X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sięgnij po książki z "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 16:00
Audycja "Z najwyższej półki" ma być swoistym przewodnikiem dla tych, którzy lubią wiedzieć, co nowego pojawiło się na rynku księgarskim, po co warto sięgnąć, a czego… unikać.
Audio

/

W tę niedzielę na antenie Trójki pojawiła się nowa audycja o książkach – nowa audycja dla lubiących czytać. W programie pojawiać się będą młodzi pisarze, zapowiedzi, nowości i wznowienia. Opowiemy o książkach z Trójkowym Znakiem Jakości, a krytycy literaccy wskażą swoje książkowe typy.

16 stycznia w "Z najwyższej półki" odbyła się rozmowa z Łukaszem Saturczakiem, 24-letnim debiutantem, którego powieść "Galicyjskość" porusza tematy trudne, przypomina o skomplikowanej historii południowo-wschodnich terenów Polski.

- U mnie w domu nie było nigdy mowy o nienawiści wobec Ukraińców, nie mówiło się o tej krwawej historii. Ona jest używana w Przemyślu w kontekście przede wszystkim politycznym, tzn. jeśli zbliżają się wybory, to podkreśla się ten nacjonalizm, który pomaga niestety, w takim mieście jak Przemyśl, wygrywać - tłumaczy młody pisarz.

Losy Józka, głównego bohatera "Galicyjskości", są opisane bardzo realistycznie. Jego przeżycia podzielono na trzy części: Niebo, Piekło, Czyściec. Autor podkreśla, że   opisane historie, chociaż są podparte faktami, wydarzyły się tylko w jego wyobraźni.

Czy Galicja była prawdziwą Arkadią? Jak żyje się w dzisiejszym Przemyślu? Czego dla swojego miasta pragnie sam autor? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Łukaszem Saturczakiem

 

 

I

 

Krytyczka literacka Marta Mizuro opowiedziała o pierwszej wydanej w 2011 roku książce z serii "Reportaż" (patronat Trójki). To niesamowita opowieść o "feralnych", bezdomnych i zdechłych psach – "I ktoś rzucił za nim zdechłego psa" francuskiego reportera Jeana Rolina.


Książka jest owocem jego podróży po świecie. Chociaż przemierzał najróżniejsze kraje, wszędzie spotykał bezdomne psy. Wbrew pozorom to nie są one głównymi bohaterami, a raczej, jak ocenia, Mizuro, tylko pretekstem do odbycia podróży. Podróży bardziej wgłęb samego siebie niż przez świat.  

Za pośrednictwem historii o psach Rolin ukazuje czytelnikom współczesny świat i każe się nad nim zastanowić. – Patrzy na takie kraje, w których doszło do pewnej inwersji, jakiegoś odwrócenia kulturowego, którego symbolem jest chociażby to, co stało się z psami – pierwszymi udomowionymi zwierzętami. One wypadły z tych relacji, których byśmy się spodziewali po współczesnym świecie jako Europejczycy. Szuka takich miejsc, gdzie dobrze nam znane prawa nie obowiązują - wyjaśnia krytyczka.

Jednym z takich miejsc była chociażby Rwanda po rzezi.


Jak nasze myślenie o świecie zmienia ta książka? Co oznacza jej tytuł? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Martą Mizuro

 


/

Wnuk Rafała Wojaczka, Radek Janus, opowiedział o właśnie wydanej powieści dziadka – "Sanatorium".

Pod maską bohatera powieści – pisarza Piotra Sobeckiego – kryje się sam Wojaczek, który opowiada o sobie, znajomych i świecie, w którym przyszło mu żyć. Ponieważ oceniał go, delikatnie mówiąc, negatywnie, książka nie podobała się cenzurze i w pełnej wersji wyszła dopiero teraz.


Powieść  wywarła duże wrażenie na wnuku pisarza: - W tej książce niesamowite jest to, że zwykłe zdarzenia potrafił tak opisać, że tworzy takie małe dzieła sztuki, chociażby scena otwierania oczu o poranku czy poranna toaleta, a nawet wizyta w szalecie miejskim.


Jak Wojaczek opisał swoje relacje z rodzicami? Jak to się stało, że trzeźwe Ja bohatera obserwowało pijackie rozróby pisarza? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Radkiem Janusem

 



W pozostałych częściach audycji: nowości na rynku wydawniczym, a także jakie książki poleca, a które odradza trójkowym Słuchaczom Bartosz Marzec z "Rzeczpospolitej".

Aby wysłuchać całej audycji wystarcz kliknąć "Z najwyższej półki 16 stycznia 2011 r." w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

"Z najwyższej półki" pojawiać się będzie na antenie Trójki raz w miesiącu w niedzielę o 19:05. Zaprasza Michał Nogaś

Kontakt z prowadzącym: ksiazki@polskieradio.pl

Czytaj także

Literackie Biuro Śledcze na tropie Gigantów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 16:03
Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, w ciemnym borze przecinków, w chaszczach myślników, w grzęzawiskach kropek ukryli się Giganci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulubione pozycje Nogasia... z najwyższej półki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 12:00
Tuż przed pierwszym odcinkiem swojej nowej audycji "Z najwyższej półki", Michał Nogaś odpowiada na pytania portalu kultura.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń