"Z najwyższej półki" w piekle Afryki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 17:03
Nie tak dawno gościł w Polsce Mario Vargas Llosa, tuż po premierze jego "Marzenia Celta". Bohater powieści, Roger Casement, był jedną z pierwszych osób, które doniosły światu o zbrodniach popełnianych w Wolnym Państwie Kongo.
Audio
Z najwyższej półki w piekle Afryki
Foto: fot. PR

Na ten temat powstało wiele tekstów, ale właśnie teraz dostajemy do rąk (pierwsze polskie wydanie) niesamowitą książkę Adama Hochschilda* "Duch króla Leopolda. Opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce".

Trudno sobie wyobrazić, co naprawdę działo się w Kongu na przełomie XIX i XX wieku, bezmiar okrucieństwa, tragedię rdzennych mieszkańców. Wystarczy odnotować, że gdy Rafał Lemkin tworzył pojęcie "ludobójstwo" (w roku 1944), to właśnie wydarzenia z serca Afryki, śmierć blisko 8 milionów ludzi, były pierwszym jego przykładem… O książce porozmawiamy z jej tłumaczem, Piotrem Tarczyńskim.

"Duch króla Leopolda" to jeden z czterech tytułów, inaugurujących nową, znakomicie zapowiadającą się serię "Sfery". Równocześnie z książką Hochschilda ukazują się właśnie: "Wywiad z historią" Oriany Fallaci (o książce mówiliśmy w ostatnim wydaniu "Trójkowego Znaku Jakości"), "Hawany w Camelocie" Williama Styrona i wznowienie "Melancholii. O tych, co nigdy nie odnajdą straty" Marka Bieńczyka. To wspaniały prezent dla wymagających czytelników, nie można też nie zauważyć, że okładki książek z całej serii są prawdziwymi dziełami sztuki (odpowiada za nie Przemysław Dębowski).


Po raz pierwszy sięgamy w programie po książkę z… Togo! "Witajcie, powracające widma", powieść, którą napisał Kossi Efoui, przenosi czytelnika do Glorii. Nie do końca wiadomo, czy jest to państwo – czy może miasto? Wiadomo, że nie tak dawno temu było ono miejscem, w którym rozegrała się tragedia, doszło do rzezi. Sąsiedzi stanęli przeciwko sobie, przyjaźnie nie przetrwały… Teraz życie powoli wraca do normy – ale czy jest to w ogóle możliwe? 

O czym w rzeczywistości pisze Efoui? O ludobójstwie w Rwandzie? O Sudanie, o innych afrykańskich państwach? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie z Małgorzatą Szczurek.

Wrócimy także do książek, po które nie udało nam się sięgnąć w poprzednim wydaniu "Z najwyższej półki". Z Darkiem Rosiakiem porozmawiamy o "Sezonie maczet" Jeana Hatzfelda, książce z naszym Znakiem Jakości. 

Do usłyszenia w niedzielę o 21:05, Michał Nogaś

pisać można na adres: ksiazki@polskieradio.pl 

bądź na Facebook'u >>

* Istnieją dwie szkoły wymawiania nazwiska autora, co wyjaśnimy w audycji.


Tradycyjnie – ważny PS: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną. Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji. 

 

Lista osób, które otrzymują książki:

"Duch króla Leopolda"
Dagmara Suma, Warszawa
Marek Bieniek, Warta
Dariusz Gałązka, Krapkowice
Monika Chodacka, Kraków
Przybyrad Paszyn, Szczecin

"Listy do młodego pisarza"
Marcin Pilch, Przeginia Narodowa
Justyna Żebryk, Gdańsk
Monika Boniarczyk, Lubań

"Stracony poranek"
Zbigniew Ludwiczak, Gdańsk
Marta Jackowska, Jurowce
Alina Wysocka, Zielona Góra

"Ocaleni z XX wieku"
Grzegorz Okrasa, Vimmerby, Szwecja
Grzegorz Tomicki, Legnica
Ryszard Bajorek, Wrocław

"Sezon maczet"
Justyna Borkowska, Ostrowiec Świętokrzyski
Brygida Barton, Chojnice
Magdalena Rozenbeiger, Krosno
Zofia Wołowska, Żukowo
Małgorzata Piskunowicz, Bydgoszcz
Szymon Darocha, Warszawa
Kamila Socha, Wrocław
Joanna Rak, Bydgoszcz
Łukasz Kurdziel, Tychy
Katarzyna Pyrka, Zielona Góra
Elżbieta Rutkowska, Gdańsk
Michał Lechman, Wrocław
Seweryn Prokopiuk, Widowo, Bielsk Podlaski
Michał Chałupczak, Tarnobrzeg
Marcin Czerwiński, Płock
Dagmara Sierocka, Kokoszkowy
Aleksandra Jednaszewska, Kórnik
Marcin Janusz, Olsztyn
Magdalena Rydzewska, Białystok
Karolina Nowysz, Szczecin

"Witajcie, powracające widma"
Michał Chomik, Olsztyn
Marek Cylny, Nysa
Ewa Krot, Białystok
Małgorzata Kucharska, Kraków
Przemysław Nowak, Bytom

Czytaj także

Rzeź w Rwandzie oczami polskiego reportera

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 15:21
W książce "Dzisiaj narysujemy śmierć" Wojciech Tochman opisuje jak żyje Rwanda po rzezi, w której setki tysięcy ludzi zabito przy pomocy pół miliona maczet sprowadzonych z Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rwanda: sumienie nie pozwoliło mi wyjechać

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 14:00
Na początku kwietnia 1994 roku w Rwandzie rozpoczyna się jeden z najkrwawszych konfliktów końca XX wieku. W kraju mieszka 257 Amerykanów, wkrótce zostanie jeden.
rozwiń zwiń