Mariusz Szczygieł i "100/XX" w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mariusz Szczygieł i "100/XX" w Trójce!
Mariusz Szczygieł już w niedzielę wieczorem opowie o najnowszej antologii reportażu Foto: M. Nogaś/PR

Na tę książkę czekaliśmy latami! I oto jest: antologia polskiego reportażu XX wieku. Pod redakcją Mariusza Szczygła i z Trójkowym Znakiem Jakości! Opowiemy o niej w niedzielę - w specjalnym wydaniu "Z najwyższej półki”.

''Nazwiska powszechnie znane: Janusz Korczak, Maria Konopnicka, Władysław Stanisław Reymont, Stefan Żeromski, Jan Parandowski, Melchior Wańkowicz, Antoni Słonimski, Ksawery Pruszyński, Kazimierz Wierzyński, Ryszard Kapuściński, Irena Krzywicka, Marian Brandys, Jan Józef Szczepański, Małgorzata Szejnert, Hanna Krall, Krzysztof Kąkolewski, Andrzej Mularczyk, Barbara Pietkiewicz, Wojciech Giełżyński, Paweł Smoleński, Beata Pawlak, Jacek Hugo-Bader, Lidia Ostałowska, Wojciech Tochman, Irena Morawska, Wojciech Jagielski.

Nazwiska nieco zapomniane lub do odkrycia: Kazimierz Laskowski, Tadeusz Staniewski, Tadeusz Dębicki, Zbigniew Uniłowski, Konrad Wrzos, Ferdynand Goetel, Perec Opoczyński, Jerzy Ros, Anna Strońska, Edward Hołda…

Nazwiska kontrowersyjne: Jerzy Urban, Wanda Wasilewska, Teodor Tomasz Jeż…

Nazwiska, które - być może - będą… zaskoczeniem: Maria Rodziewiczówna, Kazimiera Iłłakowiczówna, Ewa Szelburg-Zarembina, Michał Ogórek...

I wiele, wiele innych nazwisk…

To autorzy, których teksty znalazły się w książce ułożonej, stworzonej przez Mariusza Szczygła przy pomocy i we współpracy z radą programową, w skład której weszli: Hanna Krall, Elżbieta Sawicka, Małgorzata Szejnert i prof. Kazimierz Wolny-Zmorzyński.

We wstępie autor antologii napisał, zdradzając kulisy powstania "100/XX", między innymi:

"Starałem się (…), by mój gust nie zawsze dominował. Nie znoszę na przykład ("nie lubię" to za mało powiedziane) tekstów batalistycznych. Westerplatte czy Bitwa pod Monte Cassino Melchiora Wańkowicza to dla mnie tortura z wbijaniem igieł pod paznokcie. Jednak moja współpracownica Julianna Jonek, która zdecydowanym tonem recenzowała każdy znaleziony przez nas tekst, uwielbia relacje z bitew i działań wojennych. Na przykład ze wszystkich reportaży Mariana Brandysa najwyżej oceniła właśnie ten batalistyczny, który mnie odstrasza już pierwszymi zdaniami - Ostatnią bitwę opowiadającą o kampanii wrześniowej. Poparła ją w tym Hanna Krall („Ta Bitwa jest wspaniała!”) i nie protestowałem”.

Co kryje się w dwóch, ważących trzy kilogramy, tomach? Jakie teksty znalazły się w wyborze, jak czyta się je dziś? Co zaskakuje, co porusza, a co zadziwia? Dlaczego "100/XX" jest prawdziwą "Britannicą polskiego reportażu”? Odpowiedzi na te pytania padły w "Trójkowym Znaku Jakości".

A w niedzielę, 2 marca, gościem specjalnego wydania "Z najwyższej półki" będzie Mariusz Szczygieł. Twórca antologii opowie o pracy nad poszczególnymi tekstami, o sposobie ich doboru i o walce, którą toczył sam ze sobą w trakcie układania spisu treści "100/XX".

W obu audycjach do zdobycia egzemplarze antologii polskiego reportażu XX wieku!

Polecam i zapraszam,

Michał Nogaś

Więcej informacji na temat "100/XX" znaleźć można na profilu FB "Z najwyższej półki": www.facebook.com/znajwyzszejpolki

"Z najwyższej półki" w niedzielę 2 marca od godz. 21.05 do 22.00.

Polecane