X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Z najwyższej półki": historie trudne, bolesne, nieznane

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 16:53
W tym wydaniu audycji sięgniemy po dwie książki, obie z Trójkowym Znakiem Jakości. Pierwsza opowiada o tym, jak "zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków". Druga to z kolei historia kobiet, które stały się ofiarami wojny domowej w Hiszpanii.
Audio
  • Historie trudne, bolesne, nieznane (Z najwyższej półki/Trójka)
Stanisław Cichoszewski - jeden z bohaterów książki Brudne serca
Stanisław Cichoszewski - jeden z bohaterów książki "Brudne serca" Foto: archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Szok? Niedowierzanie? Myśl, że to pomyłka? Czy ten rodzaj emocji da się w ogóle opowiedzieć? To pytanie musi paść w audycji, której gościem będzie Anna K. Kłys , autorka książki "Brudne serca" .

Brutalne rozliczenie z powojenną historią Polski>>>

/

Poznańska dziennikarka i autorka zdjęć postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o "chłopcach z lasu” skazanych na śmierć i rozstrzelanych w wielkopolskich lasach przez funkcjonariuszy ludowej władzy. Zaczęła czytać dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej, studiować akta. Zaczęła dowiadywać się coraz więcej o złożonych losach dwudziestolatków, którzy pod koniec II wojny – i po jej zakończeniu – szukali pomysłu na życie, na utrzymanie rodzin…

I tak poznała historię Stanisława Cichoszewskiego, byłego milicjanta, który został zastrzelony w grudniu 1946 roku. Świadkiem tego zdarzenia, a może jednym z wykonawców wyroku (?) był Jan Młynarek, podobnie jak Stanisław – (najpierw) milicjant, a następnie – funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Podobne życiorysy, podobne życie, podobne pomysły na życie – a jak zupełnie inaczej potoczyły się losy ich obu…

Tych, którzy ukrywali "chłopców z lasu", bronił w procesach mecenas Stanisław Hejmowski . (Bronił też innych – nazistów i uczestników poznańskiego Czerwca ’56). Gdy władzy ludowej zaczął za bardzo przeszkadzać, stał się wrogiem społecznym. O tym, jak należy go nękać, jak utrudniać mu życie, jak go upokarzać, decydował… kapitan Służby Bezpieczeństwa. Był nim… ojciec Anny K. Kłys .

Skomplikowana, wielowarstwowa historia. Porozmawiamy o niej w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

/

Sięgniemy także po "Uśpiony głos" . To powieść Dulce Chacon , która – wydana w roku 2002 – wywołała w Hiszpanii wielkie poruszenie i przywołała dyskusje na temat tego, co wydarzyło się w tym kraju w czasie wojny domowej.

Chacon, wychowana w rodzinie o prawicowych poglądach (jej ojciec był burmistrzem, zwolennikiem reżimu generała Franco), postanowiła wysłuchać opowieści kobiet, które straciły mężów, chłopaków, najbliższych członków rodzin. Siedziały w więzieniach, odwiedzały skazanych. Znały tych – i te – którzy za działalność i walkę na rzecz republiki stanęli przed plutonami egzekucyjnymi.

To poruszająca, napisana pięknym i prostym językiem książka. Jeden z jej fragmentów (opowieść więzionej Tomasy) zamieściliśmy na profilu FB "Z najwyższej półki" .

Gośćmi audycji będą tłumaczki książki: Katarzyna Okrasko i Aleksandra Wiktorowska .

Zapowiemy także wyprawę do… Indii! Już niedługo w New Delhi rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki, których gościem honorowym będzie Polska. O wszystkim opowie Elżbieta Kalinowska, wiceszefowa Instytutu Książki.

"Z najwyższej półki" także wybiera się do stolicy Indii, relacje z Targów pojawią się na antenie Trójki!

FB "Z najwyższej półki" działa cały czas, także pomiędzy kolejnymi wydaniami programu. Polecam! www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Do usłyszenia w niedzielę 2 lutego o godz. 21.05!

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

PS Książki przyznajemy w audycji drogą mailową. Listy, w których znaleźć się muszą dane korespondencyjne, wysyłać należy po pojawieniu się na antenie komunikatu w tej sprawie. Lista osób, które otrzymają konkretne tytuły, pojawi się na stronie audycji i na profilu na FB w ciągu 10 dni od emisji ostatniego wydania programu.

Czytaj także

Grażyna Jagielska: cienka jest granica poczytalności

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 14:15
- Pobyt na zamkniętym oddziale psychiatrycznym bez telefonu, zegarka czy lustra wywołuje przyjemne uczucie, że jest się nieosiągalnym, bardzo dobrze schowanym przed kłopotami - mówi Grażyna Jagielska, autorka książki "Anioły jedzą trzy razy dziennie. 147 dni w psychiatryku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Poza krawędź świata": historia rejsu, który zdziesiątkował załogę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:45
- To opowieść o Magellanie i jego przejmującym rejsie dookoła Ziemi - mówi Michał Nogaś o fascynującej niczym najlepszy thriller książce Laurence'a Bergreena "Poza krawędź świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipicany - śladami niezwykłych koni

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 13:00
"Czysta biała rasa" - książka o koniach, które wzbudzają podziw i którymi fascynowali się władcy, a także dyktatorzy i zbrodniarze. Jej autorem jest Frank Westerman - reporter, dziennikarz, pisarz, erudyta. Człowiek o tysiącu zainteresowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brutalne rozliczenie z powojenną historią Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 08:41
Rozliczenie ze stalinowską Polską okazuje się w książce "Brudne serca" Anny K. Kłys rozprawą z całą komunistyczną przeszłością kraju. Również z uproszczoną i zafałszowaną pamięcią o PRL. Pojedyncze ludzkie losy składają się tu na opowieść o wszystkich ludziach wmanipulowanych w system władzy.
rozwiń zwiń