Unijne negocjacje. Chwila prawdy dla Europy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 16:00
Wielka stawka na szczycie Unii Europejskiej – czy uda się porozumieć w sprawie ponad 750 miliardów euro na walkę z kryzysem oraz ponad biliona euro na przyszły budżet Wspólnoty? Przywódcy państw są podzieleni.
Drugi dzień budżetowego szczytu UE
Drugi dzień budżetowego szczytu UEFoto: PAP/EPA/JOHN THYS / POOL

W Brukseli trwa unijny szczyt. Tematami negocjacji są fundusz odbudowy po pandemii oraz budżet Wspólnoty po 2020 roku. Obradują przedstawiciele wszystkich 27 państw członkowskich, a prezydenci i premierzy spotykają się w różnych grupach i formatach. Negocjacje z poszczególnymi frakcjami prowadzą szefowie Rady i Komisji – Charles Michel oraz Ursula von der Leyen. Od początku szczytu ujawnił się podział na kraje "oszczędnych", czyli Północy – Austrii, Holandii, Szwecji, Danii i Finlandii oraz Południa, chcących hojnego funduszu antykryzysowego. Aktualna propozycja dotycząca instrumentu odbudowy to 450 miliardów euro dotacji i 300 miliardów w formie pożyczek. Kością niezgody jest zarówno wysokość tego funduszu, jak i kontrola nad wydatkowaniem nowych pieniędzy.


Posłuchaj
51:33 2020_07_18 15_06_37_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Unijny szczyt w Brukseli. Czy uda się porozumieć ws. budżetu? (Świat i ludzie/Trójka)

 

 – Obecne negocjacje budżetowe są absolutnie wyjątkowe ze względu na skalę wyzwań, która stoi przed Unią. Mamy kryzys postcovidowy, gospodarczy i społeczny, a jednocześnie nigdy nie było tak dużych pieniędzy położonych na stole – podkreśla dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

 – Bez uzgodnienia tych dwóch instrumentów finansowych nie uda się Europy uruchomić i wyjść z kryzysu w skoordynowany sposób. Niemcom i Francuzom zależy, by te dużą ilość pieniędzy wpompować do gospodarek. Co do zasady wydaje się, że cała kwota zostanie zaakceptowana, wszystko teraz tkwi w szczegółach – mówi Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".

Ponadto w audycji:

  • Chiński koncern Huawei  Londyn i Waszyngton nie chcą go w swoich krajach. Ameryka rozważa zakaz wjazdu nawet dla 270 milionów Chińczyków. Do tego Hongkong i zażarta rywalizacja USA i Chin na Morzu Południowochińskim.
  • Hackerzy włamali się na konta ponad 130 znanych osobistości i największych koncernów, FBI bada sprawę, bo zaatakowano między innymi kandydata Baracka Obamę, Joe Bidena, Elona Muska. Wielka Brytania mówi, że rok temu w wybory ingerowali hakerzy z Rosji  Kreml zaprzecza i grozi pogorszeniem i tak napiętych relacji z Londynem. Czy mamy do czynienia z wojną w internecie i "armiami" hackerów?
  • Macedonia Północna zmieniła w tym roku nazwę, czym zakończyła konflikt z Grecją. Odbyły się w tym tygodniu pierwsze pod nową nazwą wybory i teraz czas na utworzenie rządu. Zmiana nazwy to była warunek do starań o wejście do Unii Europejskiej. W NATO od tego roku jest i teraz czas na trudne rozmowy z Wspólnotą.
  • Libia i Etiopia  dwa najbardziej zapalne miejsca ważne dla świata i Europy. W Libii wojna z udziałem mocarstw regionalnych. Stawką są terminale z ropą naftowa i gazem. Z kolei Etiopia napełnia zbiornik gigantycznej Tamy Wielkiego Odrodzenia na Nilu Błękitnym. To może być powód do wybuchu wojny o wodę z Egiptem i Sudanem. Dla nich tama jest "egzystencjalnym zagrożeniem".

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: 
Michał Żakowski
Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Zbigniew Parafianowicz (dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej"), Jan Natkański (były ambasador w Egipcie i Sudanie)
Data emisji: 18.07.2020
Godzina emisji: 15.06

PAP/mk

Czytaj także

"Oddanie części suwerenności". Bartosz Kownacki o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 10:20
– Powiązanie funduszy z praworządnością to oddanie części suwerenności państwa do instytucji unijnych. Na to nie ma naszej zgody – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Grabiec (PO), Krzysztof Gawkowski (Lewica) oraz Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15).
rozwiń zwiń