"Z najwyższej półki" na koniec lata

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 17:30
W tym wydaniu podróżowaliśmy: między Pragą a Półwyspem Jamalskim. Bohaterami audycji - oczywiście prócz książek - były fotografie i muzyka.
Audio
Fotografia z książki Dobra krew
Fotografia z książki "Dobra krew"Foto: fot. Magdalena Skopek

Zaczęliśmy od zapowiadanego spotkania z Lidią Ostałowską. W poniedziałek – z naszym Znakiem Jakości – ukazuje się zbiór jej reportaży "Bolało jeszcze bardziej". To opowieść o Polsce po przełomie, o tym, jak wiele się w naszym kraju zmieniło przez ostatnie dwadzieścia lat – i jak wiele się nie zmieniło…  W dwunastu tekstach, wybranych spośród setek, trafiamy na łódzkie  Bałuty , do  Przerośli Gołdapskiej , do  Birczy  pod Przemyślem. Poznajemy mieszkańców dawnych PGR-ów, kobiety będące ofiarami przemocy domowej i te, które mierzą się z syndromem poaborcyjnym. 

/

Trafiamy do prowincjonalnej dyskoteki techno i do Katowic, gdzie powstała Paktofonika , kultowy zespół hip-hopowy. 

Ostałowska oddaje w reportażach głos swoim bohaterom, nie ocenia ich, przedstawia racje. Czasem tekst wydaje się surowy, zawsze jednak – bardzo prawdziwy. Autorka była gościem "Z najwyższej półki".

Przy okazji rozdawaliśmy bilety na środowy pokaz specjalny (przedpremierowy!) filmu Leszka Dawida "Jesteś Bogiem". To opowieść o Paktofonice.

Odwiedziła nas także Magda Skopek. Na co dzień mieszka w Pradze, a od lat fascynuje się Syberią. Właśnie ukazuje się w Polsce jej książka "Dobra krew", będąca zapisem samotnej wyprawy do Nieńców – małego narodu koczowniczego z Półwyspu Jamalskiego.

Miała jedno marzenie: zamieszkać w czumie. Dzielić los tych, którzy – bez względu na pogodę i trudności materialne – przemieszczają się z miejsca na miejsce, by wypasać renifery. Z wyprawy przywiozła nie tylko książkę, ale także zdjęcia. Szokujące? Są do zobaczenia w naszej galerii. O nich także rozmawialiśmy. 

/

Z Aleksandrem Kaczorowskim rozmawialiśmy o "Praskim elementarzu". To kolejna książka z Trójkowym Znakiem Jakości, jaka ukazuje się w tych dniach. Autor, z wykształcenia bohemista, od lat opisuje naszych południowych sąsiadów, spogląda na nich przez pryzmat literatury. Wznowiony i poszerzony "Elementarz" to opowieść o Kafce, Hašku, Hrabalu, Škvoreckim i wielu innych wybitnych pisarzach – o ich prozie, o prozie ich życia i o tym, jak – w XX wieku – literatura niezwykle często mieszała się z polityką.

/

 

Wśród innych nowości: Iggy Pop, Cees Nooteboom, a także przedwojenna Polska na pocztówkach. Mówiliśmy też o akcji "Nie oceniam po okładce".

Zapraszam do wysłuchania całej audycji! Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl 

Kolejne spotkanie z książkami "Z najwyższej półki" 23 września.

 

Lista osób, które otrzymują książki z tego wydania "ZNP":

 

„Bolało jeszcze bardziej”

 

Zofia Wanat, Ostrowiec Świętokrzyski

Karolina Piądłowska-Firlej, Warszawa

Zofia Spandowska, Toruń

Henryka Lipińska, Dobrzewino

Dawid Palen, Hasselager

Mariusz Małysz, Bodaczów

Kamila Socha, Wrocław

Agnieszka Karczewska, Lublin

Marta Bronisch, Bydgoszcz

Maria Wojtanek, Warszawa

 

„Dobra krew”

 

Katarzyna Tomaka, Rzeszów

Michał Chomik, Olsztyn

Piotr Grajcewicz, Łobez

Uljana Dołyniak, Warszawa

Michał Turzyński, Pogódki

 

„Open Up And Bleed”

 

Marian Krzyżyk, Jędrzejów

Grzegorz Adamski, Radom

Ireneusz Wis, Kraków

 

 

„Hotel nomadów”

 

Monika Zając, Pruszków

Agnieszka Sobczak, Sosnowiec

Agnieszka Masio, Zagórz

 

 

„Pocztówki z kresów przedwojennej Polski”

 

Katarzyna Moskal, Kraków

Andrzej Adamski, Braniewo

Emilia Charytanowicz, Lublin

 

 

„Praski elementarz”

 

Michał Mudel, Kraków

Barbara Pomorska, Poznań

Daria Gniadzik, Pieńsk

Aleksandra Chilińska, Kostrzyn nad Odrą

Mariusz F. Biskup, Iwonicz-Zdrój

Robert Pawlus, Warszawa

Natalia Ogrocka, Cieszyn

Aleksandra Skwara, Siedlce

Beata Haładus, Gliwice

Grzegorz Żarowski, Kielce

Jan Jeliński, Warszawa

Marcin Czyż, Tarnobrzeg

Agnieszka Wilk, Starachowice

Małgorzata Fedas, Kraków

Gabriela Balawajder, Warszawa

Jarosław Młyńczyk, Poznań

Marcin Jary, Warszawa

Justyna Radtke-Ossowska, Korsze

Zofia Szyputa, Sulechów

Jakub Pstrąg, Kraków

 

Gratulujemy!

 

 

 

 

 

Tradycyjny dopisek: wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawia się na stronie najpóźniej dwa dni po zakończeniu ostatniego wydania programu (wtorek). W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji.

Czytaj także

Ludobójstwo w bananowej republice

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 16:54
Wojskowe szwadrony śmierci miały zapewnioną nietykalność. Eksterminacji poddawane były całe miasteczka. O książce poświęconej historii Gwatemali i prywatnemu śledztwu w sprawie ludobójstwa, rozmawialiśmy z jej autorem Francisco Goldmanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć romskie życie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 11:02
- To teksty reporterskie sprzed lat, ale do dziś, niestety, mocno aktualne. Lidia Ostałowska potrafi jak mało kto pisać o wykluczonych, o mniejszościach nie tylko etnicznych, to ona przybliżyła Polakom po 1989 roku świat Romów - Michał Nogaś zachęca do lektury "Cygan to Cygan".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski ból ustami bohaterów Ostałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 09:00
- Ze względu na wagę poruszanych tematów i sposób ich pokazania - obiektywny ale też bardzo dosadny i dosłowny - jest to książka dla czytelników dorosłych - do lektury najnowszej książki polskiej reporterki zaprasza Michał Nogaś.
rozwiń zwiń