Książki "Z najwyższej półki" do czytania i… oglądania

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 17:15
Przed nami pierwsze w tym roku godzinne spotkanie z książkami. A ponieważ na premierowe wydawnictwa przyjdzie nam poczekać jeszcze kilkanaście dni, nadarza się okazja, by przyjrzeć się publikacjom mniej komercyjnym i takim, które ukazały się dosłownie pod koniec 2011 roku. Przyjrzeć – również – w sensie dosłownym…
Audio
Fragment obrazu Wilhelma Sasnala Broniewski. Fotografia, na podstawie której malarz tworzył obraz znalazła się w książce Mariusza Urbanka
Fragment obrazu Wilhelma Sasnala "Broniewski". Fotografia, na podstawie której malarz tworzył obraz znalazła się w książce Mariusza UrbankaFoto: fot. mat. promocyjne

Zaczniemy jednak od biografii, która dla wielu będzie ogromnym zaskoczeniem. O Władysławie Broniewskim, poecie, tłumaczu, autorze wielu pięknych wierszy, przez lata mówiło się przeważnie wyłącznie źle – i z pogardą. Powód był oczywisty – bliskie związki z komunistyczną władzą, "Słowo o Stalinie", itd. Broniewski był niejako "nadwornym" poetą kraju, w którym rządził sojusz robotniczo-chłopski, odbywał tysiące spotkań autorskich, a po śmierci patronował szkołom, ulicom, placom, stawiano mu pomniki. A jaki był naprawdę?

/

O tragicznym życiu Broniewskiego – ale obiektywnie, bez jakiejkolwiek próby usprawiedliwiania jego wyborów – znakomitą książkę napisał Mariusz Urbanek, pisarz i publicysta, związany między innymi z wrocławską "Odrą". Znajdziemy w niej mało dotąd znane fakty, historię człowieka, którego więziło NKWD, poety, który odmówił Bierutowi napisania nowego hymnu narodowego. Ale także historię alkoholika, kobieciarza, egocentryka. O książce "Broniewski. Miłość, wódka, polityka" porozmawiamy z autorem w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

Wrócimy do książki Agnieszki Rayss "American Dream". (Przed trzema tygodniami zaplanowaliśmy tę rozmowę, ale przyszło nam żegnać Vaclava Havla…) To album ze zdjęciami, które członkini kolektywu Sputnik Photos wykonała między innymi w Polsce, na Ukrainie, Węgrzech i Słowacji. To opowieść o dążeniu do sławy, kolorowego życia, o spełnianiu marzeń. Niektóre zdjęcia z książki można oglądać w naszej galerii.

Spotkamy się także z Julią Staniszewską i Mikołajem Łozińskim. Ona zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, on – głównie pisze. Mikołaja znamy doskonale, jego "Książka" była jednym z najlepszych tytułów minionego roku, jest nominowany do "Paszportów Polityki". Czas poznać także Julię… To ona właśnie wykonała zdjęcia w pewnej restauracji, należącej niegdyś do jej rodziny – w słynnej "Baszcie" w podwarszawskich Pyrach. Chcieli tam trafić wszyscy – i bywali: artyści, dygnitarze, gwiazdy z Zachodu… Julia uchwyciła ostatnie dni funkcjonowania tego historycznego miejsca, tuż przed zamknięciem. A Mikołaj napisał tekst – z początku niezależnie od prac Staniszewskiej – o restauracji, nad którą czuwa jej były właściciel i o rodzinie, która z powodu tego właśnie miejsca poróżniła się i rozpadła. Teraz zdjęcia i opowiadanie zostały "zamknięte" w jednym wydawnictwie – w kolekcjonerskiej "Restauracji", opublikowanej przez fundację Archeologia Fotografii. O książce porozmawiamy z autorami, zdjęcia już teraz można oglądać w Galerii.

Spotkamy się także z Julią Staniszewską i Mikołajem Łozińskim. Ona zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, on – głównie pisze. Mikołaja znamy doskonale, jego "Książka" była jednym z najlepszych tytułów minionego roku, jest nominowany do Paszportów Polityki. Czas poznać także Julię… To ona właśnie wykonała zdjęcia w pewnej restauracji, należącej niegdyś do jej rodziny – w słynnej "Baszcie" w podwarszawskich Pyrach. Chcieli tam trafić wszyscy – i bywali: artyści, dygnitarze, gwiazdy z Zachodu… Julia uchwyciła ostatnie dni funkcjonowania tego historycznego miejsca, tuż przed zamknięciem. A Mikołaj napisał tekst – z początku niezależnie od prac Staniszewskiej – o restauracji, nad którą czuwa jej były właściciel i o rodzinie, która z powodu tego właśnie miejsca poróżniła się i rozpadła. Teraz zdjęcia i opowiadanie zostały "zamknięte" w jednym wydawnictwie – w kolekcjonerskiej "Restauracji", opublikowanej przez fundację Archeologia Fotografii. O książce porozmawiamy z autorami, zdjęcia już teraz można oglądać w naszej galerii.

Poza tym w tym wydaniu "Z najwyższej półki": opowieść o żonach polarników, o miłości do Meksyku, o żonie Hitlera, o akcji, w wyniku której zginął Osama bin Laden i o listach Terzaniego.

Do usłyszenia w niedzielę o 21:05, Michał Nogaś

Bardzo ważny PS!!! Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną. Mejle – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się mejli w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji. 

 

A oto laureaci:

"Broniewski. Miłość, wódka, polityka" + "Wierszem przez życie"
Włodzimierz Wydra, Wrocław
Tomasz Cholaś, Warszawa
Aneta Tumiel, Sokółka
Zofia Robaczyńska, Narzym
Grzegorz Adamski, Radom

"Ewa Braun. Na dworze Fuhrera"
Marianna Pasek, Łączna
Marek Łużyński, Wrocław
Ewa Łukaszewska, Krosno

"Alfabet zakochanego w Meksyku"
Krzysztof Broker, Rzeszów
Andrzej Ruciński, Poznań
Marta Liszek, Bytom

"Żony polarników"
Marek Mizgała, Myszków
Grażyna Tobiasz, Warszawa
Tomasz Mrówczyński, Elbląg

"Operacja ‘Geronimo’"
Paweł Pluskota, Gorzów Wlkp.
Adam Redmann, Świecie
Agnieszka Gawłowska, Warszawa

"Listy przeciwko wojnie"
Robert Pipała, Kraków
Paweł Bilczyński, Katowice
Jakub Gajdzik, Sosnowiec

"Restauracja"
Małgorzata Pawicka, Poznań
Michał Woroch, Janowiec Wlkp.
Jakub Pstrąg, Kraków

"American Dream"
Marcin Kucharski, Chorzów
Katarzyna Tomaka, Rzeszów
Krystyna Adamska, Radom