Rushdie i Muszyński o swoich nowych książkach

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2015 22:00
Dwie nowe książki z Trójkowym Znakiem Jakości i ich autorzy w rozmowie z Michałem Nogasiem. To część atrakcji naszej niedzielnej audycji literackiej.
Audio
  • Salman Rushdie, Andrzej Muszyński i ciekawostki literackie (Z Najwyższej Półki/ Trójka)
Salman Rushdie z Michałem Nogasiem spotkał się w Londynie. Zapraszamy na fragmenty wywiadu
Salman Rushdie z Michałem Nogasiem spotkał się w Londynie. Zapraszamy na fragmenty wywiadu Foto: M. Nogaś/PR3

Do tego – prawdopodobnie już ostatnie – zaproszenia na wyjątkowe spotkanie z Eleanor Catton w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Oto plan naszego magazynu o książkach, czyli "Z najwyższej półki".

"Dżinny to istoty nadprzyrodzone. Jedne są wyposażone w wielkie moce, inne nie i są mało groźne, bywają takie, które potrafią zmieniać postać, ulegać metamorfozie, bywają też takie, które bardzo długo żyją, jedne potrafią latać, inne nie, potrafią też czasem rzucać klątwy, ale nie wszystkie: tak więc jest bardzo wiele odmian dżinnów" - mówi w rozmowie z Trójką Salman Rushdie. "Jest taki rozdział w Koranie, który opowiada o dżinnach, ale tak naprawdę one są starsze, wywodzą się z czasów przedislamskich. Jest to więc rzecz szalenie ciekawa: fakt, że te prawdziwe, bardzo stare opowieści o dżinnach są starsze od islamu, oznacza, że potrafią być wolne od religii. Poza tym dżinny to osobliwie świeckie istoty, bo nie wierzą w Boga, i to mi się spodobało, bo nie chciałem się wdawać w kwestie religijne."

W nowej powieści tego jednego z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy współczesnych - "Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy" - dżinny przedzierają się do naszego, ludzkiego świata. I zaczyna się wojna – dobra ze złem, postaci z dymu bez ognia z postaciami z krwi i kości (choć nie do końca ludzkimi w doskonale znanym nam sensie...). Rushdie przypomina też w książce dwie ważne postaci – to filozofowie, myśliciele świata arabskiego – Ibn Ruszd i Al-Ghazali, którzy – choć od blisko tysiąca lat nie żyją – nadal toczą ze sobą spór o sprawy fundamentalne. A do tego zaczynają się dziać rzeczy dziwne, na przykład pan Geronimo, ogrodnik, pewnego dnia zaczyna... lewitować.

Salman Rushdie i Michał Nogaś (fot. arch. M. Nogasia) Salman Rushdie i Michał Nogaś (fot. arch. M. Nogasia)

Nowa książka Rushdiego podzieliła czytelników i krytyków, jedni spisali ją na straty, inni uznają, że jest znakomita. Sam pisarz mówi wprost: "Świetnie się bawiłem podczas pisania". A piszący te słowa – świetnie się bawił podczas czytania. O "Dwóch latach, ośmiu miesiącach i dwudziestu ośmiu nocach", które na polski przełożył Jerzy Kozłowski, rozmawiałem z sir Salmanem w Londynie w październiku. W tym wydaniu "Z najwyższej półki" zaprezentowaliśmy duże fragmenty tego spotkania.

Gościem programu był także Andrzej Muszyński. To już drugi raz w tym roku, poprzednio pojawił się w "Z najwyższej półki" przy okazji premiery "Cyklonu". Ale tym razem ten niezwykle utalentowany autor (wciąż) młodego pokolenia debiutuje jako powieściopisarz. Jego "Podkrzywdzie", które ukazało się w tym tygodniu, zostało już okrzyknięte jedną z najciekawszych książek tego roku, chwalą krytycy i czytelnicy.

Andrzej Muszyński "Podkrzywdzie" na antenie Trójki>>>

Wieś gdzieś na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, świat nie do końca realny. W opisywanym przez Muszyńskiego domu mieszkają babka, dziadek i wnuk. Życie toczy się zgodnie z nadchodzącymi porami roku, powtarzają się rytuały. Ale nagle coś zaczyna się dziać, zmieniać. Dziadek coraz częściej pija, zaczyna pytać babkę o to, gdzie jest Ono? Pojawia się tajemnica... Do wsi przybywa Stójkowy, który chce zaprowadzić w niej swoje porządki. Kim jest, czego pragnie? Wnuk odkrywa, że gdzieś poza wsią istnieje inny świat, istnieje Miasto, które majaczy na horyzoncie, jest jakiś inny porządek. Wspólnota (którą przez lata była wieś) zaczyna się rozpadać, obumierać...

Andrzej Muszyński (fot. Andrzej Banaś/mat. prom. WL) Andrzej Muszyński (fot. Andrzej Banaś/mat. prom. WL)

O pisaniu "Podkrzywdzia", o jego głównych postaciach i sposobach odczytywania Andrzej Muszyński opowiedział w "Z najwyższej półki".

W audycji rozdaliśmy także zaproszenia na wtorkowe spotkanie z Eleanor Catton, nowozelandzką pisarką, najmłodszą w historii laureatką Man Booker Prize. Szczegóły mogą Państwo znaleźć tu>>>

Przypominam, że bez przerwy działa nasz profil na FB, proszę kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki. Tam, także między kolejnymi wydaniami audycji, pojawiają się informacje, zdjęcia, recenzje, zaproszenia i... konkursy.

Michał Nogaś

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Goście: Salman Rushdie (pisarz), Andrzej Muszyński (pisarz) 

Data emisji: 22.11.2015

Godzina emisji: 21.05

Czytaj także

"Uległość" Houellebecqa. "Ta powieść mnie zasmuciła"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 11:30
- Nie chodzi o wojujący islam, o dżihadystów. Nie ma tu zamachów bombowych, ścinania głów - mówi Michał Nogaś. Michel Houellebecq w nowej książce opisuje, jak muzułmanie przejmują władzę w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inaczej" - książka o Arturze Rojku i życiu pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 22:15
- Artur jest trudnym rozmówcą, zamkniętym i upartym. Ale jednocześnie jest bardzo uważny, odpowiedzialny i życiowo mądry - mówi Aleksandra Klich, autorka książki "Inaczej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słowo historii. Fotoeseje" - album, który ocala od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 11:27
Historia publikacji, o której mówimy w kolejnym odcinku "Trójkowego znaku jakości", zaczyna się od albumu zdjęć nieznanego autora, a kończy na pięknych tekstach kilku polskich autorów.
rozwiń zwiń