Beata Pawlikowska zaprasza do Imperium Inków

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 13:03
Do radiowego studia przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 wróciła – po 22-letniej przerwie Beata Pawlikowska. – Zapraszam  na wspólną podróż śladami lata i Słońca – mówiła dziennikarka rozpoczynając swoją ponowną przygodę z Programem 3. Premiera jej muzyczno-podróżniczego cyklu "Blondynka w Trójce" mała miejsce w niedzielę 21 czerwca. 
Beata Pawlikowska w Machu Picchu
Beata Pawlikowska w Machu PicchuFoto: archiwum prywatne

21 czerwca przypada pierwszy dzień lata. Jednocześnie to jest też pierwszy dzień zimy. I najbardziej fascynujące jest to, że oba te stwierdzenia są prawdą. 

Zarówno w porach roku, jak i w życiu wszystko zależy od perspektywy, z jakiej się patrzy. Lato zaczyna się dzisiaj na półkuli północnej. Na półkuli południowej, czyli poniżej równika dzisiaj zaczyna się zima. W dawnym Imperium Inków to był czas festiwalu Inti Raymi organizowanego na cześć Boga Słońca, przesilenia zimowego i rozpoczęcia Nowego Roku.

Posłuchaj
98:25 2020_06_21 11_08_36_PR3_Blondynka_W_Trojce.mp3 Imperium Inków. Podróż śladami Słońca razem z Beatą Pawlikowską (Blondynka w Trójce)

W najbliższą środę, 24 czerwca, festiwal Inti Raymi po raz kolejny rozpocznie się na ulicach Cuzco, stolicy Imperium Inków. Całe miasto wypełni się inkaskimi wojownikami, kurierami i rolnikami, władca będzie siedział na złotym tronie niesionym w lektyce, będą lśniły złote ozdoby, pióra i niezwykłe kolory peruwiańskiego świata.

Beata Pawlikowska

***

Tytuł audycji: Blondynka w Trójce
Prowadzi: Beata Pawlikowska
Data emisji: 21.06.2020
Godzina emisji: 11.08


Czytaj także

Potęga i upadek państwa Inków

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 06:00
Inkowie zbudowali imperium, któremu nie było równych - 12 milionów ludzi zajmowało prawie całe wybrzeże Pacyfiku wzdłuż Andów. Padło ofiarą najazdu z Europy. Francisco Pizarro, aby wywozić z Imperium Inków złoto wybudował nowy port - tak 480 lat temu, 6 stycznia 1535 powstała Lima, nowa stolica państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiram Bingham - odkrywca Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 06:05
- Nagle znalazłem się twarzą w twarz ze ścianami zrujnowanych domów, zbudowanych w najlepszym stylu inkaskiej kamieniarki. Trudno było je dojrzeć, gdyż częściowo pokryte były narastającymi przez stulecia drzewami i mchami – pisał w swoich wspomnieniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imperium Inków oczami syna hiszpańskiego zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 19:10
Imperium inkaskie to jedna z wielkich światowych cywilizacji, której fenomen po dziś dzień zgłębiają naukowcy. Królestwo położone w Ameryce Południowej w peruwiańskich Andach w okresie swego największego rozkwitu rozciągało się na przestrzeni 6 tys. kilometrów wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.
rozwiń zwiń