X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Z najwyższej półki": Witkowski na tropie, Nowak Lubecki śladami Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 18:10
W tym wydaniu książkowego magazynu śledzimy Przedwojennego Mordercę we Wrocławiu i Pisarza w Wenecji. Zapowiadamy też najważniejsze wydarzenia Literackiego Sopotu 2014 - z Trójkowym Znakiem Jakości!
Z najwyższej półki: Witkowski na tropie, Nowak Lubecki śladami Iwaszkiewicza
Foto: Michał Nogaś

Choć, jak sam przyznaje, gra ostatnio zupełnie inną rolę, nie przestał być pisarzem. Kto? Michał Witkowski, pojawiający się regularnie na pokazach mody i oceniający w mediach nowe kolekcje. Mówi wprost: "To mnie wzrusza!". Eksperymentuje ze swoim wyglądem, od kilku dni jest blondynem, dba o jakość ubrań, w których się pokazuje. Ale w tym wydaniu "Z najwyższej półki" pojawia się z jak najbardziej oczywistego powodu. Niedawno ukazała się jego nowa powieść "Zbrodniarz i dziewczyna".

Kto czytał "Drwala", a także poprzednie książki Witkowskiego, pozna bohaterów i miejsca. Odnajdzie styl, zainteresowania, sposób narracji. "Zbrodniarz i dziewczyna" to bowiem tekst wypełniony witkowszczyzną (co się kryje pod tym terminem - wyjaśnimy w rozmowie). I - jak zapowiada pisarz - druga część kryminalnej trylogii, którą postanowił napisać.

Pisarz Michał zabiera swoich czytelników do swojego rodzinnego Wrocławia. Grasuje w nim Przedwojenny Morderca. Mieszka w starej poniemieckiej willi, jest krawcem. Słucha opery i dawnych piosenek, tych przedwojennych. I mówi o sobie w pierwszych zdaniach książki: Jestem psem. Jestem fanem. Dzikim psem i dzikim fanem. Psychofanem. I urwałem się z łańcucha. Oczywiście - fanem Witkowskiego. Zabija, a następnie przebiera swoje ofiary w przedwojenne stroje. Czasem pojawia się liść dębu...

Gdy miejscowa policja sobie nie radzi, wzywa na pomoc pisarza. Werbuje go niejaki Studencik, który z Witkowskim (z powieści) zdaje się flirtować. Autor "Drwala" - miłośnik brudnego, tajemniczego, Wrocławia (z całym jego półświatkiem) - wchodzi do śledztwa. I wtedy na dobre rozpoczyna się... zabawa?

O Wrocławiu z nowej powieści, o współpracy z policją i o tym, co naprawdę go interesuje - nie tylko w kryminałach - Michał Witkowski opowie w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

Więcej rozmów w audycji "Z najwyższej półki" >>>

Gościem programu będzie także Marcin Nowak Lubecki. Zadebiutował właśnie powieścią "Łza i morze". To książka - jak sam autor przyznaje - nieco przewrotna i bezczelna...

Jest rok 1964 i wielki polski Pisarz (w książce zawsze pisany wielką literą) wyjeżdża do Rzymu na spotkanie z twórcami z całego świata. Ale kongres, który odbywa się we włoskiej stolicy, nieco go nudzi, nie pozwala też zapomnieć o awanturze, która trwa w kraju. Pisarz jest bowiem prezesem Związku Literatów Polskich, a 34 jego kolegów po fachu podpisało właśnie i wysłało do władz PRL list przeciwko cenzurze. To słynny "List 34".

Pisarz nie chce zająć stanowiska w tej sprawie, chce uciec od problemu. Dlatego, z nikim nie konsultując swej decyzji, ucieka do Wenecji. Zatrzymuje się w dobrze sobie znanym hoteliku, który prowadzi zaprzyjaźniona Włoszka. Podczas jednego ze spacerów uliczkami pięknego miasta, Pisarz spotyka Chłopca (też zawsze pisanego w powieści wielką literą)...

Tropy prowadzą (z wielu powodów) w sposób oczywisty do... Jarosława Iwaszkiewicza. Trudno nie połączyć, nie skojarzyć faktów. Czy nim właśnie jest powieściowy Tadeusz Sokołowski? Lub inaczej - czy Iwaszkiewicz jest pierwowzorem tej postaci?

Ale Nowak Lubecki stosuje jeszcze jeden ciekawy zabieg w swojej powieści. Bohater "Łzy i morza" okazuje się być jednocześnie bohaterem... "Śmierci w Wenecji", wielkiej noweli wielkiego Tomasza Manna. Jest tym Tadziem, którego obserwował von Aschenbach na plaży Lido...

W audycji zaprosimy też do Sopotu. W sierpniu po raz kolejny spotkają się tam pisarze, dziennikarze, czytelnicy i wydawcy. Tegoroczna edycja "Literackiego Sopotu" - z Trójkowym Znakiem Jakości - potrwa od 21 do 24 sierpnia. "Z najwyższej półki" będzie tam! Co więcej - a co zdradzimy w programie - część spotkań odbędzie się na Kulturalnej Plaży Trójki i będą one ściśle powiązane z ZNP!

Szczegóły programu festiwalu przedstawią organizatorki: Joanna Cichocka-Gula i Marta Czarnecka.

Będzie też niespodzianka związana z Ewą Demarczyk, Sopotem i festiwalem. Jaka?

Zapraszam w niedzielę, 22 czerwca, od godz. 21.05 do 22.00!

Michał Nogaś

Na FB "Z najwyższej półki" jest nas już blisko 20 tysięcy! Polecam ten profil, bo dzieje się tam bardzo dużo także pomiędzy kolejnymi wydaniami programu.

www.facebook.com/znajwyzszejpolki

ksiazki@polskieradio.pl

Zobacz więcej na temat: literatura Michał Nogaś

Czytaj także

"Listy" Marka Hłaski. Prawdziwe oblicze polskiego Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:57
- Marek Hłasko jest pisarzem, który nadal znajduje największy oddźwięk w pokoleniu ludzi młodych, dwudziestolatków - przekonuje Andrzej Czyżewski, który w jednym tomie zebrał, opracował i opatrzył wstępem "Listy" Marka Hłaski. Książka ukazała się w przeddzień 45. rocznicy śmierci wybitnego prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ismail Kadare: bezgranicznie ufam literaturze

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 23:20
Gościem "Klubu Trójki" był pisarz, o którym od blisko dwudziestu lat mówi się, że czeka na literackiego Nobla. Mówi się też, że jak mało kto naprawdę na niego zasługuje. Ismail Kadare udzielił wywiadu Michałowi Nogasiowi w swoim mieszkaniu w Tiranie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 12:16
- To opowieść o fascynującym życiu, całkowitym oddaniu, o emocjach, o miłości i przyjaźni, o zadymionych klubach i narodzinach przecudownej muzyki. To opowieść o dwóch odległych światach, które się spotkały i zaczęły się wbrew wszystkiemu znakomicie uzupełniać - mówi Michał Nogaś o książce "Baronowa jazzu", która właśnie trafiła na półki księgarni.
rozwiń zwiń