Sięgamy po książki "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 19:30
Ryszard Kapuściński potrafił godzinami leżeć na podłodze i czekać. Czekać, aż znajdzie to jedno, najbardziej odpowiednie zdanie początkowe. To ono musiało "pociągnąć" całą książkę.
Audio
Ryszard Kapuściński
Ryszard KapuścińskiFoto: fot. PAP/Photoshot

Wymyślał nowe słowa, powracał do starych już zapomnianych (np. "rwactwa") – na potrzeby własnych tekstów. Przyznawał, że stworzył cały słownik (w "Cesarzu" pojawili się między innymi "ludzie kratowi", "ludzie korkowi" i "ludzie stołowi"). Maszyna do pisania była jego bogiem, zmagał się z nią, na kartce nie pojawiało się więcej niż kilkanaście zdań dziennie.

/

Ryszard Kapuściński, "cesarz reportażu", jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i dziennikarzy XX wieku, odszedł pięć lat temu. Teraz – nakładem Czytelnika – ukazało się "Pisanie". To zapis rozmów, jakie z Mistrzem przeprowadził jego przyjaciel, wykładowca akademicki Marek Miller. Ta najważniejsza, z udziałem studentów, odbyła się dwadzieścia pięć lat temu, w łódzkiej filmówce. Po latach możemy ją przeczytać, możemy ją także obejrzeć, a to dzięki – dołączonej do wydawnictwa – płycie DVD.

Marek Miller będzie gościem tego wydania "Z najwyższej półki", posłuchamy też fragmentów łódzkiego spotkania.

/

Ukazały się pierwsze w 2012 roku książki z Trójkowym Znakiem Jakości. Dzięki Stigowi Dagermanowi udamy się do Niemiec, wyniszczonych wojną, do zbombardowanych miast, gdzie ludzie mieszkali w piwnicach, na dworcach kolejowych, w wagonach, w publicznych toaletach. Niewiele o tym wiemy, także w Polsce. Jak oceniać ówczesnych Niemców – z jednej strony ofiary polityki Hitlera, z drugiej – tych, którzy wynieśli go do władzy kilkanaście lat wcześniej? Dagerman nie ocenia, podróżuje po okupowanych przez aliantów terenach, opisuje. To teksty naprawdę poruszające. O "Niemieckiej jesieni" porozmawiamy z Łukaszem Krzyżanowskim, doktorantem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

/

I jeszcze jedna książka, dzięki której powrócimy do kraju tysiąca wzgórz. Po miesiącach oczekiwania ukazała się wreszcie w Polsce druga część rwandyjskiej trylogii Jeana Hatzfelda"Sezon maczet" (wcześniej na rynku pojawiły się: część trzecia – "Strategia antylop" i pierwsza – "Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy"). Tym razem autor rozmawia z tymi, którzy mordowali. Czyli z przedstawicielami plemienia Hutu. Doskonale zorganizowani, wstawali rano, jedli duże posiłki, chwytali za maczety i szli zabijać sąsiadów. Jeden z bohaterów mówi Hatzfeldowi: "Na początku ścina się nieśmiało, później czas sprawia, że wchodzi to w nawyk"… O książce, o ludobójstwie – widzianym oczami katów – porozmawiamy z naszym redakcyjnym kolegą, znawcą Afryki i autorem książki o tym kontynencie, czyli z Darkiem Rosiakiem.

Poza tym w audycji nowe książki: Mario Vargasa Llosy, Gabrieli Adameşteanu i Mikołaja Grynberga. I zaproszenie na wieczorne spotkania z… Mironem Białoszewskim!!!

Sięgamy wspólnie po książki "Z najwyższej półki" w niedzielę, o 21:05!
Zapraszam, Michał Nogaś.

Adres, który na pewno się przyda: ksiazki@polskieradio.pl

I tradycyjnie już - bardzo ważny PS!!! Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną. Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

 

Książki otrzymują:

"Niemiecka jesień"
Maciej Maciejewski, Żukowo
Magda Stachańczyk, Londyn
Wiesława Bonisławska, Ostróda
Łukasz Kurdziel, Tychy
Anna Cyganek, Sułoszowa
Linda Pietrucha, Kraków
Tomasz Klauza, Jaworzno
Krystian Roter, Gliwice
Konrad Oleszczuk, Kosów Lacki
Jan Malinowski, Kraków
Jagoda Suchecka, Wrocław
Barbara Weżgowiec, Kraków
Sylwia Szulc, Piotrków Trybunalski
Agnieszka Zielińska-Kot, Nowy Sącz
Mateusz Piękoś, Twierdza
Jacek Kamela, Bydgoszcz
Jacek Świcarz, Rytro

"Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller"
Michał Jaroszek, Wrocław
Henryka Lipińska, Dobrzewino
Honorata Gorgoń, Katowice
Małgorzata Theis, Toruń
Magdalena Muszalska, Bydgoszcz

Czytaj także

"Lapidaria" Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 20:00
Dziś przypada 5. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. Z tej okazji przypominamy zapiski pisarza, które ukazały się w 6 tomach pod wspólnym tytułem "Lapidaria".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisanie było męką

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 10:00
- Można wierzyć lub nie, ale pisanie sprawiało Kapuścińskiemu trudność, bywało, że leżał godzinami na podłodze i czekał na moment olśnienia. Wiele takich historii znajdziemy w jego rozmowach z Markiem Millerem - opowiada Michał Nogaś.
rozwiń zwiń