Marcin Gutowski o "Świętej ziemi": oddałem głos mieszkańcom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 22:00
- To nie jest mój punkt widzenia na Ziemię Świętą, to jest książka jej mieszkańców - przekonuje Marcin Gutowski, autor "Świętej ziemi. Opowieści z Izraela i Palestyny".
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Marcinem Gutowskim, autorem książki pt. "Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny" (Z najwyższej półki/Trójka)
- Nie sposób oddać słowami zróżnicowania i ciągłego napięcia, które towarzyszy mieszkańcom Izraela i Palestyny. Mimo to, starają się na co dzień żyć normalnie - mówi Marcin Gutowski, autor Świętej ziemi
- Nie sposób oddać słowami zróżnicowania i ciągłego napięcia, które towarzyszy mieszkańcom Izraela i Palestyny. Mimo to, starają się na co dzień żyć normalnie - mówi Marcin Gutowski, autor "Świętej ziemi"Foto: Emilia Iwanicka/PR

Tym razem wyruszyliśmy w podróż do Izraela i Palestyny, do miejsca, w którym od lat, od wieków przenikają się zwyczaje, religie, smaki, zapachy.

- Niemal za każdym razem byłem zaskoczony ciężarem opowieści moich rozmówców. Ale to nie są tylko historie zamachów, cierpienia i wojny... - mówi Marcin Gutowski.

Święta

Prowadzący audycję Michał Nogaś przyznaje, że bardzo dobrze się tę książkę czyta. Ktoś, kto choć raz był w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, od razu wróci wspomnieniami, odnajdzie się - nawet jeśli jako turysta lub pielgrzym – w opowieściach zawartych w książce. Ktoś, kto jeszcze tego zakątka świata nie odwiedził, zapragnie tam pojechać, nawet jeśli wiąże się to z obawami...

Marcin Gutowski prowadzi czytelników po ulicach Jerozolimy, zagląda do dzielnicy ortodoksów, spaceruje plażą w Tel Awiwie, rozmawia z "nowymi" Izraelczykami, którzy odcinają się od przeszłości i religii.

Odwiedza beduinów w ich pustynnych wioskach, zwiedza kibuce na pustyni Negew (w tym Sde Boker, gdzie mieszkał i gdzie pochowany został Ben Gurion) i w Galilei. Ale jest też za murem, w gabinecie burmistrz Betlejem i w Strefie Gazy, odwiedza młodych Palestyńczyków, dla których parkour jest jedyną szansą na chwilę... zapomnienia. Pisze o życiu codziennym, o przeszłości, stawia pytania o przyszłość.

W audycji Marcin Gutowski opowiada o ludziach, których spotkał podczas swoich podróży oraz przedstawia Izrael i Palestynę widziane zarówno z punktu widzenia mieszkańców, jak i przybysza z Polski.

Pod
Pod murami Starego Miasta w Jerozolimie, fot. Michał Nogaś/PR

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Gość: Marcin Gutowski

Data emisji: 29.03.2015

Godzina emisji: 21.05

fbi/ei

Czytaj także

Gdzie są ślady po polskich Żydach? "Wystarczy położyć palec na mapie"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 16:39
Młodzież biorąca udział w programie "Szkoła Dialogu" odkrywa historię swoich miejscowości, a szczególnie losy tamtejszych Żydów. Efekty badań zaskakują nawet profesjonalnych badaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiolonczelista z Sarajewa" - muzyka w oblężonym mieście

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 10:07
"Wiolonczelista z Sarajewa" Stevena Gallowaya to powieść zainspirowana historią tak niewiarygodną, że mogło napisać ją tylko życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka o Iranie, która narodziła się z intymnego pytania

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 12:23
Do księgarń trafiła książka Hoomana Majda "Ministerstwo przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju". - To książka, która świetnie opisuje dzisiejszy Iran - stwierdza Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta ziemia oczami jej mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 17:07
- Jest tu ponad 100 ludzkich historii, a historii nieludzkich jest jeszcze więcej - mówi o swojej książce "Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny" Marcin Gutowski.
rozwiń zwiń