"Ostatni", czyli opowieść Aleksandra Tarnawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 22:00
Pamięta, że podczas ćwiczeń doszedł do wniosku, że nie skoczy. Pamięta też, że bardzo chciał się bić, ale przez pięć lat, gdy dookoła trwała wojna, zwyczajnie się… nudził. Pamięta też Irenę, Polkę pochodzenia żydowskiego, która ukrywała się w Świdrze i którą zabrał na spacer, bo tylko tyle mógł dla niej zrobić.
Audio
  • "Ostatni", czyli opowieść Aleksandra Tarnawskiego (Z najwyższej półki/Trójka)
Aleksander Tarnawski
Aleksander TarnawskiFoto: Michał Nogaś/PR

Bohaterem pierwszego wakacyjnego wydania "Z najwyższej półki" była tytyłowa postać z najnowszej książki Emila Marata i Michała Wójcika, czyli "Ostatni". Ostatni żyjący cichociemny, pan Aleksander Tarnawski, ps. "Upłaz", mieszka w Gliwicach. Ma 95 lat i jest w znakomitej kondycji. Udało mi się go odwiedzić w jego mieszkaniu w drugiej połowie czerwca. Gości podejmuje nalewką, ciastem upieczonym przez żonę i - jak mówi - najlepszą szynką na Śląsku - z lokalnego sklepu.

W rozmowie, którą wyemitowaliśmy na antenie Trójki, pojawiły się niektóre tylko wątki poruszone w najnowszej książce duetu Marat-Wójcik (wcześniej rozmawiali, przypomnę, ze Stanisławem Likiernikiem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, oraz Lucjanem Wiśniewskim, jednym z ostatnich żyjących egzekutorów AK). Tarnawski opowiedział o swojej rodzinie, o wybuchu wojny, o drodze na zachód, o tym, jak został cichociemnym i o tym, co zobaczył, gdy bezpiecznie wylądował w Polsce. Podał także własną definicję patriotyzmu.


PS
Jak zawsze polecam profil audycji na FB, tam wiele się dzieje także pomiędzy kolejnymi wydaniami programu. Wystarczy kliknąć>>>

PS2 W wakacje spotykamy się w "Z najwyższej półki" co tydzień. W następną niedzielę o "Hardej" i o tym, czy śnią się jej… Piastowie, opowie Elżbieta Herezińska.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Data emisji: 3.07.2016
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Wojna, Warszawa i służba, czyli historia drapieżnego ptaka AK

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:00
- Przyznam, że ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie - mówi Michał Nogaś o publikacji będącej zapisem wywiadu z Lucjanem "Sępem" Wiśniewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybrańcy" - wstrząsająca opowieść o masowej eutanazji bezbronnych

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 12:11
Do polskich księgarń trafiła nowa powieść Steve'a Sema-Sandberga, autora głośnej książki "Biedni ludzie z miasta Łodzi".
rozwiń zwiń