X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Harda, córka Mieszka

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 22:00
W tym wydaniu "Z najwyższej półki" sięgnęliśmy po najnowszą powieść Elżbiety Cherezińskiej. To historia Świętosławy, siostry Bolesława Chrobrego.
Audio
  • Elżbieta Cherezińska opowiada o swojej książce "Harda" (Z Najwyższej Półki/ Trójka)
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta Cherezińska Foto: facebook.com/pages/Elzbieta-Cherezinska/

"Świętosława stała skryta za szopą na lodzie. Zorientowała się, że drużyna nie wyszła, by przywitać gości, gdy tylko zobaczyła ognisko, a potem brata i ojca kąpiących się w przeręblu. - Psiakrew! - zaklęła w duchu, bo zrozumiała, że nie dla niej ten nocny pochód. Nie zamierzała jednak ruszać się stąd ani na krok. Skoro mogła zobaczyć coś, co miało być przed nią ukryte, za nic w świecie nie dałaby sobie tego odebrać. (…) Co tutaj robią? Dlaczego w mroźną noc rozebrali się i weszli do wody? Czy to jakiś męski obrzęd? Czy to aby nie grzech? Serce biło jej szybko. Zapomniała, że jeszcze chwilę temu biło tak, bo spodziewała się usłyszeć imię przyszłego męża."

Przyszła na świat jako drugie dziecko Mieszka I i Dobrawy. Od wczesnych lat wiedziała, że czeka ją los księżniczki, która poślubi tego, z kim ojciec będzie chciał – dla dobra własnego państwa – by się "ułożyć", zbratać. Ale od dzieciństwa także potrafiła tupać nogą, wyrażać swoje zdanie, walczyć. Nie polubiła się z macochą, która miała zastąpić jej ukochaną, zmarłą matkę. Gdy dorastała, czekała na ten dzień, w którym pozna imię przyszłego męża. Ale nie mogła nawet przypuszczać, jak bardzo skomplikowane – i jednocześnie fascynujące – będą jej losy, że stanie się prawdziwą królową, która zasiądzie na kilku tronach...

Elżbieta Cherezińska o Piastach, początkach państwa polskiego, ówczesnym życiu – na dworze i tym codziennym – pisze od lat. Tym razem sięga po historię dziewczyny, której ojciec – książę leśnych Polan – zdecydował się odprawić siedem pogańskich żon, przyjąć chrzest, poślubić Dobrawę, pokonać wrogów, wzmocnić swoją pozycję, spłodzić następcę tronu (dotychczas rodziły mu się jedynie córki), założyć liczącą się dynastię.

O odkrywaniu faktów z przeszłości, o tym, jacy byli Piastowie, o tym, co Islandia może mieć wspólnego z naszą historią i o "Hardej" mówiliśmy w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

(fot: arch. M. Nogasia) (fot: arch. M. Nogasia)

PS Przypominam, że nieustająco działa profil audycji na FB

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Elżbieta Cherezińska
Data emisji:
10.07.2016
Godzina emisji: 18.07

mn/ei

Czytaj także

Wojciech Jagielski: oswoiłem rolę widza

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 15:20
Jakie to uczucie: pojechać gdzieś, obserwować konflikt zbrojny, ludzi, którzy cierpią i są ofiarami wojen? Wojciecha Jagielskiego pytał o to Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto tysięcy listów autorki Muminków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 14:31
Spotkania w nowym cyklu audycji "Książka na lato" Michał Nogaś zaczął od "Listów" Tove Jansson.
rozwiń zwiń