Przewrót w Mali. Czy są szanse na stabilizację?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:00
– Mali od 2012 roku jest w stanie rozpadu, przed którym uratowała go interwencja francuska w 2013 roku. Miało być lepiej, ale tego nie widać – przyznaje dr Cyprian Kozera, afrykanista.
Pułkownik Assimi Goita (C), przewodniczący Narodowego Komitetu Ocalenia Ludu (CNSP) przybywa na spotkanie z delegacją Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) w Bamako, Mali 22 sierpnia 2020 roku
Pułkownik Assimi Goita (C), przewodniczący Narodowego Komitetu Ocalenia Ludu (CNSP) przybywa na spotkanie z delegacją Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) w Bamako, Mali 22 sierpnia 2020 rokuFoto: PAP/EPA/H.DIAKITE

We wtorek w Malii doszło do przewrotu w wyniku którego armia obaliła i uwięziła prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę. Stanowiska pozbawiono także premiera. Do przejęcia władzy dochodzi bez ani jednego wystrzału, a Malijczycy i opozycja w tym kraju wspierają puczystów, których potępia świat. 

Posłuchaj
50:47 2020_08_22 15_07_04_PR3_Świat_I_Ludzie.mp3 Bunty społeczne na świecie, od Białorusi do Mali (Świat i ludzie/Trójka)
 

– 8 lat temu w wyniku poprzedniego zamachu do władzy dochodzi właśnie Ibrahim Boubacar Keita. Dwa lata temu zaczęła się jego druga kadencja jako prezydenta. Wydaje mi się, że jest to taki typowy przykład afrykańskiej prezydentury, w której jest trochę nepotyzmu, trochę korupcji, ale jest bardzo dużo nieskuteczności. To właśnie ona jest głównym stawianym mu zarzutem – ocenia dr Cyprian Kozera.

W audycji ponadto: 
  • Unia Europejska nie uznaje wyborów na Białorusi;
  • Angela Merkel spotyka się Emanuelem Macronem. Francja i Niemcy zacieśniają sojusz w obliczu historycznego momentu, w którym;
  • otrucie Aleksieja Nawalnego.
***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Jakub Benedyczak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Włodzimierz Pac (korespondent Polskiego Radia w Mińsku), dr Cyprian Kozera (afrykanista)
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 15.07

gs

Czytaj także

Czy czeka nas zimna wojna na linii Waszyngon-Pekin?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 16:00
Chiny-USA: bitwa na konsulaty. Waszyngton oskarża o szpiegostwo dyplomatów w Houston i karze zamknąć placówkę, Pekin w ramach odwetu robi to z konsulatem w Chengdu i w tym samym czasie… wysyła misję na Marsa. Amerykański sekretarz stanu porównał Chiny do Frankensteina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybuch, który unieruchomił państwo

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 16:00
W minionym tygodniu stolicą Libanu wstrząsnęła eksplozja o niewyobrażalnej sile, która zniszczyła znaczną część miasta. – To już, jak podają historycy, 18. raz, gdy Bejrut obraca się w proch – mówi duchowny maronicki Kazimierz Gajowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygląda obecnie sytuacja na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 16:00
Reżim Aleksandra Łukaszenki chwieje się w posadach. Ludzie wściekli na okrucieństwo sił bezpieczeństwa, tortury i kłamstwo wyborcze wychodzą codziennie na ulice miast w całym kraju.
rozwiń zwiń