X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Karl Ove Knausgård, czyli przyszła "Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 08:00
Gościem Michała Nogasia był norweski pisarz. Podsumowaliśmy także weekend otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury.
Audio
  • Karl Ove Knausgård i inni goście ze świata literatury (Z najwyższej Półki/ Trójka)
W Polsce ukazała się właśnie nowa książka Karla Ove Knausgrda. Jesień to pierwszy tom nowej serii
W Polsce ukazała się właśnie nowa książka Karla Ove Knausgårda. "Jesień" to pierwszy tom nowej seriiFoto: Popperipopp/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Stwierdzenie umówić się z Knausgårdem na rozmowę powinno stać się synonimem czegoś niemożliwego. Lub czegoś, co wymaga wielkiej cierpliwości. Nieustannie nieuchwytny, wiecznie zajęty - pisaniem lub sprawami rodzinnymi (co zrozumiałe), ma niewiele czasu na rozmowy o własnych tekstach. Ale... udało się.

Pretekstem do drugiej już rozmowy z tym mieszkającym w Szwecji norweskim pisarzem stała się "Jesień". To pierwszy tom nowej serii Knausgårda, składającej się z listów do nienarodzonej córki oraz z literackich miniatur poświęconych rzeczom, zdarzeniom, stanom emocjonalnym, a także ludzkim narządom. Dla niektórych to ważna opowieść o ojcostwie i książka w zasadzie medytacyjna, dla innych - "Jesień" czasem trąci banałem, niewiele po sobie zostawia. Jest o czym rozmawiać, dyskutować.

Zatem: dlaczego ta książka powstała i co myśli o niej sam autor? To pytania wyjściowe. Znaczną część tego wydania "Z najwyższej półki" poświęciliśmy na rozmowę z Karlem Ove Knausgårdem.

Zajrzeliśmy także do Wrocławskiego Domu Literatury, który oficjalnie otworzył się w ten weekend. Gośćmi byli - między innymi - Elżbieta Cherezińska*, Anna Janko, Magdalena Parys, Artur Andrus, Piotr Siemion czy Filip Springer. W programie zaprezentowaliśmy dwa krótkie fragmenty spotkań i podsumowaliśmy wydarzenia ostatnich dwóch dni.

* O nowej książce Elżbiety Cherezińskiej, "Królowej", drugiej części opowieści o Świętosławie porozmawiamy w środę w "Książce na jesień".

Przypominam o profilu FB naszej audycji, gdzie wiele się dzieje między naszymi kolejnymi spotkaniami.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: 
Karl Ove Knausgård (pisarz)
Data emisji:
18.09.2016
Godzina emisji: 21.10


Czytaj także

Michelle Wildgen o godnym oswajaniu choroby

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 16:30
- To historia o tym, że należy walczyć o siebie, że kontakt z każdym człowiekiem może nam coś dać. To zarazem opowieść o tym, jak człowiek dojrzewa poprzez doświadczenia związane z chorobą czy trudnymi momentami w życiu - mówi Magdalena Śniecińska, tłumaczka książki "Nie jesteś sobą" autorstwa Michelle Wildgen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bonita Avenue". Przeszłość wraca jak tsunami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:25
- Klimat tej lektury jest tajemniczy. Czytający ma świadomość, że zaraz coś się wydarzy, że dojdzie do wybuchu - mówi Maja Porczyńska-Szarapa, tłumaczka książki "Bonita Avenue" autorstwa Petera Buwaldy. A Michał Nogaś dodaje: - To historia o tym, że przeszłość ma znaczenie, że nie można od niej uciec, że wraca w najmniej spodziewanym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie uczuciowe Witkacego. "Metafizyczny harem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 14:16
- Wszystko wskazuje na to, że Witkacy bez kobiet nie mógłby funkcjonować. Nie tylko to, co wiemy o jego życiu prywatnym, ale także cała twórczość literacka, wszystkie dramaty i portrety wskazują na to, że kobiety były clue jego życia - mówi o książce "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" Małgorzata Czyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moienzi Nzadi. U wrót Konga". Zaskakujące spojrzenie na kolonie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:40
- Tadeusz Dębicki napisał pierwszy reportaż, a kto wie, może pierwszy tekst literacki czy też publicystyczny, który jest tekstem antykolonialnym - mówi o książce "Moienzi Nzadi. U wrót Konga" Mariusz Szczygieł z Instytutu Reportażu.
rozwiń zwiń