Szymiczkowa, czyli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński w dawnym Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 22:00
Tym razem odwiedziliśmy Galicję. Tę sprzed ponad wieku. Kraków w roku 1893 opisała w... kryminale "Tajemnica Domu Helclów" Maryla Szymiczkowa, czyli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.
Audio
  • Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński o najnowszej wspólnej powieści
Wycinek z krakowskiego Czasu, ze zbiorów prywatnych Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego
Wycinek z krakowskiego "Czasu", ze zbiorów prywatnych Jacka Dehnela i Piotra TarczyńskiegoFoto: Fot. ze zbiorów prywatnych Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego

W najbliższym wydaniu audycji opowiedzieli, jak powstawała książka, a także – między innymi – o tym, jak otwierano Teatr im. Słowackiego i żegnano mistrza Matejkę.

"O tej porze korytarz jest zupełnie pusty – ale niebieskawy poblask księżyca przeświecający przez gałęzie drzew układa na drzwiach i ścianach dziwne wzory, które co chwilę zespalają się w jakieś postaci: zakonnicę w kornecie i rozłożystym habicie, przygarbioną staruszkę, rosłego stróża. Ale to nic, to nic."

Takimi zdaniami otwiera swoją debiutancką książkę Maryla Szymiczkowa, czyli autorka, którą 'powołali do życia' Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. "Tajemnica Domu Helclów" zaczyna się od zaginięcia jednej z pensjonariuszek Domu Ubogich otwartego w Krakowie w roku 1890. O sprawie przypadkiem dowiaduje się profesorowa Zofia Szczupaczyńska, pochodząca z Przemyśla żona wykładowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim. I zamienia się w detektywa! A pierwsze zaginięcie to dopiero początek tajemniczych zdarzeń w Domu Helclów...

Dostajemy przezabawny kryminał, trafiamy do świata, w którym spotykają się bohaterowie "wyjęci" z dzieł Agathy Christie i Gabrieli Zapolskiej. Ale – dzięki powieści – przenosimy się także do Krakowa końca XIX wieku, poznajemy jego mieszkańców, zwyczaje, czytamy lokalną prasę. Książka Szymiczkowej to niezwykle interesująca opowieść o świecie, który fascynuje i który obrósł legendami.

O pisaniu kryminału w duecie, o lekturze krakowskich gazet sprzed lat, o micie Galicji rozmawialiśmy w tym wydaniu "Z najwyższej półki" z Marylą Szymiczkową, czyli panami Dehnelem i Tarczyńskim.

W programie pojawiła się także muzyka z końca XIX wieku, wybrana przez gości.

Warto również zajrzeć na profil audycji na FB, bo tam pojawiły się niespodzianki. Wystarczy kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

Zapraszam na wyjątkową, literacką podróż.

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

PS I jeszcze zaproszenie na spotkanie kolejne: 16 sierpnia w "Z najwyższej półki" premiera! O książce "KRALL", która ukaże się pod koniec miesiąca z Trójkowym Znakiem Jakości, porozmawiamy z Hanną Krall, Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem.

Zapraszam serdecznie!

Czytaj także

"Literatura pochodzi z Dolnego Śląska"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2015 14:53
- Widać ogromne zainteresowanie tym festiwalem - mówi o Noworudzkich Biegunach Kultury pisarka Olga Tokarczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Rosja - kraj, który fascynuje i przeraża

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 14:40
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś poleca książkę Petera Pomerantseva pt. "Jądro dziwności. Nowa Rosja". - Jest to naprawdę znakomita, ale też przerażająca lektura - mówi dziennikarz.
rozwiń zwiń