X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Laureat Nagrody Pulitzera i jego "Sympatyk"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 22:00
Gościem Michała Nogasia był tym razem Viet Thanh Nguyen, urodzony w Wietnamie, ale od czwartego roku życia mieszkający w Stanach Zjednoczonych pisarz. Jego powieść "Sympatyk" - wyróżniona przez jury prestiżowej nagrody - właśnie ukazała się w Polsce.
Audio
  • Laureat Nagrody Pulitzera i jego "Sympatyk" (Z najwyższej półki/Trójka)
Viet Thanh Nguyen w swoim domu w Los Angeles
Viet Thanh Nguyen w swoim domu w Los AngelesFoto: Michał Nogaś

Rok 1975. Upada Sajgon, komuniści zdobywają południowy Wietnam. Związani z dotychczasowym reżimem, blisko kooperujący z USA, politycy, a także ich rodziny i zaufani współpracownicy uciekają - w ostatniej chwili - z zajmowanej przez wojska północy stolicy. Innych czekają aresztowania, śmierć, długie lata w reedukacyjnych obozach. Piekło wieloletniej wojny wcale się nie kończy...

Jedną z osób, której udaje się uciec, jest Kapitan, główny bohater debiutanckiej powieści Nguyena (za którą otrzymał on w tym roku Nagrodę Pulitzera). Jest komunistą, szpiegiem, któremu udało się zdobyć zaufanie Generała, szefa tajnej policji w Sajgonie. Z bliska obserwuje więc działanie instytucji państwowych swoich przeciwników. Ale (bezimienny w książce) Kapitan ma coś, czego brakuje wielu jego towarzyszom. Potrafi widzieć i oceniać sytuację z wielu stron, dlatego nierzadko staje przed wielkim dylematem - jaką decyzję podjąć, jak zadziałać? Historia o nim to jedna z wielu współczesnych wersji "Hamleta"... Kapitan ma także dwóch przyjaciół - Mana i Bona, pierwszy z nich jest zagorzałym komunistą i zajmować się będzie - po zdobyciu południa - reedukacją dawnych amerykańskich współpracowników, Bon - podobnie jak Kapitan i Generał - ucieka z Sajgonu, ale życie wśród wietnamskiej mniejszości w Los Angeles jedynie go męczy. Tuż przed wylotem z Sajgonu stracił - w tragicznych okolicznościach - żonę i syna. Nie widzi sensu życia, chce wrócić do Azji i walczyć o swoją ojczyznę...

Ale w "Sympatyku" - poza szpiegowską historią i świetnym opisem histerii i chaosu, towarzyszących upadkowi Sajgonu - Nguyen robi coś jeszcze. W sposób otwarty krytykuje to, jak wielki przemysł filmowy z Hollywood pokazała wojnę wietnamską, jak - celowo lub nie - odebrał głos ofiarom. Pisarz nie ukrywa, jest zły na Francisa Forda Coppolę i jego "Czas apokalipsy", dlatego w powieści trafiamy - wraz z Kapitanem - na plan zdjęciowy...

To wreszcie książka o tych, którzy nie potrafią pogodzić się z utratą władzy, co więcej - o tych, którym wydaje się, że nigdy jej nie stracą. A co, jeśli..?

Z Vietem Than Nguyenem rozmawiałem w Los Angeles, gdzie mieszka, pisze i wykłada na tamtejszym uniwersytecie. W tym wydaniu "Z najwyższej półki" zaprezentowaliśmy zapis tego spotkania.

PS I jeszcze przypomnienie o tym, że działa nasz profil na FB.

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: 
Viet Thanh Nguyen (pisarz)
Data emisji:
16.10.2016
Godzina emisji: 21.08


 

Czytaj także

Szczepan Twardoch i jego "Król"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 23:00
Pisarz był gościem Michała Nogasia w "Z najwyższej półki" na dziesięć dni przed premierą nowej powieści, której akcja toczy się w Warszawie w roku 1937.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ormiańskie losy piórem młodej pisarki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 13:25
- Najbardziej podoba mi się w tej książce to, że nie ma tu jednostronnej, nachalnej propagandy. Autorka pokazuje nam okrucieństwo Turków wobec Ormian, ale jednocześnie wyraźnie zaznacza, że nie wszyscy Turcy są zbrodniarzami - mówi Anna Minczewska-Przeczek, tłumaczka książki "Dziedzictwo Orchana" autorstwa Aline Ohanesian.
rozwiń zwiń