"Małe życie", duże emocje

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 23:00
To było wyjątkowe wydanie "Z najwyższej półki"! Michał Nogaś zaprosił do Radiowego Klubu Książki, w którym dyskutowana była powieść Hanyi Yanagihary "Małe życie".
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Małe życie" (Z najwyższej półki/ Trójka)
Fragment okładki książki Małe życie
Fragment okładki książki "Małe życie"Foto: M. Nogaś

Od zachwytu po nienawiść. Od wzruszeń po ogromne zdenerwowanie. Od płaczu po zgrzytanie zębami ze złości. Tak najkrócej można spróbować określić emocje, które wywołała w Słuchaczach Trójki powieść o czwórce przyjaciół z Nowego Jorku. Dlaczego?

Wystarczy poczytać komentarze tych spośród Słuchaczy, którzy goszczą na profilu FB naszej audycji, by zrozumieć, że Yanagiharze udało się coś, co rzadko zdarza się pisarzom – prawdziwie poruszyła czytelników, sprowokowała ich do rozmów i dyskusji. Zresztą, proszę kliknąć tu i się przekonać.

Hanya Yanagihara (fot. M. Nogaś) Hanya Yanagihara (fot. M. Nogaś)

Czy taka przyjaźń, jaką autorka opisuje w "Małym życiu" jest możliwa? Czy możemy kochać nie tylko rodzinę, ale przyjaciół? Czy można nie zauważać, będąc okrutnie okaleczonym – fizycznie i psychicznie, że wszyscy dookoła chcą nam pomóc? Czemu ma służyć cierpienie? I czy należy zrozumieć kogoś, kto nie chce żyć za wszelką cenę..?

Na te i inne pytania szukaliśmy wspólnie odpowiedzi w ostatnim wakacyjnym, specjalnym wydaniu "Z najwyższej półki". Gośćmi programu byli: tłumaczka Jolanta Kozak (autorka przekładu), Słuchacze oraz – pośrednio – Hanya Yanagihara (przypomnieliśmy małe fragmenty rozmowy nagranej w Nowym Jorku w marcu).

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Data emisji:
28.08.2016
Godzina emisji: 21.10

Hanya Yanagihara i Michał Nogaś (fot. M. Nogaś) Hanya Yanagihara i Michał Nogaś (fot. M. Nogaś)

Czytaj także

"Bonita Avenue". Przeszłość wraca jak tsunami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:25
- Klimat tej lektury jest tajemniczy. Czytający ma świadomość, że zaraz coś się wydarzy, że dojdzie do wybuchu - mówi Maja Porczyńska-Szarapa, tłumaczka książki "Bonita Avenue" autorstwa Petera Buwaldy. A Michał Nogaś dodaje: - To historia o tym, że przeszłość ma znaczenie, że nie można od niej uciec, że wraca w najmniej spodziewanym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceprzy, gruźlica i Żydzi. Przewodnik po Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 13:33
Książka "Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem" nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci.
rozwiń zwiń