Karl Ove Knausgård, czyli przyszła "Jesień"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 08:00
Gościem Michała Nogasia był norweski pisarz. Podsumowaliśmy także weekend otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury.
Audio
  • Karl Ove Knausgård i inni goście ze świata literatury (Z najwyższej Półki/ Trójka)
W Polsce ukazała się właśnie nowa książka Karla Ove Knausgrda. Jesień to pierwszy tom nowej serii
W Polsce ukazała się właśnie nowa książka Karla Ove Knausgårda. "Jesień" to pierwszy tom nowej seriiFoto: Popperipopp/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Stwierdzenie umówić się z Knausgårdem na rozmowę powinno stać się synonimem czegoś niemożliwego. Lub czegoś, co wymaga wielkiej cierpliwości. Nieustannie nieuchwytny, wiecznie zajęty - pisaniem lub sprawami rodzinnymi (co zrozumiałe), ma niewiele czasu na rozmowy o własnych tekstach. Ale... udało się.

Pretekstem do drugiej już rozmowy z tym mieszkającym w Szwecji norweskim pisarzem stała się "Jesień". To pierwszy tom nowej serii Knausgårda, składającej się z listów do nienarodzonej córki oraz z literackich miniatur poświęconych rzeczom, zdarzeniom, stanom emocjonalnym, a także ludzkim narządom. Dla niektórych to ważna opowieść o ojcostwie i książka w zasadzie medytacyjna, dla innych - "Jesień" czasem trąci banałem, niewiele po sobie zostawia. Jest o czym rozmawiać, dyskutować.

Zatem: dlaczego ta książka powstała i co myśli o niej sam autor? To pytania wyjściowe. Znaczną część tego wydania "Z najwyższej półki" poświęciliśmy na rozmowę z Karlem Ove Knausgårdem.

Zajrzeliśmy także do Wrocławskiego Domu Literatury, który oficjalnie otworzył się w ten weekend. Gośćmi byli - między innymi - Elżbieta Cherezińska*, Anna Janko, Magdalena Parys, Artur Andrus, Piotr Siemion czy Filip Springer. W programie zaprezentowaliśmy dwa krótkie fragmenty spotkań i podsumowaliśmy wydarzenia ostatnich dwóch dni.

* O nowej książce Elżbiety Cherezińskiej, "Królowej", drugiej części opowieści o Świętosławie porozmawiamy w środę w "Książce na jesień".

Przypominam o profilu FB naszej audycji, gdzie wiele się dzieje między naszymi kolejnymi spotkaniami.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: 
Karl Ove Knausgård (pisarz)
Data emisji:
18.09.2016
Godzina emisji: 21.10


Czytaj także

Michelle Wildgen o godnym oswajaniu choroby

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 16:30
- To historia o tym, że należy walczyć o siebie, że kontakt z każdym człowiekiem może nam coś dać. To zarazem opowieść o tym, jak człowiek dojrzewa poprzez doświadczenia związane z chorobą czy trudnymi momentami w życiu - mówi Magdalena Śniecińska, tłumaczka książki "Nie jesteś sobą" autorstwa Michelle Wildgen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bonita Avenue". Przeszłość wraca jak tsunami

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:25
- Klimat tej lektury jest tajemniczy. Czytający ma świadomość, że zaraz coś się wydarzy, że dojdzie do wybuchu - mówi Maja Porczyńska-Szarapa, tłumaczka książki "Bonita Avenue" autorstwa Petera Buwaldy. A Michał Nogaś dodaje: - To historia o tym, że przeszłość ma znaczenie, że nie można od niej uciec, że wraca w najmniej spodziewanym momencie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie uczuciowe Witkacego. "Metafizyczny harem"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 14:16
- Wszystko wskazuje na to, że Witkacy bez kobiet nie mógłby funkcjonować. Nie tylko to, co wiemy o jego życiu prywatnym, ale także cała twórczość literacka, wszystkie dramaty i portrety wskazują na to, że kobiety były clue jego życia - mówi o książce "Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem" Małgorzata Czyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moienzi Nzadi. U wrót Konga". Zaskakujące spojrzenie na kolonie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:40
- Tadeusz Dębicki napisał pierwszy reportaż, a kto wie, może pierwszy tekst literacki czy też publicystyczny, który jest tekstem antykolonialnym - mówi o książce "Moienzi Nzadi. U wrót Konga" Mariusz Szczygieł z Instytutu Reportażu.
rozwiń zwiń