X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hanna Krall: było dużo niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 22:00
- Pytałam, czy to ma sens i nie wierzyłam, że będzie wystarczająco ważne - mówi Hanna Krall o książce Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana pt. "KRALL".
Audio
  • Hann Krall i Mariusz Szczygieł opowiadają o książce "KRALL" (Z najwyższej półki/Trójka)
Hanna Krall podczas V Warszawskich Targów Książki
Hanna Krall podczas V Warszawskich Targów KsiążkiFoto: PAP/Paweł Supernak

Szóste piętro, wielka płyta, Ursynów. Mieszkanie Wielkiej Reporterki. Tam właśnie Michał Nogaś rozmawiał o książce "KRALL".

- Tak się podzielili, że Wojtek rozmawia, a Mariusz grzebie w szufladach. Okazało się, że [moje] notatki są czasami lepsze niż reportaże - mówi Hanna Krall o powstawaniu publikacji.

Książka ukaże się wkrótce z Trójkowym Znakiem Jakości. O pracy nad wyjątkową pozycją opowiadali na naszej antenie wspólnie Hanna Krall, Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman.

Tak osobistej książki o pani Hannie jeszcze nie było. Książki, w której Wojciech Tochman odwiedza z Krall miejsca związane z jej życiem, w której Ona opowiada o wejściu Armii Czerwonej, o życiu w domu sierot, domu dziecka w Otwocku, o Targowej w Warszawie, o dawnej siedzibie tygodnika "Polityka" i o tym, w jaki sposób udało jej się – wraz z mężem – zdobyć pralkę do ursynowskiego mieszkania.

Nie było jeszcze takiej książki, w której Hanna Krall pozwoliłaby komuś, a w tym przypadku Mariuszowi Szczygłowi, zajrzeć do swojej szuflady. A znajdują się w niej prawdziwe skarby, cuda. Na przykład kartki zostawiane w drzwiach przez Krzysztofa Kieślowskiego, listy od Leszka Kołakowskiego i Marka Edelmana, zapiski ze spotkań, rodzinne fotografie.

Taka książka, zatytułowana "KRALL", ukaże się 1 września z Trójkowym Znakiem Jakości. W tę niedzielę na antenie Trójki będą mogli Państwo wysłuchać rozmowy – o niej, o sposobie, w jaki powstawała, o tym, co się w ostatecznej wersji tekstu nie znalazło. Odbyła się ona w mieszkaniu Wielkiej Reporterki, w tym samym pokoju, w którym niegdyś rozmawiała ona z Anną Walentynowicz – na potrzeby reportażu zatrzymanego ostatecznie przez cenzurę (potem mógł się on jednak ukazać w "Tygodniku Powszechnym", a po latach został przypomniany w antologii "100/XX")...

Zdjęcie Mariusza Szczygła w drukarni (fot. Dowody Na Istnienie) Zdjęcie Mariusza Szczygła w drukarni (fot. Dowody Na Istnienie)

Autorów książki będzie można spotkać w Sopocie (w ramach festiwalu Literacki Sopot) 21 sierpnia oraz w Warszawie (w ramach Warszawy Singera) 30 sierpnia.

Polecam profil FB naszej audycji, tam "dodatki" do rozmowy. Warto zaglądać codziennie, bo wiele się dzieje pomiędzy kolejnymi wydaniami "ZNP". Proszę kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Goście: Hanna Krall (pisarka), Mariusz Szczygieł (autor książki pt. "KRALL")

Data emisji: 16.8.2015

Godzina emisji: 21.05

mn/fbi/ei

Czytaj także

Hanna Krall - uzależniona od neski i krzyżówek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 16:00
Gombrowicz miał obsesję na punkcie ubrań. Sławomir Mrożek milczał nawet na imprezach towarzyskich. Czym oprócz wielkiego talentu literackiego wyróżnia się zaś Hanna Krall?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawdź, co wiesz o twórczości Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 14:44
19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. "Zagadkowy kwadrans" poświęcimy literaturze na ten temat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymiczkowa, czyli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński w dawnym Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 22:00
Tym razem odwiedziliśmy Galicję. Tę sprzed ponad wieku. Kraków w roku 1893 opisała w... kryminale "Tajemnica Domu Helclów" Maryla Szymiczkowa, czyli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński.
rozwiń zwiń