O micie Starzyńskiego i współczesnych wykluczonych

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 23:30
W pierwszym kwietniowym wydaniu książkowego magazynu Grzegorz Piątek opowiedział o pracy nad "Sanatorem. Karierą Stefana Starzyńskiego", a Artur Domosławski - o spotkaniach z mieszkańcami Południa - tymi, o których świat zapomniał, których się wstydzi i których, zwyczajnie, nie potrzebuje.
Audio
  • O micie Starzyńskiego i współczesnych wykluczonych (Z najwyższej półki/Trójka)
Stefan Bronisław Starzyński w gabinecie podczas pracy, 2 sierpnia 1934 roku
Stefan Bronisław Starzyński w gabinecie podczas pracy, 2 sierpnia 1934 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

23 września 1939 roku wygłosił przed mikrofonami Polskiego Radia jedno ze swoich najważniejszych - kto wie, czy nie najważniejsze? - przemówień. Mówił w nim między innymi:
"Chciałem, aby Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczano. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto lat, lecz dziś widzę wielką Warszawę. (…) Dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu wielkości i sławy".

W "Sanatorze" Grzegorz Piątek, znawca architektury oraz losów Warszawy, publicysta i kurator wielu wystaw, kreśli niezwykle interesujący portret Stefana Starzyńskiego. Pisze o tym, jak - dzięki wielu przypadkom i zrządzeniom losu - stał się bohaterem obecnym w zbiorowej pamięci, jak to się stało, że z polityka, na którego rządowy obóz (tak mocno przez niego wspierany), patrzył różnie i któremu być może do końca nie ufał, stał się mężem opatrznościowym, dyktatorem broniącej się i porzuconej przez wszystkich stolicy. Nie odziera Starzyńskiego z mitów, nie odbiera mu w żadnym wypadku bohaterstwa, nie zdejmuje go z (należnego mu) pomnika, przeciwnie - czyni go człowiekiem z krwi i kości, bo tylko tacy, jak się zdaje, ze swoimi wadami i zaletami, prawdziwie przechodzą do historii. Zapewne wbrew politycznym oponentom (i ich spadkobiercom), a tych ostatni prezydent przedwojennej Warszawy miał bez liku.


Grzegorz Piątek był pierwszym gościem tego wydania "Z najwyższej półki"!


W studiu pojawił się także Artur Domosławski - dziennikarz, reporter i pisarz. Właśnie ukazała się jego nowa książka "Wykluczeni". Autor m.in. biografii Ryszarda Kapuścińskiego i znakomitej "Gorączki latynoamerykańskiej" pisze we wstępie:

"Przez dwadzieścia ostatnich lat odbywałem reporterskie podróże do krajów Południa. Na mapie dłuższych wypraw i krótszych wypadów znajdowały się przede wszystkim kraje Ameryki Łacińskiej, rzadziej Afryki i Bliskiego Wschodu, a ostatnio również jeden z krajów południowo-wschodniej Azji. (…) Niemal zawsze moją uwagę zwracali przegrani, poniewierani, wydziedziczani, niekoniecznie tylko z dóbr materialnych. Ludzie bez głosu, bez reprezentacji, bezsilni, którzy rzadko, czasem od święta, bywają bohaterami codziennych newsów".

To ci sami, o których w przedświątecznym tygodniu na naszej antenie Martín Caparrós mówił, że świat nie ma im nic do zaoferowania. W XXI wieku żyją miliony osób, którym bogatsi od nich nie mają nic do zaoferowania. Ale Domosławski nie pisze tylko o wykluczeniu ekonomicznym. Na okładce książki padają - poza głodem - także inne ważne hasła-powody: narkobiznes, islamska fala, nędza, fawele, bezdomność, seksizm, uchodźcy wojenni, nowe niewolnictwo...

Zapraszam do sięgnięcia po nowe książki "Z najwyższej półki"!

Michał Nogaś

Przypominam, że działa nasz profil na FB, tam znaleźć można wiele informacji pomiędzy kolejnymi audycjami - i tam jest nas już ponad 42 tysiące (za co dziękuję)!

A za dwa tygodnie w "Z najwyższej półki" opowiemy, między innymi, o szczegółach otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO we Wrocławiu. To już za chwilę, 23 kwietnia!

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Goście: Grzegorz Piątek (architekt, publicysta), Artur Domosławski (dziennikarz, pisarz)
Data emisji: 3.04.2016
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

"Głód" - zapis porażki naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 11:40
- Już dawno żadna książka, żaden reportaż nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak "Głód" - powiedział Michał Nogaś rozpoczynając "Klub Trójki" z udziałem argentyńskiego pisarza Martína Caparrósa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O codziennej udręce Syryjczyków

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 16:26
Autorką książki "Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii" jest syryjska dziennikarka, która brała udział w protestach przeciw rządowi Al-Asada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dehnel, Kołodziejczyk, Hugo-Bader, Tokarczuk i inni. "Pisarze i pisanki", czyli cała prawda o... pisaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 23:00
"Jak powstają twoje teksty, gdy mnie ktoś tak spyta...", tak niegdyś odgrażał się Kazik Staszewski. Wiadomo, męka twórcza jest czymś okropnym. Kiedy bierzemy do ręki powieść, wiersz, reportaż, artykuł, polski przekład znanego tekstu, rzadko zastanawiamy się, w jakich okolicznościach powstał. Dlatego postanowiliśmy to zbadać, choć Kazika - przezornie - ominęliśmy szerokim łukiem...
rozwiń zwiń