Ważność polisy OC. Jak ją sprawdzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 16:00
Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, dzięki któremu osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mogą otrzymać rekompensatę za poniesioną szkodę. Dlatego też istotna jest ważność polisy.
Audio
  • Samochodowa polisa OC. O czym trzeba pamiętać? (Trzy słowa od eksperta/Trójka)
Skołoszów, 19.05.2020. Miejsce zdarzenia drogowego na węźle autostradowym autostrady A4 w rejonie miejscowości Skołoszów k. Przemyśla
Skołoszów, 19.05.2020. Miejsce zdarzenia drogowego na węźle autostradowym autostrady A4 w rejonie miejscowości Skołoszów k. PrzemyślaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

samochody free1200.jpg
Pandemia vs sprzedaż aut. Internet największą nadzieją dealerów

– Ważność polisy sprawdzamy za darmo. Mając dostęp do internetu i numer rejestracyjny, możemy sprawdzić ją na dwa sposoby: wchodząc na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie wpisujemy wyłącznie numer rejestracyjny lub w aplikacji UFG "Na wypadek" – wyjaśnia Damian Ziąber, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Jakie jeszcze możliwości daje aplikacja Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? – Podpowie nam, jak się zachować na drodze w sytuacji zdarzenia, jak zabezpieczyć siebie i innych, aby zgromadzić dane na temat wypadku. Można w niej także sporządzić raport i rozesłać mailem do jego uczestników – mówi rozmówca Eryka Kazanowskiego. Jakie kary wiążą się z brakiem posiadania ważnego OC? – Są one uzależnione od kilku kwestii. Po pierwsze od rodzaju pojazdu, po drugie od wysokości minimalnego wynagrodzenia, a po trzecie od okresu, przez jaki pozostajemy bez ważnego OC. W okresie do 3 dni ponosimy 20 procent pełnej opłaty, od 4 do 14 dni 50 procent, a od 15 dnia mówimy o 100 procentach pełnej opłaty. Jeśli mowa o samochodzie osobowym, 100 procent opłaty to dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli w tym roku, jeśli spóźnimy się więcej niż 15 dni, kara może wynosić 5200 zł – zwraca uwagę gość Trójki.

***

Tytuł audycji: Trzy słowa od eksperta
Prowadzi: Eryk Kazanowski
Data emisji: 19.05.2020
Godzina emisji: 7.29

gs/mk/kr

Czytaj także

Jak w amerykańskich filmach – czy szykuje się wielki powrót kin samochodowych?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 17:45
– Nasz polski odbiorca będzie czuł się jak wymarzony odbiorca amerykański. Każdy z nas widział co najmniej kilkanaście filmów, w których ludzie oglądają filmy w ten sposób – mówi filmoznawczyni Kaja Klimek. Mowa o kinie samochodowym, które niedługo może zastąpić nam ciemną salę "tradycyjnych" kin.
rozwiń zwiń