"Z najwyższej półki": polscy reporterzy opisują świat

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 14:30
Gośćmi najbliższego wydania audycji byli Artur Domosławski i Wojciech Tochman. Pierwszy z nich napisał książkę o Amazonii i nowym obliczu kolonializmu, drugi – o Filipinach i o tym, jak patrzymy na biedę. W audycji także o, wznowionych właśnie, "Czarnych gwiazdach" Ryszarda Kapuścińskiego.
Audio
  • Polscy reporterzy opisują świat (Z najwyższej półki/Trójka)
Z najwyższej półki: polscy reporterzy opisują świat
Foto: Michał Nogaś

"Wystarczy przejść się Makati Avenue, jakieś trzysta metrów w stronę Zatoki Manilskiej, minąć po lewej żółtoburą bryłę hotelu Mandarin Oriental i zatrzymać się na czerwonym świetle przy Paseo de Roxas. Oto nieprzekraczalna dla biedy granica." Dalej już tylko slumsy , kilometry slumsów. W sercu Filipin.

/

Opisał je w swojej nowej książce "Eli, Eli" Wojciech Tochman , polski reporter, autor – między innymi – przejmujących opowieści o Bośni i Rwandzie. Ale tej nowej książki nie byłoby bez zdjęć Grzegorza Wełnickiego . To on pierwszy trafił do tego zamkniętego świata, w którym następnie swoich bohaterów poznał Tochman i których później sfotografował Wełnicki.

Więcej rozmów "Z najwyższej półki" >>>

Ta książka opowiada o dzieciach pracujących w junk shopach, o tych, dla których cmentarz stał się wygodnym i bezpiecznym… domem, o niezrealizowanych marzeniach, o telenoweli, która nigdy nie powstanie. Jej główną – czy też jedną z głównych bohaterek jest kobieta, która choruje, która – jak mówią niektórzy – zamienia się w… drzewo… (Zdjęcie Josephine pojawiło się na okładce sobotniego wydania "Wysokich Obcasów".)

Dlaczego napisał „Eli, Eli” , co ta książka mówi o współczesnym świecie i jak patrzeć na biedę? – na te pytania Wojciech Tochman odpowiada w "Z najwyższej półki"!

/

Długo przyszło nam czekać na nową książkę Artura Domosławskiego ! W "Śmierci w Amazonii" powraca – co, oczywiście, zdradza już tytuł – do Ameryki Południowej. Ta książka narodziła się – jak przyznaje autor – przy okazji przygotowań do pracy nad kontynuacją "Gorączki latynoamerykańskiej" – przypomnijmy, znakomitej opowieści o reżimach między innymi w Argentynie, Brazylii, Chile czy na Kubie. Bezpośrednim impulsem była zaś wiadomość o zamordowaniu dwójki ekologów – w brazylijskim stanie Para.

 

Nowa książka Domosławskiego ma też podtytuł – "Nowe eldorado i jego ofiary" . Bo jest opowieścią o współczesnym kolonializmie, o tym, że są wciąż na świecie takie miejsca, w których rolę państwa przejmują wielkie koncerny – drzewne, naftowe, wydobywające złoto…

Artur Domosławski był gościem tego wydania "Z najwyższej półki"!

/

Sięgnęliśmy także po inne nowości oraz wznowienia. Znalazła się wśród nich pierwsza afrykańska opowieść Ryszarda Kapuścińskiego , czyli "Czarne gwiazdy". I była niespodzianka dla miłośników Papuszy!

Michał Nogaś

www.facebook.com/znajwyzszejpolki - serdecznie polecam, bo tam wiele dzieje się także między kolejnymi wydaniami programu!

ksiazki@polskieradio.pl

PS Książki przyznajemy w audycji drogą mailową. Listy, w których znaleźć się muszą dane korespondencyjne, wysyłać należy po pojawieniu się na antenie komunikatu w tej sprawie. Lista osób, które otrzymają konkretne tytuły, pojawi się na stronie audycji i na profilu na FB w ciągu 10 dni od emisji ostatniego wydania programu.

 

"Eli, Eli"

Dariusz Frąckowiak, Brzoza

Magdalena Hesiak, Piotrków Trybunalski

Mirosław Trzciński, Radom

Wiesława Ścigacz, Inowrocław

Maciej Montewka, Lublin

Sławomir Marciniak, Toruń

Dobrochna Szpinko, Warszawa

Monika Beszterda, Zakrzewo

Joanna Grala, Józefosław

Maciej Waligóra, Cięcina

 

"Wierzyć i niszczyć"

Jan Jeliński, Warszawa

Jacek Wajda, Pszów

Grzegorz Adamski, Radom

Marcin Szyfman, Łódź

Ewa Sołtysik, Myszków

Grażyna Błażejowska, Legnica

Jolanta Świerczek, Warszawa

Justyna Kihl, Katowice

Karol Szwoch, Wrocław

Jarosław Mikosz, Zabrze

Małgorzata Przybylska, Łódź

Bartosz Sawicki, Warszawa

Bartosz Łokaj, Gowino

Arkadiusz Ostasz, Chełm

Grzegorz Parzych, Otwock

Barbara Małek, Dołhobyczów

Tomek Niedzielski, Wołomin

Katarzyna Sendek, Kraków

Jacek Pospieszyński, Konin

Łukasz Wyrozumski, Lublin

 

"Dziecko piasku"

Marta Gąsiorek, Bochnia

Anna Sikoń, Miłkowice

Wojciech Patyna, Gdańsk

 

"Papusza" (zestaw)

Ewa Pająk-Ważna, Dobczyce

Elwira Kulik, Oleśnica

Jakub Nowak, Wrocław

Jan Sikora, Wisła

Paulina Golisz, Kozienice

 

"Czarne gwiazdy"

Tomasz Targański, Jelenia Góra

Krzysztof Przybylski, Szubin

Marta Wrzask, Gorzów Wlkp.

 

"Śmierć w Amazonii"

Wojciech Skierś, Pruszków

Mirek Kondraciuk, Białystok

Mirosław Jurczyszyn, Poznań

Damian Barnat, Kraków

Klaudia Tołstow, Nowa Dęba

Elwira Sobkowiak, Komorniki

Leszek Beszterda, Murowana Goślina

Magdalena Wojciechowska, Gdańsk

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: czas teraźniejszy jest fikcją

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 22:00
- Człowiek, który wspomina, bezwiednie kreuje swoje przeżycia. Pamięć nie daje żadnych gwarancji, że tak właśnie było. Wspomnienia mają podkreślić, że nie jesteśmy byle jacy, przypadkowi. Nawet jeśli wspomnienia są tragiczne, to my je wspominamy jako nasze osobiste zwycięstwa, żeśmy to przeżyli, żeśmy dali temu radę – mówi Wiesław Myśliwski w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie opowieści w "Z najwyższej półki"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:56
W najbliższym wydaniu magazynu o książkach odwiedzimy – między innymi – Bukareszt i Jakuck. A to dzięki dwóm nowym tytułom z Trójkowym Znakiem Jakości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki" pod znakiem polskich nowości

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 15:44
Gośćmi audycji będą Marian Pilot i Filip Springer. Porozmawiamy o "Osobniku", nowej powieści laureata NIKE sprzed dwóch lat, i o "Wannie z kolumnadą", z której dowiedzieć się można, dlaczego w polskiej przestrzeni publicznej jest tak bardzo… brzydko.
rozwiń zwiń