"Z najwyższej półki": Witkowski na tropie, Nowak Lubecki śladami Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 18:10
W tym wydaniu książkowego magazynu śledzimy Przedwojennego Mordercę we Wrocławiu i Pisarza w Wenecji. Zapowiadamy też najważniejsze wydarzenia Literackiego Sopotu 2014 - z Trójkowym Znakiem Jakości!
Z najwyższej półki: Witkowski na tropie, Nowak Lubecki śladami Iwaszkiewicza
Foto: Michał Nogaś

Choć, jak sam przyznaje, gra ostatnio zupełnie inną rolę, nie przestał być pisarzem. Kto? Michał Witkowski, pojawiający się regularnie na pokazach mody i oceniający w mediach nowe kolekcje. Mówi wprost: "To mnie wzrusza!". Eksperymentuje ze swoim wyglądem, od kilku dni jest blondynem, dba o jakość ubrań, w których się pokazuje. Ale w tym wydaniu "Z najwyższej półki" pojawia się z jak najbardziej oczywistego powodu. Niedawno ukazała się jego nowa powieść "Zbrodniarz i dziewczyna".

Kto czytał "Drwala", a także poprzednie książki Witkowskiego, pozna bohaterów i miejsca. Odnajdzie styl, zainteresowania, sposób narracji. "Zbrodniarz i dziewczyna" to bowiem tekst wypełniony witkowszczyzną (co się kryje pod tym terminem - wyjaśnimy w rozmowie). I - jak zapowiada pisarz - druga część kryminalnej trylogii, którą postanowił napisać.

Pisarz Michał zabiera swoich czytelników do swojego rodzinnego Wrocławia. Grasuje w nim Przedwojenny Morderca. Mieszka w starej poniemieckiej willi, jest krawcem. Słucha opery i dawnych piosenek, tych przedwojennych. I mówi o sobie w pierwszych zdaniach książki: Jestem psem. Jestem fanem. Dzikim psem i dzikim fanem. Psychofanem. I urwałem się z łańcucha. Oczywiście - fanem Witkowskiego. Zabija, a następnie przebiera swoje ofiary w przedwojenne stroje. Czasem pojawia się liść dębu...

Gdy miejscowa policja sobie nie radzi, wzywa na pomoc pisarza. Werbuje go niejaki Studencik, który z Witkowskim (z powieści) zdaje się flirtować. Autor "Drwala" - miłośnik brudnego, tajemniczego, Wrocławia (z całym jego półświatkiem) - wchodzi do śledztwa. I wtedy na dobre rozpoczyna się... zabawa?

O Wrocławiu z nowej powieści, o współpracy z policją i o tym, co naprawdę go interesuje - nie tylko w kryminałach - Michał Witkowski opowie w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

Więcej rozmów w audycji "Z najwyższej półki" >>>

Gościem programu będzie także Marcin Nowak Lubecki. Zadebiutował właśnie powieścią "Łza i morze". To książka - jak sam autor przyznaje - nieco przewrotna i bezczelna...

Jest rok 1964 i wielki polski Pisarz (w książce zawsze pisany wielką literą) wyjeżdża do Rzymu na spotkanie z twórcami z całego świata. Ale kongres, który odbywa się we włoskiej stolicy, nieco go nudzi, nie pozwala też zapomnieć o awanturze, która trwa w kraju. Pisarz jest bowiem prezesem Związku Literatów Polskich, a 34 jego kolegów po fachu podpisało właśnie i wysłało do władz PRL list przeciwko cenzurze. To słynny "List 34".

Pisarz nie chce zająć stanowiska w tej sprawie, chce uciec od problemu. Dlatego, z nikim nie konsultując swej decyzji, ucieka do Wenecji. Zatrzymuje się w dobrze sobie znanym hoteliku, który prowadzi zaprzyjaźniona Włoszka. Podczas jednego ze spacerów uliczkami pięknego miasta, Pisarz spotyka Chłopca (też zawsze pisanego w powieści wielką literą)...

Tropy prowadzą (z wielu powodów) w sposób oczywisty do... Jarosława Iwaszkiewicza. Trudno nie połączyć, nie skojarzyć faktów. Czy nim właśnie jest powieściowy Tadeusz Sokołowski? Lub inaczej - czy Iwaszkiewicz jest pierwowzorem tej postaci?

Ale Nowak Lubecki stosuje jeszcze jeden ciekawy zabieg w swojej powieści. Bohater "Łzy i morza" okazuje się być jednocześnie bohaterem... "Śmierci w Wenecji", wielkiej noweli wielkiego Tomasza Manna. Jest tym Tadziem, którego obserwował von Aschenbach na plaży Lido...

W audycji zaprosimy też do Sopotu. W sierpniu po raz kolejny spotkają się tam pisarze, dziennikarze, czytelnicy i wydawcy. Tegoroczna edycja "Literackiego Sopotu" - z Trójkowym Znakiem Jakości - potrwa od 21 do 24 sierpnia. "Z najwyższej półki" będzie tam! Co więcej - a co zdradzimy w programie - część spotkań odbędzie się na Kulturalnej Plaży Trójki i będą one ściśle powiązane z ZNP!

Szczegóły programu festiwalu przedstawią organizatorki: Joanna Cichocka-Gula i Marta Czarnecka.

Będzie też niespodzianka związana z Ewą Demarczyk, Sopotem i festiwalem. Jaka?

Zapraszam w niedzielę, 22 czerwca, od godz. 21.05 do 22.00!

Michał Nogaś

Na FB "Z najwyższej półki" jest nas już blisko 20 tysięcy! Polecam ten profil, bo dzieje się tam bardzo dużo także pomiędzy kolejnymi wydaniami programu.

www.facebook.com/znajwyzszejpolki

ksiazki@polskieradio.pl

Zobacz więcej na temat: literatura Michał Nogaś
Zobacz także

Czytaj także

"Listy" Marka Hłaski. Prawdziwe oblicze polskiego Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:57
- Marek Hłasko jest pisarzem, który nadal znajduje największy oddźwięk w pokoleniu ludzi młodych, dwudziestolatków - przekonuje Andrzej Czyżewski, który w jednym tomie zebrał, opracował i opatrzył wstępem "Listy" Marka Hłaski. Książka ukazała się w przeddzień 45. rocznicy śmierci wybitnego prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ismail Kadare: bezgranicznie ufam literaturze

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 23:20
Gościem "Klubu Trójki" był pisarz, o którym od blisko dwudziestu lat mówi się, że czeka na literackiego Nobla. Mówi się też, że jak mało kto naprawdę na niego zasługuje. Ismail Kadare udzielił wywiadu Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tiranie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 12:16
- To opowieść o fascynującym życiu, całkowitym oddaniu, o emocjach, o miłości i przyjaźni, o zadymionych klubach i narodzinach przecudownej muzyki. To opowieść o dwóch odległych światach, które się spotkały i zaczęły się wbrew wszystkiemu znakomicie uzupełniać - mówi Michał Nogaś o książce "Baronowa jazzu", która właśnie trafiła na półki księgarni.
rozwiń zwiń