X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Pilot - pisarz leniwy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 08:00
Zeszłoroczny laureat Literackiej Nagrody NIKE opowiedział na antenie Trójki – w rozmowie z Michałem Nogasiem – o swoim znakomitym, wznowionym właśnie po 42 latach zbiorze "Pantałyk”.
Audio
Marian Pilot
Marian PilotFoto: Fot. S.Kulawiak

W książce znalazło się trzynaście opowiadań o rodzie Dudów ("naród powolny, ale zmyślny" – pisze Pilot), mieszkającym we wsi Dudy. Opis ich życia, codziennych zajęć, problemów i chwil szczęścia przeplata się z tym, co magiczne, co związane z wierzeniami i podaniami. W tekstach znajdzie czytelnik wiele pięknych polskich słów, które dawno już wyszły z użycia…

 

/

76-letni Marian Pilot mówi o sobie, że jest "pisarzem leniwym". Publikuje nieczęsto – odbierając NIKE powiedział: "Wydaję książkę raz na dziesięć lat". Debiutował w roku 1962 zbiorem opowiadań "Panny szczerbate". Wśród innych znanych jego tekstów – poza wznowionym "Pantałykiem" – znalazły się między innymi: "Opowieści świętojańskie" (1966), "Wykidajło" (1980), "Ciżba" (1980). Powieść "Pióropusz" (2010), za którą otrzymał najważniejsze w Polsce wyróżnienie literackie, opowiada o niełatwym dzieciństwie pochodzącego ze wsi chłopca, dorastającego w powojennej rzeczywistości, w trudnych stalinowskich czasach.

Pisarstwo Pilota nazywane jest polską odpowiedzią na realizm magiczny Gabriela Garcii Marqueza. Bohaterowie tekstów mówią gwarą, a wieś jest miejscem, w którym zachodzą niewytłumaczalne zjawiska ("Wieki czarodziejstwo kwitło, czarodziejstwem chłop pana stłamsił, z roku na rok zadając mu marność i mizerię większą" – pisze w zawartym w "Pantałyku" opowiadaniu "Moc szpetna", kończącym się zdaniem: "Wyraźnie zanosiło się na nie wiadomo co.").

/

Odwiedził nas także Mariusz Zawadzki, autor książki "Nowy wspaniały Irak". Jako korespondent wojenny jednej z polskich gazet jeździł nad Eufrat i Tygrys wielokrotnie – po raz pierwszy zaraz po obaleniu Saddama. Na własne oczy widział, jak zmieniał się Irak, widział nieszczęście mieszkańców. Wyruszał na patrole wraz z amerykańskimi żołnierzami, raz pod opancerzonym wozem, którym – wraz z nimi – jechał, wybuchła bomba… Dotarł do kurdyjskich partyzantów, rozmawiał z lokalnymi watażkami. Porozmawialiśmy o tym, jak wygląda Irak po Saddamie i o tym, czy reporter wojenny naprawdę się nie boi?

Uznawane przez wielu za najważniejsze książki Stanisława Lema – "Solaris", "Dzienniki gwiazdowe", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Bajki robotów" i "Kongres futurologiczny" – powracają! W nowych, przepięknych okładkach autorstwa Przemka Dębowskiego (wszystkie do zobaczenia w naszej Galerii!). Opowiemy o nich i… tak! Rozdamy Lema w nowej szacie graficznej!

Wśród nowości także: nowa książka Olgi Tokarczuk i dwie opowieści ze świata!

Do usłyszenia!, Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

PS – jak zawsze aktualny: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną. Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

Lista osób, które otrzymują książki:

"Pantałyk"

Beata Adams, Trzcińsko

Patrycja Macjon, Łódź

Adam Falkowski, Ciemnoszyje

Karolina Kozos, Klępczewo

Damian Kutek, Mierzęcice

Andrzej Cichowicz, Mikstat

 

"Pióropusz"

Marianna Szczepańska, Pukawica

Stanisław Młyniec, Trzemesna

Dorota Cuper, Wałcz

Natalia Ogrocka, Cieszyn

Bartosz Polak, Sevilla

Dorota Bryja, Chicago

Anna Musik, Pakuły

 

"Moment niedźwiedzia"

Agnieszka Olejnicka, Krynica Morska

Justyna Puc-Michalak, Hajnówka

Monika Rupar-Zawadzka, Lipno

 

"Huragan"

Anna Kołodziejska, Zalesie Górne

Karol Senda, Gdańsk

Paweł Łuszcz, Kutno

 

"Podróżnik stulecia"

Wiesław Szałkowski, Iława

Marcin Jary, Warszawa

Paweł Bilczyński, Katowice

 

"Bajki robotów"

Paweł Bogner, Wrocław

Anna Engler-Jasieczek, Łódź

Justyna Kaniewska, Lubartów

 

"Dzienniki gwiazdowe"

Mariusz Kapera, Lubomierz

Jarosław Gabriel, Pyskowice

Mariusz Małysz, Bodaczów

 

"Opowieści o pilocie Pirxie"

Tomasz Cholaś, Warszawa

Halina Chomik, Narzym

Monika Cichoń, Bagienice

 

„Nowy wspaniały Irak”

Damian Strachota, Warszawa

Artur Smaruj, Bydgoszcz

Marta Katyńska, Przemyśl

Czytaj także

Marian Pilot: Gwara krąży wokół zwycięzcy Nike

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 14:20
- Wspaniale, że on teraz wraca - mówi o Marianie Pilocie Justyna Sobolewska - "Pióropusz" to opowieść o przeszłości, o ojcu, który sam nie może tej historii opowiedzieć. Opowieść o literaturze, która też jest przejmowaniem cudzych historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariana Pilota wspomnienia szczególne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 08:44
W tym tygodniu zapraszamy do wysłuchania gawęd cenionego pisarza, tegorocznego laureata nagrody "Nike". Marian Pilot kończy 6 grudnia 75 lat!
rozwiń zwiń