X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Z najwyższej półki": Małgorzaty Szejnert opowieść o Polesiu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 22:45
- Ciągle mi w głowie tkwił ten "Polesia czar" i byłam ciekawa Polesia współczesnego - mówi o swojej nowej książce pt. "Usypać góry. Historie z Polesia" pisarka Małgorzata Szejnert.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Małgorzatą Szejnert o jej najnowszej książce pt. "Usypać góry. Historie z Polesia"
- Pińsk był miejscem, z którego można było wyruszyć w świat - mówi Małgorzata Szejnert opowiadając o swojej książce pt. Usypać góry. Historie z Polesia
- Pińsk był miejscem, z którego można było wyruszyć w świat - mówi Małgorzata Szejnert opowiadając o swojej książce pt. "Usypać góry. Historie z Polesia"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

To, co nie udało się cesarzowi reportażu, udało się jego cesarzowej. Odwiedziła rodzinne miasto Ryszarda Kapuścińskiego - Pińsk, a także Polesie Pińskie. Szukała ludzi, miejsc, mitów. Swoją wyprawę opisała w wydanej właśnie książce.

- Kapuściński napisał o Pińsku kilka refleksji, które zrobiły na mnie wrażenie. Pisał, że było to miejsce, z którego można było wyruszyć w świat, to znaczy wsiąść do kajaka i tym kajakiem dopłynąć albo z jednej strony do Bałtyku albo z drugiej strony do Morza Czarnego. Zaciekawił mnie potencjał tego miejsca - opowiada pisarka w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Można tę opowieść zacząć na wiele sposobów. Na przykład tak: być może nie byłoby mitu pięknej i dzikiej krainy, gdyby nie... zawiedziona miłość. Gdy w trzeciej dekadzie XX wieku niejaki Jerzy Artur Kostecki udał się na wakacje na Polesie, nieszczęśliwie się zakochał. Wybranką jego młodego serca była córka właściciela jednego z tamtejszych majątków ziemskich. Uczucie stłumiono, ale pozostała piosenka (tango), którą Kostecki napisał w roku 1936 (inne źródła datują powstanie nagrania na rok 1927) i która stała się tak popularna, że trafiła do programu wychowania muzycznego w polskich szkołach okresu międzywojnia.

"Pośród łąk, lasów i wód toni,

w ciągłej, pustej życia pogoni

żyje posępny lud.

Brzęczą much roje nad bagnami,

skrzypi jadący wóz czasami

poprzez grząską rzekę w bród.

Czasem ozwie się gdzieś łosia ryk

albo w gąszczu dziki głuszca krzyk

i znów cisza tak niewzruszona,

dusza śni pustką rozmarzona

piękny o Polesiu sen..."

Można też opowieść zacząć inaczej: książkę o swoich rodzinnych stronach, przede wszystkim o Pińsku, z którego wyruszył w świat, bardzo chciał napisać Ryszard Kapuściński. Kiedy rozmawiałem z nim w siedzibie Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie, a było to na kilka zaledwie miesięcy przed śmiercią Wielkiego Reportera, mówił, że bardzo chciałby opisać ten rejon, krainę dzieciństwa. Nie zdążył...

I można zacząć tę opowieść jeszcze inaczej: "Louise Arner Boyd, nazywana przez amerykańskich reporterów Królową Lodu lub Dianą Arktyki, jedzie na Polesie packardem z własnym kierowcą. Wóz i szofera Percy'ego Camerona, który pracuje dla niej od dwudziestu lat, zabiera z rodzinnej rezydencji pod San Francisco. Jest rok 1934". Mija blisko osiemdziesiąt lat. Nie packardem, choć czasem z kierowcą, jedzie na Polesie Małgorzata Szejnert. By zebrać materiały i spotkać ludzi. Za kilkanaście miesięcy efektem tej podróży będzie książka "Usypać góry. Historie z Polesia".

Wspomniany tytuł ukaże się oficjalnie w najbliższy czwartek. My rozmawiamy o nim jeszcze przed premierą, w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

Jakie jest Polesie Pińskie? Czy jego mit przetrwał? Jacy są, zamieszkujący tereny nad Piną i Prypecią, ludzie? Czym była Flotylla Pińska? Kim był Adrian Carton de Wiart? Co widać na banknocie o nominale stu tysięcy rubli białoruskich? Kto hoduje najlepsze na Polesiu ogórki? Kto ma "usypać góry"?

Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi wspólnie z Małgorzatą Szejnert!

A tak o Polesiu śpiewał Chór Dana: https://www.youtube.com/watch?v=AEA4jGx3UVk

Polecam nasz profil, który działa przez cały czas, także pomiędzy kolejnymi wydaniami programu, gdzie wiele się dzieje i gdzie jest nas już 32 tysiące!: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

ksiazki@polskieradio.pl


***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Gość: Małgorzata Szejnert

Data emisji: 01.03.2015

Godzina emisji: 21.05

(fbi/mk)

Czytaj także

Książka na święta. Ewy Szumańskiej "Bizary" o dziwności świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 17:00
Ewa Szumańska, autorka legendarnych słuchowisk radiowych, w tym najsłynniejszego "Z pamiętnika młodej lekarki", była także pisarką i podróżniczką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta z Reporterami: zderzenia z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 09:00
Przeszłość a przyszłość, marzenia i plany - oto kilka z haseł-kluczy, które towarzyszyły nam w studiu im. Agnieszki Osieckiej podczas spotkań z sześcioma wybitnymi reporterami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiolonczelista z Sarajewa" - muzyka w oblężonym mieście

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 10:07
"Wiolonczelista z Sarajewa" Stevena Gallowaya to powieść zainspirowana historią tak niewiarygodną, że mogło napisać ją tylko życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fabryka Absolutu" - ulubiona czeska książka Mariusza Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 12:53
"Fabryka Absolutu" to pierwszy tytuł, jaki ukazał się w ramach nowej serii wydawniczej "Stehlik" mającej promować czeską literaturę w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemowit Szczerek o nowej powieści: dotykam istoty Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 15:20
- "Siódemka" to droga krajowa nr 7, moja droga ojczysta. To oś Polski, bardziej istotna niż Wisła. Cokolwiek wytworzy się przy "siódemce", to będzie polska istota - mówi pisarz.
rozwiń zwiń