"Z najwyższej półki" na wakacje!

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2012 16:53
Za nami pierwsze z trzech letnich niedzielnych spotkań z książkami. Dłuższe, bo dwugodzinne. Zatem i więcej nowości, na które warto zwrócić uwagę. To była podróż: od afgańskiej pustyni po olimpijski Londyn!
Audio
  • Małgorzata Kanownik z Instytutu Książki, opowiada o bibliotece na Open’erze
  • Urszula Pytkowska opowiada o książce Doroty Kozińskiej "Dobra pustynia"
  • O wznowionej książce Anny Bikont "My z Jedwabnego" opowiada Joanna Szczęsna
  • Jan Topolski zdradza jakie książki pojawią się na festiwalu Nowe Horyzonty
  • Krzysztof Tomasik opowiada o pracy nad książką "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u"
  • O "Historii igrzysk olimpijskich i MKOL. Od Aten do Londynu 1894-2012" Davida Millera mówi Krzysztof Zuchora
Z najwyższej półki na wakacje
Foto: fot. Dorota Kozińska

Zaczęliśmy od podsumowania i podziękowań. Zainteresowanie naszą biblioteką na Open’erze przeszło najśmielsze oczekiwania. Zgodnie z zapowiedzią w tym wydaniu "Z najwyższej półki" powróciliśmy jeszcze na teren festiwalu, słuchaliśmy tego, co mówili odwiedzający nas słuchacze i przypadkowi goście, a także – jak pisaliśmy powieść o 33-letnim Mikołaju. O swoich wrażeniach z Gdyni opowiadała także Małgorzata Kanownik z Instytutu Książki, z którym przygotowaliśmy bibliotekę na Open’erze.

/

/

 

Do Afganistanu zabrała nas Dorota Kozińska. Właśnie ukazała się jej książka "Dobra pustynia". To osobisty zapis kilku miesięcy spędzonych na północnym zachodzie kraju, w roku 2006. Autorka – jako wolontariuszka – poleciała tam z kolegą, by miejscową młodzież uczyć języka angielskiego. Czekał ją swoisty rytuał przejścia. Zderzenie z inną kulturą było trudne, niejednokrotnie bolesne. A jednak stopniowo, z tygodnia na tydzień, Kozińska coraz lepiej rozumiała otaczającą ją rzeczywistość.

Naszym gościem była Urszula Pytkowska, także wolontariuszka, która wyruszyła do Afganistanu po Dorocie Kozińskiej, ale doskonale zna jej historię, jej książkę i ludzi, którzy w "Dobrej pustyni" zostali opisani (a także sfotografowani – do zobaczenia w naszej Galerii).

/

Sięgnęliśmy, po wznowioną po ośmiu latach, wydaną teraz z Trójkowym Znakiem Jakości, książkę Anny Bikont "My z Jedwabnego". To opowieść o tym, co wydarzyło się 10 lipca 1941 roku nieopodal Łomży i co wydarzyło się w Polsce, gdy po blisko 60. latach historię zamordowania żydowskiej społeczności miasteczka przypomniał Jan Gross w "Sąsiadach".

Lektura, także dziś, robi ogromne wrażenie. I nie pozostawia obojętnym… O "My z Jedwabnego" rozmawialiśmy z redaktorką książki, Joanną Szczęsną.

Odwiedził nas również Krzysztof Tomasik. W zeszłym roku, także w lipcu, z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy "ZNP" spotkał się "Mulat w pegeerze", wybór dziesięciu reportaży (autorstwa Tomasika), opowiadających o obyczajowości w PRL-u. Teraz autor powraca z nową książką, także niezwykle interesującą. I także przenoszącą nas do komunistycznej, dość szarej – na pierwszy rzut oka przynajmniej – Polski. To "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u".

/

Książka rozpoczyna się tak: "Minęło dwadzieścia lat, od kiedy rozpadł się twór zwany Polska Rzeczpospolita Ludowa, a ta epoka wydaje się równie odległa i zdemitologizowana jak dwudziestolecie międzywojenne czy czasy rozbiorów. Można odnieść wrażenie, że geje i lesbijki wówczas nie istnieli."

A jak było naprawdę? Odpowiadał Krzysztof Tomasik.

Za niecałe dwa tygodnie oczy całego świata spoglądać będą na Londyn! A teraz do naszych rąk trafia wielka księga, "Historia igrzysk olimpijskich i MKOL. Od Aten do Londynu 1894-2012" Davida Millera. To autorskie, więc subiektywne spojrzenie na to, co przez lata wydarzyło się na arenach i poza nimi. Są sylwetki najwybitniejszych olimpijczyków i historie z życia MKOL, w tym te o skandalach, które o mały włos nie doprowadziłyby do upadku komitetu… Jest też osobny rozdział o polskim ruchu olimpijskim, są wspomnienia o Januszu Kusocińskim, Halinie Konopackiej czy Irenie Szewińskiej.

