"Z najwyższej półki": Małgorzaty Szejnert opowieść o Polesiu

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 22:45
- Ciągle mi w głowie tkwił ten "Polesia czar" i byłam ciekawa Polesia współczesnego - mówi o swojej nowej książce pt. "Usypać góry. Historie z Polesia" pisarka Małgorzata Szejnert.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Małgorzatą Szejnert o jej najnowszej książce pt. "Usypać góry. Historie z Polesia"
- Pińsk był miejscem, z którego można było wyruszyć w świat - mówi Małgorzata Szejnert opowiadając o swojej książce pt. Usypać góry. Historie z Polesia
- Pińsk był miejscem, z którego można było wyruszyć w świat - mówi Małgorzata Szejnert opowiadając o swojej książce pt. "Usypać góry. Historie z Polesia"Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

To, co nie udało się cesarzowi reportażu, udało się jego cesarzowej. Odwiedziła rodzinne miasto Ryszarda Kapuścińskiego - Pińsk, a także Polesie Pińskie. Szukała ludzi, miejsc, mitów. Swoją wyprawę opisała w wydanej właśnie książce.

- Kapuściński napisał o Pińsku kilka refleksji, które zrobiły na mnie wrażenie. Pisał, że było to miejsce, z którego można było wyruszyć w świat, to znaczy wsiąść do kajaka i tym kajakiem dopłynąć albo z jednej strony do Bałtyku albo z drugiej strony do Morza Czarnego. Zaciekawił mnie potencjał tego miejsca - opowiada pisarka w rozmowie z Michałem Nogasiem.

Można tę opowieść zacząć na wiele sposobów. Na przykład tak: być może nie byłoby mitu pięknej i dzikiej krainy, gdyby nie... zawiedziona miłość. Gdy w trzeciej dekadzie XX wieku niejaki Jerzy Artur Kostecki udał się na wakacje na Polesie, nieszczęśliwie się zakochał. Wybranką jego młodego serca była córka właściciela jednego z tamtejszych majątków ziemskich. Uczucie stłumiono, ale pozostała piosenka (tango), którą Kostecki napisał w roku 1936 (inne źródła datują powstanie nagrania na rok 1927) i która stała się tak popularna, że trafiła do programu wychowania muzycznego w polskich szkołach okresu międzywojnia.

"Pośród łąk, lasów i wód toni,

w ciągłej, pustej życia pogoni

żyje posępny lud.

Brzęczą much roje nad bagnami,

skrzypi jadący wóz czasami

poprzez grząską rzekę w bród.

Czasem ozwie się gdzieś łosia ryk

albo w gąszczu dziki głuszca krzyk

i znów cisza tak niewzruszona,

dusza śni pustką rozmarzona

piękny o Polesiu sen..."

Można też opowieść zacząć inaczej: książkę o swoich rodzinnych stronach, przede wszystkim o Pińsku, z którego wyruszył w świat, bardzo chciał napisać Ryszard Kapuściński. Kiedy rozmawiałem z nim w siedzibie Instytutu Kultury Polskiej w Rzymie, a było to na kilka zaledwie miesięcy przed śmiercią Wielkiego Reportera, mówił, że bardzo chciałby opisać ten rejon, krainę dzieciństwa. Nie zdążył...

I można zacząć tę opowieść jeszcze inaczej: "Louise Arner Boyd, nazywana przez amerykańskich reporterów Królową Lodu lub Dianą Arktyki, jedzie na Polesie packardem z własnym kierowcą. Wóz i szofera Percy'ego Camerona, który pracuje dla niej od dwudziestu lat, zabiera z rodzinnej rezydencji pod San Francisco. Jest rok 1934". Mija blisko osiemdziesiąt lat. Nie packardem, choć czasem z kierowcą, jedzie na Polesie Małgorzata Szejnert. By zebrać materiały i spotkać ludzi. Za kilkanaście miesięcy efektem tej podróży będzie książka "Usypać góry. Historie z Polesia".

Wspomniany tytuł ukaże się oficjalnie w najbliższy czwartek. My rozmawiamy o nim jeszcze przed premierą, w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

Jakie jest Polesie Pińskie? Czy jego mit przetrwał? Jacy są, zamieszkujący tereny nad Piną i Prypecią, ludzie? Czym była Flotylla Pińska? Kim był Adrian Carton de Wiart? Co widać na banknocie o nominale stu tysięcy rubli białoruskich? Kto hoduje najlepsze na Polesiu ogórki? Kto ma "usypać góry"?

Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi wspólnie z Małgorzatą Szejnert!

A tak o Polesiu śpiewał Chór Dana: https://www.youtube.com/watch?v=AEA4jGx3UVk

Polecam nasz profil, który działa przez cały czas, także pomiędzy kolejnymi wydaniami programu, gdzie wiele się dzieje i gdzie jest nas już 32 tysiące!: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

ksiazki@polskieradio.pl


***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Gość: Małgorzata Szejnert

Data emisji: 01.03.2015

Godzina emisji: 21.05

(fbi/mk)

Czytaj także

Książka na święta. Ewy Szumańskiej "Bizary" o dziwności świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 17:00
Ewa Szumańska, autorka legendarnych słuchowisk radiowych, w tym najsłynniejszego "Z pamiętnika młodej lekarki", była także pisarką i podróżniczką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta z Reporterami: zderzenia z rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 09:00
Przeszłość a przyszłość, marzenia i plany - oto kilka z haseł-kluczy, które towarzyszyły nam w studiu im. Agnieszki Osieckiej podczas spotkań z sześcioma wybitnymi reporterami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiolonczelista z Sarajewa" - muzyka w oblężonym mieście

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 10:07
"Wiolonczelista z Sarajewa" Stevena Gallowaya to powieść zainspirowana historią tak niewiarygodną, że mogło napisać ją tylko życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fabryka Absolutu" - ulubiona czeska książka Mariusza Szczygła

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 12:53
"Fabryka Absolutu" to pierwszy tytuł, jaki ukazał się w ramach nowej serii wydawniczej "Stehlik" mającej promować czeską literaturę w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemowit Szczerek o nowej powieści: dotykam istoty Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 15:20
- "Siódemka" to droga krajowa nr 7, moja droga ojczysta. To oś Polski, bardziej istotna niż Wisła. Cokolwiek wytworzy się przy "siódemce", to będzie polska istota - mówi pisarz.
rozwiń zwiń