X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Patrick deWitt składa hołd spaghetti westernom

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 10:05
- Odsunąłem się od jakichkolwiek faktów, skupiłem się na świecie wewnętrznym bohaterów - opowiedział w audycji "Z najwyższej półki" pisarz Patrick deWitt, autor książki "Bracia Sisters".
Audio
Patrick deWitt
Patrick deWittFoto: fot. z arch. pryw. autora

8 lutego na półki księgarń trafi książka "Bracia Sisters" Kanadyjczyka Patricka deWitta. Powieść, której akcja rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach 50. XIX wieku to historia słynących ze swojej brutalności braci Eliego i Charliego Sisters. "Bracia Sisters" to mistrzowski hołd złożony czarnym westernom i ukłon w stronę Cormaca McCarthy’ego oraz Joela i Ethana Coenów.

"Bracia Sisters" - recenzja książki >>
Pisarz był gościem audycji "Z najwyższej półki" w radiowej Trójce. W rozmowie z Michałem Nogasiem DeWitt przyznał, że powieść rozwinęła się z dwóch słów zapisanych w notatniku. Były to słowa "wrażliwi kowboje" ze znakiem zapytania. - Uświadomiłem sobie, że w przypadku westernu, jako gatunku, nigdy nie byliśmy świadomi życia wewnętrznego głównych bohaterów. Widzimy, co robią fizycznie - zabijają ludzi, ale nie wiemy, co myślą - wyjaśnił.
Niedługo potem DeWitt zaczął pisać krótki dialog między "dwoma złymi ludźmi jadącymi konno, którzy sprzeczali się o coś nieistotnego". Ta historyjka ciągle do niego powracała, pisarz zastanawiał się, o co takiego mogą się kłócić ci mężczyźni. - Dialog się wydłużał, aż wreszcie miałem około 30 stron i uświadomiłem sobie, że wsiąkłem w tę historię - powiedział DeWitt.

Gość Trójki przyznał, że przed przystąpieniem do pracy nad "Braćmi Sisters" nie czytał książek poświęconych tematyce gorączki złota, nie przeglądał dokumentów, nie starał się dowiedzieć więcej o realiach tamtych czasów. Inspirację czerpał jedynie z pozycji "49ers" Johna Warhama. - w życiu przeczytałem może ze dwie powieści o Dzikim Zachodzie. Obejrzałem z ojcem dużo westernów, ale samym gatunkiem nie byłem zainteresowany - przyznał.
DeWitt podkreślił, że dzięki temu, że nie miał zaplecza w postaci wiedzy o tamtych czasach, podczas pracy nad książką czuł się wyzwolony, bo jak "przestrzegać reguł, których się nie zna". - Odsunąłem się od jakichkolwiek faktów, skupiłem się na świecie wewnętrznym bohaterów. Mnie interesowało wnętrze tych ludzi, a nie fakty. Opierałem się na swojej wiedzy o ludzkiej naturze - zaznaczył.
Książka powstawała około dwa lata. - Pracowałem nad nią sześć, siedem dni w tygodniu. Chciałem nad nią pracować każdego dnia. Jeśli choć przez chwilę nie zajmowałem się braćmi, byłem przygnębiony - powiedział. Książka "Bracia Sisters" znalazła się na listach bestsellerów, była nominowana m.in. do Nagrody Bookera i Nagrody im. Waltera Scotta dla najlepszej powieści historycznej, została także wyróżniona Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Pisarzy, Nagrodą Literacką Gubernatora Generalnego oraz Rogers Writers’ Trust Fiction Prize.
Sukces zaskoczył samego twórcę. - Mojej pierwszej książki nie kupił prawie nikt, nigdy nie znalazła odbiorców. Spodziewałem się, że "Bracia Sisters" podzielą ten los. Jednak, gdy tylko książka się ukazała, stało się oczywiste, że to zupełnie inne zwierzę. Książka zdobyła popularność, ludzie o niej dyskutowali, pojawiły się nagrody. Prawa do ekranizacji kupił amerykański aktor John C. Reilly - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Michała Nogasia z Patrickiem DeWittem.

Zobacz więcej na temat: gorączka KSIĄŻKA spaghetti

Czytaj także

Bracia Sisters w akcji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 20:00
Akcja powieści Patricka deWitta rozgrywa się w czasie gorączki złota w latach 50. XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch braci, dwa śmieszne konie i pech

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 20:00
Bracia Eli i Charlie Sisters mają zabić pewnego złodzieja. Po drodze spotykają czarownicę, rozprawiają się z rozpustnikiem, który nie szanuje kobiet, doświadczają miłości, pomagają pewnemu młodzieńcowi, polują na wyjątkowe zwierzę, aż wreszcie docierają do miasta, gdzie pieniądze leżą na ulicy.
rozwiń zwiń