X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Z najwyższej półki" od Krety po Brooklyn

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 17:57
W tym wydaniu audycji: nowa powieść Tomasza Łubieńskiego, przejmująca opowieść Ludmiły Pietruszewskiej o matce Rosjance, przegląd nowości (wśród nich książki "sportowe”) oraz… pozdrowienia od Paula Austera, prosto z jego domu w Nowym Jorku!
Audio
Z najwyższej półki od Krety po Brooklyn
Foto: fot. flickr.com/idleformat/lic.CC

Tomasz Łubieński, znakomity polski pisarz i eseista, redaktor naczelny "Nowych Książek", napisał nową powieść – "Turnus". Jej akcja dzieje się na Krecie, gdzie rezydentką jednego z biur podróży jest, pochodząca z Białej Podlaskiej, Persi.

/

Wita kolejnych turystów, pokazuje im uroki wyspy, ale coraz częściej myśli o "kreteńskim obywatelstwie", pyta: "dlaczego człowiek chce być nagle całkiem wolny na jakiejś bezludnej skalistej wysepce?" Pewnego dnia poznaje profesora, który pojawia się na Krecie, by zdobyć najwyższy szczyt tej wyspy… Zbliżają się do siebie, rozmawiają o przemijaniu i śmierci.

W swej najnowszej książce Tomasz Łubieński pisze także o niemieckich cmentarzach na Krecie, o pamięci, o zderzeniu przyszłości z przeszłością. To mądra, wartościowa, przejmująca książka. Autor opowiedział o niej sam, był gościem "Z najwyższej półki" .

Opowiedzieliśmy także o poruszającej książce Ludmiły Pietruszewskiej, rosyjskiej pisarki, autorki dramatów, a od niedawna także… pieśniarki. "Jest noc" (wydana w Polsce w dwadzieścia lat po rosyjskiej premierze) to historia Anny, poetki, matki rodziny, która opiekuje się: córką, synem, wnuczętami i własną matką, dla siebie nie mając właściwie czasu. Jest biedna, cieszy się, gdy uda jej się zdobyć choćby dwie kromki chleba – dla siebie i wnuka na obiad. 

/

Niewielka książeczka jest opowieścią o Rosji tuż po upadku Związku Radzieckiego, o miłości wbrew wszelkim przeciwnościom i o tym, że serce matki bardzo trudno zranić. O "Jest noc" rozmawialiśmy z Zofią Dimitrijević.

Paul Auster, którego nowa książka, „Sunset Park”, ukaże się w Polsce 9 sierpnia, udzielił w miniony czwartek wywiadu Trójce. Pozdrowi słuchaczy „Z najwyższej półki” prosto ze swojego domu na Brooklynie. To będzie zaproszenie do specjalnego wydania „Klubu Trójki” w przeddzień premiery. Już dziś natomiast pokazujemy okładkę powieści.
Wśród innych tytułów w tym wydaniu także między innymi: felietony Stefana Szczepłka, książka o twórcy Formuły 1 i dziennik choroby Jerzego Stuhra.

Paul Auster, którego nowa książka "Sunset Park", ukaże się w Polsce 9 sierpnia, udzielił w miniony czwartek wywiadu Trójce. Pozdrowił słuchaczy "Z najwyższej półki" prosto ze swojego domu w Brooklynie. Jest to jednocześnie zaproszenie do specjalnego wydania "Klubu Trójki" w przeddzień premiery. Już teraz natomiast pokazujemy okładkę powieści (poniżej) .

Wśród innych tytułów w tym wydaniu także między innymi: felietony Stefana Szczepłka, książka o twórcy Formuły 1 i dziennik choroby Jerzego Stuhra.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Z najwyższej półki - 17 czerwca 2012".

Audycję przygotował Michał Nogaś - ksiazki@polskieradio.pl 

Okładka
Okładka książki Paula Austera "Sunset Park" oraz jedna z ulic dzielnicy Park Slope, Brooklyn

 

LIsta osób, które otrzymują książki:

 

„Turnus”

Rafał Kolber, Wrocław

Anna Machut, Chojnice

Jakub Czerniak, Jakubowice Konińskie

Monika Wajman, Zduńska Wola

Adam Falkowski, Ciemnoszyje

Anna Żak-Muża, Puck

Krystyna Jakubowska, Łódź

Magdalena Wajda-Kacmajor, Malbork

Paweł Kwil, Przegędza

Ryszard Słowik, Osielsko

 

 

„Jest noc”

Dariusz Trojanowski, Piła

Magdalena Pabich, Warszawa

Magdalena Bełcik, Warszawa

Alicja Depczyńska, Leszno

Halina Pach, North Potomac,

Maciej Biłas, Warszawa

Norbert Dudek, Sulejów

Karolina Niewęgłowska, Warszawa

Halina Stelmach, Lublin

Monika Konderak, Radomsko

 

 

„Żonglerka” + „Deyna”

Ewa Dąbrowska, Dęblin

Mariusz Szczygieł, Warszawa

Małgorzata Rej, Koziegłowy

 

 

„Formuła 1 to ja”

Sebastian Krystek, Wieleń

Kinga Sawicka, Lublin

Tomasz Jankowski, Siemianowice Śląskie

Magdalena Muszalska, Bydgoszcz

Jakub Kilen, Wrocław

Krzysztof Górski, Warszawa

Andrzej Chwaja, Bielsko-Biała

Piotr Urbański, Poznań

Cecylia Kundera, Warszawa

Marta Biniaś, Poznań

 

 

„Szkatułki Newerlego”

Joanna Zawadka, Warszawa

Justyna Żebryk, Gdańsk

Grzegorz Tomicki, Legnica

 

 

„Tak sobie myślę”

Piotr Choroba, Toruń

Jędrzej Molczyk, Warszawa

Paweł Sapielak, Rzeczyca Mokra

 

Gratulujemy!

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

Czytaj także

"Z najwyższej półki": trzy opowieści o życiu (i śmierci)

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 19:51
Tym razem sięgnęliśmy po książki o "strefie zakazanej" wokół Czarnobyla, o nieboskim Buenos i o Ewenkach, mieszkających w tajdze pasterzach reniferów.
rozwiń zwiń