/

 

O książce, o idei ruchu olimpijskiego i o tym, czym dziś są igrzyska, rozmawialiśmy z Krzysztofem Zuchorą, wykładowcą, poetą, docenionym przez MKOL za propagowanie idei olimpijskiej.

Jak co roku, na festiwalu Nowe Horyzonty pojawią się książki. Tym razem dwie. Opowiadał o nich Jan Topolski. Przy okazji polecamy nasz subiektywny przewodnik.


 

 

Oto lista osób, które otrzymują koszulki i książki:

 

 

Koszulki damskie (z Brunonem Schulzem)

Edyta Kowalczyk

Weronika Modzelewska

Agnieszka Pająk

 

 

 

Koszulki męskie (ze Stanisławem Lemem)

Paweł Bernaciak

Michał Adamkiewicz

Łukasz Oliwkowski

 

 

 

„Dobra pustynia”

Ewa Florek, Tarnogród

Magdalena Wysmyk, Bielsko-Biała

Sylwia Jędra, Nowy Dwór Mazowiecki

Ewa Sotomska, Działdowo

Robert Raszewski, Kalisz

Agnieszka Simon, Poznań

Katarzyna Knoll, Warszawa

Andrzej Modliński, Częstochowa

 

„Lata z Laurą Diaz”

Marta Łotysz, Trzcianka

Joanna Wywiał, Piaseczno

Wojciech Studnicki, Barty

 

 

 

„Dziewczyna z poczty”

Justyna Sobala, Jarosław

Danuta Buchel, Warszawa

Anna Ochrymowicz, Wrocław

 

 

 

„My z Jedwabnego”

Hubert Wilk, Kielce

Edyta Lentowicz,0 Częstochowa

Bartłomiej Kapusta, Jastrzębie-Zdrój

Robert Buciak, Warszawa

Barbara Lipińska, Knurów

Przemysław Hołubowski, Gdańsk

Barbara Weżgowiec, Kraków

Sławomir Nowogrodzki, Warszawa

Miłosz Zawadzki, Lipno

Marcin Siennicki, Świdnica

Justyna Stala, Katowice

Adam Miroński, Gdynia

Michał Braunak, Łódź

Irena Tarnawska-Świcarz, Sucha Struga

Małgorzata Wiśniewska, Sulejówek

 


Zestaw „nowohoryzontowy”

Seweryn Prokopiuk, Widowo

Piotr Jurczak, Tarnobrzeg

Przemysław Błażej, Szczecin

Paulina Ornatowska, Nysa

Katarzyna Pyrka, Zielona Góra

 

 

„Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u”

Magda Pachocka, Garbatka-Letnisko

Beata Szała, Poznań

Szymon Kołodziejczyk, Radom

 

 

 

„Historia igrzysk olimpijskich i MKOL. Od Aten do Londynu 1894-2012”

Michał Chomik, Olsztyn

Sebastian Krystek, Wieleń

Wojciech Malek, Warszawa

 

 

 

 

 

Michał Nogaś

Polecamy FB audycji.

ksiazki@polskieradio.pl

A kolejne spotkania wakacyjne z "ZNP": 29 lipca i 19 sierpnia, o 20:05.

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

Czytaj także

Teatr Warlikowskiego i biblioteka na Open'erze

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 11:00
Trójmiejskie święto muzyki konsekwentnie rozszerza horyzonty. Tym razem w "Radiowym Domu Kultury" zaprosiliśmy do Gdyni na dwa spektakle warszawskiego Nowego Teatru oraz na spotkania festiwalowego Dyskusyjnego Klubu Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RDK: wakacje, festiwale, prezenty!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 14:25
Wakacje rozpoczęte! Laba? Nie! Dla Instruktorów Radiowego Domu Kultury to zawsze okres wytężonej pracy. Podróżujemy po Polsce, relacjonujemy najważniejsze wydarzenia, w tym największe festiwale. To wydanie to swoista "odprawa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Trójki na Open’erze przyciągnęła tłumy!

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 12:48
- Chyba nigdy wcześniej nasz namiot nie przeżywał takiego oblężenia. A wszystko dlatego, że pisaliśmy powieść i, wraz z Instytutem Książki, rozdawaliśmy… książki - podsumowuje pomysłodawca akcji Michał Nogaś.
rozwiń zwiń