Chama z kulą w głowie" też jest wynikiem obserwacji i pewnych nurtów, które istniały już przed wojną – mówi gość audycji.

Jak wygląda historia alternatywna naszego kraju w najnowszej powieści Ziemowita Szczerka? Drugiej wojny światowej nie było. Warszawa nigdy nie została zniszczona, dzisiaj pod łukami triumfalnymi spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Warszawa – Buenos Aires Słowiańszczyzny – swego tanga nikomu nie szczędzi. Ale teraz, teraz to miasto, które nie przegrało, spływa krwią. Ulica szepcze o Kubie Hieroglifie i spisku tajnych stowarzyszeń. Kolejne trupy bez głów walają się po ulicach, a świat pogrąża się w chaosie. Zbrodnia, namiętność i wojna na wszystkich szczeblach. Kryminał i epicka powieść w jednym. A w tle ulubiony temat pisarza – wielka historia.

***

Prowadzi: Noc z Trójką w domu
Prowadzi: Jan Niebudek
Gość: Ziemowit Szczerek (pisarz, dziennikarz, tłumacz)
Data emisji: 25.05.2020
Godzina emisji: 0.58

mat. prasowe/ml


Czytaj także

(Nie)widoczne objawy stwardnienia rozsianego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 23:59
W tym roku kampania SyMfonia Serc ruszyła pod hasłem "Niewidoczne objawy, czyli nie musisz widzieć, żeby uwierzyć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 00:00
Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.
rozwiń zwiń