Bohaterowie Powstania Warszawskiego. "W ich oczach widać ogień"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bohaterowie Powstania Warszawskiego. "W ich oczach widać ogień"
Okładka książki "Rozpoznani - Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku”Foto: Michał Nogaś/PR

- Gdy zobaczyłam te stare zdjęcia, a potem na żywo ich bohaterów, dostrzegłam, że jedynie ciało się postarzało... Oni są wewnątrz nadal tak samo młodzi i pełni hartu ducha - powiedziała Izabela Michalewicz, autorka książki "Rozpoznani. Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku".

Posłuchaj

Michał Nogaś rozmawia o książce "Rozpoznani. Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku" (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wanda Traczyk-Stawska. Zygfryda Otwinowska. Stanisław Firchał. Aleksander Zubek. Kazimierz Mikos. Witold Kieżun. I inni, wszyscy powstańcy. Odnalezieni, zidentyfikowani po latach. W tym wydaniu audycji sięgnęliśmy po książkę o ich życiu - przed i po 1 sierpnia 1944 roku.

Ta książka powstała przy okazji prac nad filmem "Powstanie Warszawskie". Poszukiwano wtedy osób, które na swoich taśmach filmowych uwiecznili, zarejestrowali (często jedynie przez ułamek sekundy) operatorzy kronik. Ci, którzy od 1 sierpnia z ciężkim sprzętem przemierzali ulice stolicy, rejestrowali dla potomnych to, jak wyglądały walki. Udało się rozpoznać ponad 130 osób – a wciąż dowiadujemy się o kolejnych... I przy okazji pracy nad obrazem pojawił się także pomysł, by – w formie książki – zapisać wspomnienia tych, którzy poszli do powstania i wciąż są wśród nas lub tych, którzy swych bliskich, krewnych, przyjaciół po latach zobaczyli na zdjęciach z ich młodości...

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Tematem zajęła się dziennikarka i reporterka Izabela Michalewicz (we współpracy z Maciejem Piwowarczukiem). Dostała numery telefonów czterech rozpoznanych uczestników powstania, wkrótce trafiła do kolejnych. Spotkała się z nimi - lub z pamiętającymi ich krewnymi i znajomymi. W ten sposób powstała książka "Rozpoznani. Prawdziwe historie ludzi z powstańczych kronik z 1944 roku". To zapis rozmów i wspomnień, bogato ilustrowany zdjęciami sprzed siedemdziesięciu lat i sprzed kilku miesięcy. Całości dopełniły notki poświęcone operatorom kronik (Michalewicz twierdzi, że ich losy to temat na osobną książkę) i zdjęcia rozpoznanych, o których nie udało się już opowiedzieć.

Jak powstawała ta książka? Co mówili powstańcy? Jakie to są historie? - Ci ludzie zawiązali podczas powstania piękne przyjaźnie, które są dla nich ważne do tej pory. Oni teraz powoli odchodzą, żegnają się nawzajem, ale widać wyraźnie, że to, co pojawia się w młodości w człowieku, procentuje w późniejszych latach. To wszystko widać teraz w ich oczach, to prawdziwy ogień - mówi autorka książki.

Więcej rozmów w audycji "Z najwyższej półki" >>>

Polecamy profil programu na FB, tam wiele dzieje się między kolejnymi spotkaniami: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji poprowadzonej przez Michała Nogasia.

Audycji "Z najwyższej półki" można słuchać w niedzielne wieczory między godz. 21.00 a 22.00.

PS. Za dwa tygodnie wywiad z Jaume Cabré! Już niebawem, z Trójkowym Znakiem Jakości, polska premiera jego powieści "Głosy Pamano"!

(fbi, ei)

Polecane